Dalies:

LSM.lv: Lauma Skride par pianista likteni: Jābūt talantam, veiksmei un ārprātīgai darba gribai

LSM.lv: Lauma Skride par pianista likteni: Jābūt talantam, veiksmei un ārprātīgai darba gribai
  • 18. Sep. 2018

Latviešu pianiste Lauma Skride ikdienu vada starp Vāciju un Turciju. Viņas kalendārs saplānots līdz 2020. gadam. Tikko ar vācu čellistu Danielu Milleru Šotu nospēlējusi koncertu festivāla "Čello Cēsis" atklāšanā, nu viņai aktuāli kamermūzikas koncerti citviet Eiropā. Ar īpašām sirds trīsām māksliniece gaida 14. novembri, kad Vigmora zālē Londonā tiks svinēta Latvijas simtgade, un ar vēl lielākām – saspēli ar Andri Nelsonu un viņa vadīto Leipcigas "Gewandhaus" simfonisko orķestri nākamruden. Bet līdz tam –  koncerti kopā ar vijolnieci Annu Sofiju Muteri, māsu Baibu Skridi un "Skride Quartet" koncerttūres Austrālijā un Amerikā.

Sadarbība ar Danielu Milleru Šotu mērāma jau vismaz 10 gadu garumā, un Cēsīm abi bija izvēlējušies programmu, kas ir klasiska un romantiska. Kopā muzicējuši daudzviet pasaulē – Vācijā un Londonas Vigmorzālē, Ankaras festivālā un citviet; spēlējuši arī trio sastāvā kopā ar Laumas māsu Baibu. Taču izrādās, ka mūziķu satikšanās duetā ne vienmēr ir sakritība. "Daudz ko nosaka aģentūra," neslēpj Lauma Skride. "Mazos koncertos aģentūra pamēģina, vai konkrētie mūziķi sader kopā. Protams, viens otru pēc vārda pazinām, arī Baiba bija kopā spēlējusi.

Mūsu pirmā tikšanās ar Danielu bija ļoti jauka – sapratām, ka mums nav īpaši jādiskutē, jo daudzas lietas notiek pašsaprotami.

Lasītākās ziņas

Tas iespējams tikai tad, ja līdzīga muzikālā valoda,” – tā Skride, par kuras koncertplāniem jau vismaz gadus piecpadsmit rūpējas "KD Schmid" aģentūra – tā pati, kas pārstāv arī Andri Nelsonu un Kristīni Opolais.

Skaistais Bēthovena gredzens

Tieši pirms desmit gadiem Laumas Skrides īpašumā nonāca īpašais Bēthovena festivāla gredzens no Bēthovena fonda – viņa tika atzīta kā labākā interprete par koncertu, kas spēlēts kopā ar latviešu publikai itin labi pazīstamo čellisti Solu Gabetu. "Gredzens tiek piešķirts katru gadu, un šogad, Bēthovena jubilejas gadā, atkal tiek rīkots festivāls. Visi gredzena ieguvēji satiksimies decembra beigās," atklāj Lauma Skride un ar prieku atceras: "Toreiz tas bija milzīgs pagodinājums – neko tādu negaidīju, bet piepeši pienāca vēstule. Bija jāaizsūta pirksta izmērs, tad bija jāierodas uz pasniegšanas ceremoniju, jāsniedz koncerts, pēc kura bija sirsnīga pasēdēšana.

Kaut arī nevaru ar to spēlēt klavieres, jo gredzens ir drusku par lielu, tas ir brīnišķīgs!

Vairāk izskatās pēc zīmoggredzena.”

Īpašie datumi kalendārā

Pēc dzimtenes apmeklējuma Laumas Skrides koncertceļi vedīs uz Notingemu, kur jāspēlē solokoncerts, tad – kamermūzikas festivāls pie Minhenes. "Viss oktobris pilns ar koncertiem! Droši vien novembrī Minhenes kultūras centrā "Gasteig" spēlēšu Klāras Šūmanes Klavierkoncertu, kas nav bieži atskaņota mūzika, taču 2019. gadā ieplānots Klāras Šūmanes gads, un nākamā gada septembrī šo pašu koncertu atskaņošu kopā ar Andri Nelsonu un viņa vadīto "Gewandhaus". Jācer, ka šo koncertu izdosies atvest arī uz Latviju – būtu jau skaisti,” saka pianiste.

Foto: Marco Borggreve, attēlā - Baiba and Lauma Skrides

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti