Dalies:

Māksla meklē mājas. 27. - 29. martā Bostonā notiks trešais latviešu klasikas un mūsdienīgās mākslas tirgus.

Māksla meklē mājas.  27. - 29. martā Bostonā notiks trešais latviešu klasikas un mūsdienīgās mākslas tirgus.
  • 07. Mar. 2020

Jauni pieteikumi, jauni ziedojumi! Māksla meklē mājas.  27. - 29. martā Bostonā notiks trešais latviešu klasikas un mūsdienīgās mākslas tirgus.

Sešdesmit. Zīmīgs cipars Bostonas aktīvajā latviešu kultūras dzīvē. Pagājušo martu  otrajās “Māksla meklē mājas” tirgus dienās Trimdas draudzes sabiedriskajā zālē 60 latviešu gleznas,  grafikas un plakāti atrada jaunas mājas. Un no namā mājvietu atradušās Bostonas latviešu lasītavas (BLL) gada laikā  lasīšanai izrakstītas 60 latviešu grāmatas. Bostonas sabiedrībai par laimi  - “Nevienam jaunajam neinteresē latviešu māksla” un “Neviens vairs nelasa latviešu grāmatas” - skeptiķi atkal mazliet kļūdījušies. 

Šogad no 27. - 29. martam (58 Irving Street, Brookline MA) notiks trešais latviešu mākslas tirgus “Māksla meklē mājas”. Trešo reizi desmit gadu laikā visiem atvērtā pavasarīgā, mazliet eklektiskā un mainīgā izstāde dos iespēju ieskatīties citu kolekcionāru skapjos, priecāties un dažbrīd brīnīties par dažādu latviešu mākslinieku stiliem un tematiku. Aizvest sev mājās kaut ko jaunu un svaigu.

Lasītākās ziņas valstī

Kam interesē latviešu māksla? Jāsaka, ka ne tikai latviešiem. Pagājušā gada Mākslas tirgus pamatkommanda Patricija Briķe Safina, Inga Dankera, Ieva Broka, Anita Bataraga, Sarma Muižniece Liepiņa un Trimdas draudzes dāmu komitejas pārstāves novēroja, ka latviešu mākslinieku,   sevišķi Viestarta Aistara, Voldemāra Avena,  Otto Grebžes un Jāņa Kugas, ASV ainavas kāri pērk arī amerikāņu kolekcionāri. Arī labs skaits lietuviešu. Tradicionālākas  Voldemāra Skultes un Aivara Zandberga Latvijas ainavas uzrunā latviešus,  kuŗi paši, ne tikai viņu vecvecāki, auguši Latvijas laukos un pilsētās. Tie kuŗi intīmi paši pazīst Latvijas savdabīgos mākoņus un Rīgas ielas bruģus. Mūsdienīgākai mākslai,  piemēram,  Gvīdo Augusta grafikām, Bišofa moderni ierāmētajiem neseno Dziesmu svētku plakātiem, atkal savi pircēji.   Daudzus, ieskaitot latviešu skolas bērnus, kam tirgus laikā sagatavota speciāla programma,   uzrunā Latvijas mākslnieces Anitas Kreituses mistiskā cilšu vadone, Džemmas Skulmes sieviešu tēli. No “pasaku pasaules” ātri nopērk Silvijas Šteineres krāšņo raganiņu ar strīpainajām zeķēm, un par visaugstāko cenu no visiem 2019. gadā tirgū izstādītajiem darbiem pārdodas liela formāta klasiska Margaritas Kovaļevskas ganu meitiņa. Filadelfijā audzis bostonietis aizved mājās filadelfieša Oskara Skušķa dzidriem krāsu laukumiem bagātu gleznu. Pienāk zvani no citām pilsētām - vai mums ir kādas Kalmītes? Rija vai kas cits? Cenne? Bija viena. Tā nu aizceļojusi kolekcionārei  Mičiganā.

Bostonas “Māksla meklē mājas” ir pamatā labdarbības pasākums. Pārdevējs par tirgum nodotu un pārdotu darbu saņem 70%, un 30% būs atkal par labu nama, Bostonas latviešu sabiedrības “sabiedriskā centra” uzturēšanai. Pārdevējs var, reģistrējot darbus, pieteikt arī lielāku procentu ziedojumam nama uzturēšanai vai pilnībā noziedot latviešu mākslas darbus šim līdzekļu vākšanas mērķim. Iemantota glezna, grafika, karte, kuŗai varbūt nav vietas paša mājās vai šaurākā dzīvoklī, vai vienkārši “nav tieši pa gaumei”,  var ne tikai atrast citas mājas, bet iegūtie līdzekļi var kļūt par jaunu apkuri, logu, durvju rokturi, lai mūsu nams vēl ilgus gadus var savā gaišajā klēpī uzņemt dievlūdzējus, latviešu skolas skolotājus un skolniekus, rakstniekus, koristus, latviešu organizāciju pārstāvjus, Latvijas aktieŗus, mūziķus un filmu režisorus. Lai te turpinātu ne tikai pie sienām karāties latviešu māksla, bet arī skanēt latviešu valoda. 

Lai tirgū “Māksla meklē mājas” pēc iepējas vairāk darbu patiešām atkal atrastu mājas, rīkotājas aicina pārdevējus pēc iespējas nocenot darbus “labdarības cenās” - respektīvi, par cenām, kas piesaistīs, nevis atbaidīs pircējus.  Tirgus būs atvērts trīs dienas: piektdien 27. martā no 12:00 - 5:00, sestdien 28. martā no 2:00 - 7:00 (ar vīnu un uzkodām no plkst. 5:00) un svētdien 29. martā no 12:00 - 2:00.

2020. gada marta tirgum ir jau pieteikti vairāk par 70 darbu!  Klasika. Mūsdienīga abstrakta māksla. Kanādas latviešu un Austrālijas latviešu mākslinieku gleznas.  Šogad arī pieņemam latviešu austus un izšūtus spilvenus labā stāvoklī.  Visi mīļi gaidīti martā Bostonā. bostonas.trimdas.draudze@gmail.com

 

Autore: Sarma Muižniece Liepiņa
Bostonas “Māksla meklē mājas” koprīkotāja

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti