Dalies:

Mariešu diaspora svin Mārtiņus un Tautu vienības dienu Blagovešenskas pilsētā

Mariešu diaspora svin Mārtiņus un Tautu vienības dienu Blagovešenskas pilsētā
  • 12. Nov. 2019

Pirms trīs gadiem zinātnisko darbu lasījumu konkursā Ufā es iepazinos ar mariešu valodas un literatūras skolotāju Irinu. Toreiz, kā ierasts, samainījāmies ar telefona numuriem, e-pasta adresēm, un ar to mūsu “komunikācija” beidzās, un visticamāk tā arī paliktu. Taču manā dzīvē reizēm uzliesmo ideju zibeņi no sirds dzīļu debesīm, pa pieri iebliež apskaidrības āmuri, kas apgaismo manu prātu, dodot iedvesmu un ceļu jaunai idejai. Šoruden tā arī notika. Domājot par Mārtiņdienas koncertu, es sapratu, ka esam mazliet iesūnojuši, sen ar “Atbalsi” un citiem maniem censoņiem neesam braukuši ārpus Arhangeles rajona. Es atcerējos mariešu valodas un literatūras skolotāju Irinu Toigildinu. Desmit darba gadu laikā ar skolēniem esam apciemojuši ukraiņu, vāciešu, baltkrievu diasporu. Bija pienācis laiks apciemot mariešus, kuru viena no diasporām atrodas Blagovešenskas pilsētā (Baškorotstānā ir vairākas mariešu diaporas), pavisam netālu no republikas galvaspilsētas Ufas.  

Marijelas Republika ir viena no Krievijas Federācijas republikām. Tā robežojas ar Ņižņijnovgorodas apgabalu rietumos un ziemeļrietumos, Kirovas apgabalu ziemeļos un ziemeļaustrumos, Tatarstānu dienvidaustrumos un dienvidos, Čuvašiju dienvidos. Mariešu valoda pieder somugru valodu saimei. Interesanti, ka marieši nepieder nevienai konfesijai, viņi ir pagāni. Iztaujājot skolotāju Irinu, uzzināju, ka baznīcu viņi neapmeklē, kāzās un bērēs tiek piekopti senču rituāli, tiek svinēti vasaras un ziemas svētki (Семык, Шорыкйол),  kā arī svarīgi notikumi zemnieku ikdienā – Jaunās maizes svētki (Угинде пайрем), Teliņa piedzimšanas svētki (Тувыртыш кочмаш), Krāsns svētki (Коҥга пайрем) un citi.

Pedagoģiskajā koledžā, kur strādā Irina, mariešu valoda tiek apgūta fakultatīvi. To mācās gan skolēni, kuriem ir mariešu cilme, gan tie, kuriem tās nav. Pašlaik koledžā mariešu valodu apgūst vairāk nekā 20 studentu. Irina mariešu valodu māca vairāk nekā 20 gadus, skolotājas ģimenē visi sarunājas mariešu valodā. 

Lasītākās ziņas

Skolotāja Irina noorganizēja divu koncertus – gan Pedagoģiskajā koledžā, kurā Irina māca mariešu valodu un literatūru, gan pilsētas kultūras centrā, kurā uzstājās ne tikai “Atbalss”, bet arī Blagovešenskas mariešu folkloras kopa “Онгырйук” (“Zvana skanējums”).  Sievu balsis tik tiešām bija skaņas un dzidras kā zvana skanējums. Vienlaicīgi tika svinēti gan latviešu Mārtiņi, gan visā Krievijā zināmā Tautu vienības diena (4. novembris). 

Mani iepriecināja tas, ka koncertus apmeklēja jaunieši, prieks bija par to, ka viņus interesēja gan latviešu, gan vietējā mariešu kultūra. Arī latviešu un mariešu tautas rotaļas likās viņiem saistošas. Pirms mājupceļa, sarunājām tikties Lieldienās Arhlatviešos. Turpināsim iesākto, es ticu, ka mums izdosies!

Autore: Ilona Saverasa

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti