Dalies:

LSM.lv: Mejas "Brexit" plāns krustcelēs. Kā turpmāk varētu virzīties sarunu process?

LSM.lv: Mejas "Brexit" plāns krustcelēs. Kā turpmāk varētu virzīties sarunu process?
  • 25. Sep. 2018

Britu premjerministres Terēzas Mejas izstrādātais plāns par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) var negūt atbalstu britu parlamentā. Tā uzskata britu politikas analītiķi, pieļaujot, ka maz ticams ir arī vēl viens referendums ''Brexit'' jautājumā. Tikmēr abas Lielbritānijas lielākās politiskās partijas šajā nedēļā pulcējas uz gadskārtējām konferencēm, lai spriestu par to, kāda būs valsts politiskā nākotne līdz ''Brexit'' un pēc tā.

Īsumā:

  • Britu amatpersonas neapmierinātas ar ''Chequers'' plāna kritiku.
  • Abām pusēm atšķirīgas sarkanās līnijas.
  • Mejas plānam nav atbalsta ne parlamentā, ne sabiedrībā.
  • Strupceļš draud ar sarežģītiem scenārijiem.
  • Ja notiks jaunas parlamenta vēlēšanas, jaunā valdība varētu panākt ''Brexit'' aizkavēšanu un jaunas vienošanās izstrādi.
  • Atkārtota referenduma rīkošanu neatbalsta, tā rezultāts nav prognozējams.

Tusks nosauc Mejas plānu par dzīvot nespējīgu

Pagājušajā nedēļā notikušais Eiropas Savienības līderu samits Zalcburgā nesa Lielbritānijai pamatīgi aukstu dušu, Eiropadomes priekšsēdētājam Donaldam Tuskam paziņojot, ka britu premjerministres Terēzas Mejas izstrādātais izstāšanas plans jeb tā dēvētais ''Chequers'' plāns, nav dzīvotspējīgs. Pilnīgi saprotama bija britu vadošo amatpersonu neapmierinātība par šādu kritiku, kas izskanējusi tik vēlu sarunu procesā. Gan britu premjerministre Terēze Meja, gan ''Brexit'' lietu ministrs Dominiks Rābs pieprasījuši Briselei izrādīt cieņu Londonai un izskaidrot – kādi tad ir Eiropas Savienības iebildumi un kādas ir piedāvātās alternatīvas?

Lasītākās ziņas valstī

Britu valdība līdz šim ir atkārtoti uzsvērusi, ka ''Chequers'' plāns ir visapjomīgākais un detalizētākais plāns ceļā uz vienošanos ar Eiropas Savienību.

Ja netiks apstiprināts šis plans, Lielbritānija ir gatava pamest Eiropas Savienību bez gala vienošanās par turpmākajām attiecībām.

Kā Londonā Latvijas žurnālistiem pastāstīja Apvienotās karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības ministrijas jaunākais ministrs Robins Volkers (Robin Walker), abām pusēm ir savas sarkanās līnijas un abas ir bijušas gatavas kompromisiem, taču pašlaik bumba ir Briseles laukuma pusē:

''Mēs esam runājuši par ļoti plašu jautājumu loku. Par tādiem sarežģītiem jautājumiem kā finansiālās saistības vai pilsoņu tiesības mums ir izdevies panākt pilnīgu vienošanos. Taču ir arī joprojām neatrisināti jautājumi, kā, piemēram, Ziemeļīrijas robežas jautājums. Lielbritānija ir piedāvājusi risinājumu, kas, mūsuprāt, ir saprātīgs. Tas attiecas uz kopīgo noteikumu grāmatu un atvieglotām muitas procedūrām. Mēs vēlamies tos detalizēti apspriest ar Eiropas Komisiju. Bet mēs esam skaidri pateikuši, ka Eiropas Komisijas piedāvājums pārcelt robežu uz Īru jūru un attiekties pret Ziemeļīriju kā tādu, kas atrodas ārpus Lielbritānijas muitas teritorijas, nav pieņemams. Tāpēc mums ir nepieciešams progress šajā jautājumā un izdomas pilni un radoši piedāvājumi no abām pusēm. Lielbritānija ir ievērojami panākusi pretī, lai apmierinātu Eiropas Komisijas bažas, īpaši jautājumos par četrām Eiropas pamatbrīvībām un Eiropas Savienības lēmumu pieņemšanas autonomiju. Mums ir nepieciešams redzēt tādu pašu cieņu pret Lielbritānijas konstitucionālo un teritoriālo vienotību.''

Plašāka informācija portālā lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti