Dalies:

LSM.lv: Eiropas komisijā izstādīta ceļojošā izstāde par Latvijas vēsturi

LSM.lv: Eiropas komisijā izstādīta ceļojošā izstāde par Latvijas vēsturi
  • 26. Nov. 2018

Lai gan oficiālais Latvijas dzimšanas dienas datums ir jau aiz muguras, daži simtgades pasākumi tikai sākas. Viens no tiem ir ceļojošā izstāde Eiropas Komisijā (EK).

 

Lasītākās ziņas

EK ir ceļojošās izstādes pati pirmā pietura – un desmit 10 ceļa stabiņos ir izstāstīta visa Latvijas vēsture. Šis ir 60 Latvijas muzeju kopdarbs. Un, lai gan EK gaiteņi pieredzējuši ne vienu vien izstādi, tautas tērpos ģērbtie dejotāji darba dienas pēcpusdienā nav ierasta lieta.

EK pirmais viceprezidents Franss Timmermanss Rīgā bijis 1990.gada janvāra notikumu laikā. Dzīvodams viesnīcā Rīdzene – tieši līdzās apšaudes vietai pie Iekšlietu ministrijas – viņš Latvijas atkal atgūto neatkarību sauc par brīnumu.

"Toreiz patiešam bija sajūta, ka jūs esat “aiz dzels priekškara”, jūs bijāt Eiropā, [valsts], kas nebija brīva. Toreiz bija tik milzīga atšķirība starp "mums" un "viņiem" – tā šobrīd ir pilnīgi izzudusi.  Es domāju, ka visskaistākais, ko mēs šodien varam pateikt, ka

kopš 1989.gada Eiropa ir atkal kļuvusi par vienotu veselumu. Un uz mums ir liela atbildība to turpināt mierīgā ceļā," sacīja Timmermanss

Bijušais Somijas premjers, tagad EK viens no viceprezidentiem Jirki Katainens, uzsver, ka šis ir svinību laiks visam Baltijas reģionam.

"Baltijas valstis, Ziemeļvalstis, mēs visi piederam vienai ģimenei, tā teikt.

Somija svinēja simtgadi pagājušajā gadā – un tagad Baltijas valstis pievienojas klubam. Ir fascinējoši redzēt, ka šī pasaules daļa ieguva neatkarību gandrīz vienā laikā," atzina Katainens.

Igaunijas ekspremjers, EK viceprezidents Andruss Ansips akcentēja: "Igaunijā ir pierasts teikt, ka somi ir mūsu radinieki, bet latvieši – tie ir mūsu draugi. Es esmu priecīgs, ka mums ir tik labi kaimiņi kā latvieši."

Šis ir tikai viens no daudzajiem simtgades pasākumiem, kas visa gada garumā notiek dažādās Eiropas valstīs un institūcijās. Un slēptā vēlme – mūs iepazīstot, var vieglāk klāties sadarbībā un ārpolitikā.

"To, ka Latvija un arī pārējās Baltijas valstis šogad svin savu simtgadi – tas Eiropā ir pamanīts, un tā ir laba iespēja arī kolēģus vairāk informēt par Latvijas vēsturi, par to, kā Latvija ir attīstījusies. Interese no kolēģu puses ir. Es domāju, ka, labāk izprotot Latvijas vēsturi, labāk varēs izprast arī to, kā Latvija dažādās situācijās – kādas nostājas ieņem, kādas problēmas Latvijā ir aktuālas un tā tālāk," piebilda EK viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Avots: LSM.lv

Foto: Ekrānuzņēmums no Youtube

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti