Dalies:

LV portāls: VDK kartotēkas. Kādu kategoriju cilvēki bija aģentūrā?

LV portāls: VDK kartotēkas. Kādu kategoriju cilvēki bija aģentūrā?
  • 16. Jan. 2019

Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūrā nebija tikai aģenti. LV portāls skaidro, kādas sadarbības kategorijas rodamas atklātībai nodotajās padomju slepenā dienesta aģentūras kartotēkās. Portālam lvportals.lv raksta Guntars Laganovskis.


ĪSUMĀ

  • VDK aģentūrā, ko atklāt publiskotā kartotēka, bija aģenti, rezidenti, satikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētāji.
  • VDK ārštata operatīvie darbinieki neiekļāvās aģentūras aparātā, taču faktiski bija VDK amatpersonas, kas darbojās citu institūciju aizsegā.

Aģenti, rezidenti un dzīvokļu turētāji

Lielākajā daļā atslepenotajās kartotēkās rodamo kartīšu fiksēti tieši aģenti. Taču VDK aģentūras aparātā, kā skaidro Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) vecākais eksperts Gints Zelmenis, iekļāvās vairākas kategorijas, kuras atzīmētas kartītes labās puses augšdaļā un kurām bija atšķirīgi uzdevumi:

Lasītākās ziņas

Aģents (агент) – persona, kura brīvprātīgi (taču dažkārt arī piespiedu kārtā) piekritusi padomju valsts interesēs izpildīt slepenus VDK uzdevumus un kura uzņēmusies par pienākumu savas sadarbības fakta un izpildāmo uzdevumu saturu un raksturu turēt noslēpumā. Pretizlūkošanas orgāni par aģentiem vervēja padomju pilsoņus (izņemot partijas, padomju un komjaunatnes orgānu darbiniekus), bezpavalstniekus, personas no kapitālistiskajām valstīm un attīstības valstīm (izņemot komunistisko partiju un strādnieku partiju biedrus). Aģentiem un citām aģentūras kategorijām piederošajām personām atkarībā no viņu uzdevuma tika izvirzītas dažādas prasības. Kopējā prasība, kā norādīts LNA vietnē pieejamajā VDK 1972. gadā izdotajā pretizlūkošanas vārdnīcā, bija “uzticamība, māka glabāt noslēpumu un iespējas valsts drošības institūciju rīkojumu izpildei”.

Rezidents (резидент) – vadīja aģentu vai uzticības personu grupu. Par aģentūras aparāta rezidentiem tika vervēti Komunistiskās partijas un komjaunatnes biedri, kuri ieņēma vadošus amatus minēto institūciju struktūrās, bijušie VDK darbinieki. Rezidenta statusā varēja pārcelt uzticamus VDK aģentus, ja tie atbilda rezidenta kvalifikācijas prasībām. Pretizlūkošanas rezidents varēja būt arī VDK ārštata darbinieks.

Satikšanās dzīvokļa turētājs (содержатель явочной квартры) – persona, kura slepeni sadarbojās ar VDK un ļāva tās operatīvajiem darbiniekiem izmantot savu dzīvojamo vai dienesta telpu, par kuru viņš bija atbildīgs, aģentu un rezidentu uzņemšanai, vienlaikus nodrošinot nepieciešamo konspirāciju.

Konspiratīvā dzīvokļa turētājs (содержатель конспиративной квартиры) – persona, kura oficiāli bija atbildīga par telpām, kuras VDK izmantoja kā konspiratīvo dzīvokli, un kura slēpa savu piederību VDK. Konspiratīvo dzīvokļu turētāji parasti bija VDK štata darbinieki, kuru ģimenēs nebija bērnu, vai vientuļnieki, kā arī savervēti padomju pilsoņi. Konspiratīvā dzīvokļa turētājam, izmantojot attiecīgas piesegleģendas, bija pienākums nodrošināt konspiratīvā dzīvokļa normālu darbību. Nereti konspiratīvajās telpās bija reģistrēta kāda fiktīva iestāde, bet šo telpu turētājs bija fiktīvs šādas iestādes darbinieks, kuram bija jārada iespaids par tās reālu darbību. Bieži konspiratīvos dzīvokļus VDK ierīkoja vietās, kur bija iespējams tieši novērot tai interesējošus objektus, piemēram, pie viesnīcām, kurās apmetās ārvalstnieki. 

Visu rakstu iespējams izlasīt portālā lvportals.lv

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti