Dalies:

M. Kučinskis: demokrātisku vēlēšanu nosargāšana ir kopīgs izaicinājums ES

M. Kučinskis: demokrātisku vēlēšanu nosargāšana ir kopīgs izaicinājums ES
  • 21. Sep. 2018

Ministru prezidents Māris Kučinskis ceturtdien, 20. aprīlī, Zalcburgā piedalījās neformālajā Eiropadomes sanāksmē. Šīs sanāksmes ietvaros liela uzmanība tika pievērsta jautājumiem, kas skar iekšējo drošību, tostarp vēlēšanu drošību un kiberdrošību.

Uzrunājot pārējo ES valstu un valdību vadītājus, M. Mučinskis norādīja, ka trešo pušu mēģinājumi iejaukties un manipulēt vēlēšanu procesus demokrātiskajās valstīs ir pierādīti un labi zināmi. Latvija uzskata, ka kopīga rīcība un koordinācija ES līmenī ir būtisks priekšnosacījums dalībvalstu noturībai pret dezinformāciju un kiberuzbrukumiem. Latvijas vēlēšanu drošības stratēģija gaidāmo parlamenta vēlēšanu kontekstā tiek īstenota ar mērķi mazināt ļaunprātīgas ārējās ietekmes iespējamību. “Demokrātisku vēlēšanu nosargāšana ir kopīgs izaicinājums un mēs atzinīgi vērtējam Eiropas Komisijas priekšlikumu par pieredzes, analīzes un ideju apmaiņu dalībvalstu starpā caur vienota kontaktpuntku tīkla izveidi. Komisijas komunikācija par vajadzīgajiem soļiem gaidāmo Eiropas Parlamenta vēlēšanu drošības kontekstā iezīmē minimālo ambīciju līmeni, kas jānodrošina, lai varam būt pārliecināti par demokrātisku un caurspīdīgu vēlēšanu norisi,” sacīja Ministru prezidents.

M. Kučinskis uzsvēra nepieciešamību gūt pārliecību, ka mūsu pilsoņu dati, kuri lielos apjomos ir pieejami sociālo mediju un interneta platformu turētājiem, nevar tikt ļaunprātīgi izmantoti. Tika norādīts, ka personas datu aizsardzības regulas pieņemšana bija solis pareizā virzienā. Vienlaikus tika akcentēts, ka Iedzīvotāju izglītošana par šiem jautājumiem ir būtiska.

Lasītākās ziņas valstī

Latvijai šajā jomā īpaši svarīgi ir trīs elementi. Pirmkārt, plurālistiska, daudzveidīga un ilgtspējīga mediju vide un atbalsts kvalitatīvai žurnālistikai un medijpratībai - šim jautājumam jāatspoguļojas nākamajā ES daudzgadu budžetā. Otrkārt, jāpanāk, lai sociālo mediju un interneta platformas ir atbildīgākas attiecībā uz caurspīdīgumu un nelegālā satura izplatīšanas ierobežošanu, kā arī datu pieejamību pētnieciskiem nolūkiem. ES jāturpina stingra pieeja pilsoņu privāto datu aizsardzības jomā. Šajos jautājumos vēlamies kopīgu ES pieeju un rīcību. Treškārt, ir būtiski, ka Eiropas Ārējā Dienesta Austrumu StratCom vienība aktīvi turpina savu darbu dezinformācijas izgaismošanā un apturēšanā.

Sanāksmē Zalcburgā tika apspriesti arī jautājumi, kas skar Lielbritānijas izstāšanos no ES jeb Brexit. Latvija uzskata, ka arī sarunu par Lielbritānijas izstāšanos no ES noslēgumā svarīgi ir saglabāt 27 ES valstu vienotību. Šā brīža prioritāte ir panākt vienošanos ar Lielbritāniju par izstāšanās deklarāciju - šim dokumentam jābūt sagatavotam tā, lai tas gūtu atbalstu abās pusēs.


Informāciju sagatavoja Andrejs Vaivars, Ministru prezidenta preses sekretārs
Foto: www.mk.gov.lv
Avots: LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti