Dalies:

LSM.lv: Meja cer nedēļas nogalē panākt «Brexit» vienošanos

LSM.lv: Meja cer nedēļas nogalē panākt «Brexit» vienošanos
  • 22. Nov. 2018

„Mēs ceram, ka nedēļas nogalē izdosies panākt „Brexit” vienošanos,” tā medijiem pavēstīja Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja pēc tikšanās ar Eiropas Komisijas prezidentu Žanu Klodu Junkeru.  Taču no viņas sacītā ir noprotams, ka vēl viss nav atrisināts un līdz svētdienai ir daudz iespējamu šķēršļu.

ĪSUMĀ:

Meja pēc sarunām ar Junkeru: Progress sarunās ir.
Meja sestdien vēlreiz Briselē tiksies ar Junkeru.
Merkele uz “Brexit” samitu nebrauks, ja diplomāti iepriekš nepanāks gala vienošanos.
Kučinskis vienošanās projektu vērtē pozitīvi.

Svētdien uz Briseli ir plānots doties Eiropas Savienības valstu vadītājiem, lai samitā atbalstītu vienošanos par Eiropas Savienības un Lielbritānijas izstāšanās sarunām. Taču, vai tās notiks, arvien vēl nav droši zināms.

Lasītākās ziņas valstī

Meju ierodamies Eiropas Komisijas ēkā Briselē sagaidīja pats prezidents Žans Klods Junkers, un abi sirsnīgi sarokojās un uz brīdi pozēja fotogrāfiem, tiesa, neatbildot uz žurnālistu izsauktajiem jautājumiem. Pēc kopīgām sarunām, kas ilga divas ar pusi stundas un kurās gan neesot bijusi angļu tēja ar cepumiem, bet kafija un ūdens, Terēza Meja žurnālistiem pavēstīja, ka progress ir, kā veidot tālākās attiecības ar bloku, taču izvairījās teikt, kādi jautājumi tieši joprojām nav atrisināti un ir vissarežģītākie.

„Mēs esam devuši pietiekamus virzienus mūsu sarunvežiem. Es ceru, ka viņi būs spējīgi atrisināt atlikušos jautājumus. Es plānoju atgriezties Briselē sestdien un tikties arī ar Eiropas Komisijas prezidentu Junkeru, lai diskutētu, kā mēs šo procesu varētu noslēgt visu mūsu cilvēku interesēs,” sacīja Meja.

Šobrīd uzmanības centrā ir divi dokumenti - gan par Eiropas Savienības un Lielbritānijas izstāšanās vienošanos, gan par Lielbritānijas un Eiropas Savienības nākotnes attiecībām.

Lielbritānija un Eiropas Savienība jau ir vienojušās par izstāšanos, un par to ir nobalsojusi arī Lielbritānijas valdība, tiesa, pēcāk vairāki ministri pauda protestu, ka tā ir pārāk pielaidīga Briselei, un atstāja amatus.

Taču par nākotnes attiecībām vēl ir diskusijas un vairākām dalībvalstīm ir pretenzijas pret tām. Tās ir izteikusi Spānija, kas izceļ Gibraltāra situāciju. Te, līdzīgi kā Īrijā, Lielbritānijai ir robeža, tiesa gan, nelielāka, tomēr Spānijai ļoti stratēģiska, un Madride uzskata, ka šis jautājums nav atrisināts.

Vācijas kanclere Angela Merkele, kā ziņo raidorganizācija BBC, ir pavēstījusi, ka nebrauks uz Briseli svētdien, iekams jau diplomātu līmenī nebūs panākta vienošanās un abi dokumenti sakārtoti, jo viņa nevēlas diskusijas pie līderu galda.

Tādēļ neoficiāli lēš, ka piektdienas rīts rādīs, vai dalībvalstu vadītāju sanāksme svētdien varēs notikt.

Latvijas premjerministrs Māris Kučinckis intervijā Latvijas Radio sacīja, ka, labā ziņā ir tā, ka visas Eiropas Savienības valstis ir vienotas un neviena necenšas ar Lielbritāniju klusībā vienoties par kādiem izdevīgākiem nosacījumiem.

“Pašreizējais "Brexit" sarunu rezultāts Eiropas Savienībai ir ļoti labs. Vienošanās projekts vēl jāakceptē Lielbritānijas parlamentam, Eiropas Parlamentam un visām dalībvalstīm. Ja viss notiks gludi un to apstiprinās arī visos parlamentos – gan pašā Lielbritānijā, gan dalībvalstīs, gan Eiropas Parlamentā - tad attiecības ar Lielbritāniju varēšot pielīdzināt attiecībām ar Norvēģiju un Šveici,” pieļāva Kučinskis.

Par Latvijas pozīciju ceturtdien lems valdība, bet piektdien, 23.novembrī, - Saeimas Eiropas lietu komisija.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas premjere Terēza Meja turpina uzstāt, ka panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) ir labākais iespējamais risinājums. Provizorisku atbalstu šim dokumentam pirmdien, 19. novembrī, Briselē izteica arī 27 Eiropas Savienības valstu ārlietu ministri. Tomēr vairāki britu Konservatīvās partijas biedri nav apmierināti ar tekstu un turpina mēģinājumus gāzt premjeri Meju no amata, cerot, ka sarunas vēl ir iespējams atsākt. 

2016. gada jūnijā 52% iedzīvotāju referendumā nobalsoja par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. Valdība oficiālo pieteikumu par aiziešanu no ES iesniedza 2017. gada martā, bet Lielbritānijas izstāšanās sarunas no ES sākās 2017. gada jūnijā. Lielbritānijas izstāšanās no ES plānota 2019. gada 29. martā. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms. 

Avots: LSM.lv
Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti