Dalies:

LV portāls: Pensiju indeksācija 2018. gada 1. oktobrī – gandrīz divreiz lielāka

LV portāls: Pensiju indeksācija 2018. gada 1. oktobrī – gandrīz divreiz lielāka
  • 20. Sep. 2018

Kārtējā rudens indeksācijā 1. oktobrī šogad pensiju pieaugums būs ievērojami lielāks. To ietekmē ne tikai vidējās iemaksu algas pieaugums valstī, bet arī papildu koeficienti vecuma pensionāriem par lielu darba stāžu.

ĪSUMĀ
Šogad indeksējamā summa ir lielāka. 1. oktobrī pārskatīs pensijas un atlīdzības vai to daļu, kas nepārsniedz 382 eiro.
Pirmo reizi indeksācijā viens no kritērijiem ir darba stāžs. Pamatindekss, ja stāžs ir līdz 29 gadiem, – 1,0590; ja stāžs no 30 līdz 39 gadiem vai vecuma pensija piešķirta par darbu smagos un kaitīgos apstākļos – 1,0655; ja stāžs 40 un vairāk gadu – 1,0720.
Pilnā apmērā pensijas indeksēs 433,7 tūkstošiem saņēmēju, kas ir lielākā daļa jeb 80 procenti pensionāru.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pensijas un atlīdzības pārrēķinās automātiski, tātad iesniegums nav jāraksta.

Pensiju un atlīdzību pārskatīšana jeb indeksācija ir noteikta likuma “Par valsts pensijām” 26. pantā un likuma “Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” 13. panta 4. daļā.

Pensiju pārskatīšanā ir svarīgi vairāki rādītāji, kas attiecas uz katru pensijas saņēmēju, tajā skaitā vidējā iemaksu alga valstī (no iepriekšējā gada 1. augusta līdz indeksācijas gada 31. jūlijam). Vidējo iemaksu algu ņem vērā, nosakot, kādu pensijas summu indeksēs, kā arī indeksā ietver tās procentuālo pieaugumu, salīdzinot ar iepriekšējā perioda vidējo iemaksu algu. Pensijas pārrēķina indeksā iekļauts arī inflācijas rādītājs.

Lasītākās ziņas valstī

Pilno raksta versiju lasiet LVportals.lv
Raksta autors: Lidija Dārziņa
Foto: LV portāla infografika

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti