Dalies:

Mārtiņš Hiršs: Starpvēlēšanu rezultāti būtiski neietekmēs ASV ārpolitiku un attiecības ar Eiropu

Mārtiņš Hiršs: Starpvēlēšanu rezultāti būtiski neietekmēs ASV ārpolitiku un attiecības ar Eiropu
  • 07. Nov. 2018

Starpvēlēšanu rezultāti būtiski neietekmēs ASV ārpolitiku un attiecības ar Eiropu, sarunā ar aģentūru LETA norādīja Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieks Mārtiņš Hiršs.

Komentējot demokrātu panākumu ietekmi uz ASV ārpolitiku, Hiršs uzsvēra, ka grandiozām pārmaiņām ārpolitikā vai drošības politikā nevajadzētu sekot, līdz ar to, Baltijā paliktu arī ASV karavīri.

Pētnieks arī pieļāva, ka jautājums par Eiropas Savienības-ASV brīvās tirdzniecības līgumu joprojām netiks veiksmīgi risināts.

Lasītākās ziņas valstī

Viņš skaidroja, ka sevi par uzvarētājiem šajās vēlēšanās var uzskatīt gan republikāņi, gan demokrāti, jo ASV starpvēlēšanās demokrātiem izdevies atgūt kontroli pār Pārstāvju palātu, taču republikāņi saglabājuši kontroli pār Senātu. "Republikāņi var paziņot, ka ASV prezidenta Donalda Trampa dienaskārtība tiek atbalstīta, savukārt demokrāti var teikt, ka viņu pārliecība par to, ka Tramps ir absolūts ļaunums, arī ir nostrādājusi," piebilda eksperts.

Tomēr demokrātu cerības par to, ka viņi spēs pārņemt visu Kongresu, nav attaisnojušās, teica Hiršs, to skaidrojot ar dažādiem iemesliem. "Viens no iemesliem ir tāds, ka republikāņi visu notiekošo mēģina parādīt sev par labu, piemēram, Tramps nemitīgi runā par ASV tuvojošos migrantu kolonnu, cenšoties radīt ārējo ienaidnieku. Tāpat kā piemēru var minēt republikāņu pārmetumus demokrātiem par sazvērestību saistībā ar Augstākās tiesas tiesnesi Bretu Kaveno," sacīja Hiršs.

Savukārt attiecībā uz ASV iekšpolitiku, demokrātu panākumi vēlēšanās tiem ļaus likt šķēršļus Trampa un republikāņu dienaskārtībā, pieļāva eksperts.

"Trampa dienaskārtība vairs nevarēs tikt īstenota tik vienkārši, kā tas bija iepriekš. Tāpat ļoti iespējams, ka demokrāti mēģinās sākt impīčmentu un aktualizēt izmeklēšanas pret Trampu vai viņa vēlēšanu kampaņu. Tam nebūs milzīgs rezultāts, bet demokrāti mēģinās visādos veidos diskreditēt Trampu un republikāņus," prognozēja pētnieks, piebilstot, ka prezidenta impīčments neizskatās reāli īstenojams, tomēr tas būšot dienaskārtībā, "lai medijiem būtu par ko ziņot".

Jau vēstīts, ka ASV starpvēlēšanās demokrātiem izdevies atgūt kontroli pār Pārstāvju palātu, taču republikāņi saglabājuši kontroli pār Senātu, prognozē raidorganizācijas "Fox", ABC un NBC, balstoties uz daļējiem vēlēšanu rezultātiem.

ASV prezidenta Donalda Trampa pārstāvētie republikāņi līdz šim kontrolēja abas Kongresa palātas.

Reaģējot uz mediju prognozēm, Tramps raksturoja šīs vēlēšanās kā "milzīgus panākumus", lai gan prognozes liecina, ka republikāņi zaudējuši kontroli pār Pārstāvju palātu.

Plašāk vēlēšanu iznākumu Tramps vēl nav komentējis.

Jau vēstīts, ka otrdien ASV tika vēlēta Pārstāvju palāta, 35 no 100 Senāta locekļiem, kā arī vairāku štatu gubernatori.

Mediju prognozētie rezultāti lielā mērā sakrīt ar pirmsvēlēšanu aptauju rezultātiem, kas liecināja par Kongresa sašķelšanos. Arī tradicionāli partija, kuru pārstāv prezidents, parasti cieš zaudējumus starpvēlēšanās, kas nereti tiek uztvertas kā referendums prezidentūrai.

Autors: LETA
Foto: Ieva Lūka/LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti