Dalies:

Londonas latvieši pulcējas Ziemassvētku dievkalpojumā

Londonas latvieši pulcējas Ziemassvētku dievkalpojumā
  • 27. Dec. 2018

Londonas latvieši pēdējos piecus gadus Ziemassvētku vakarā pulcējas baznīcā. Tur dievkalpojumus vada mācītāja un bijusī jelgavniece Elīza Zikmane.   

 

Lasītākās ziņas valstī

Londonā Ziemassvētki nav balti, temperatūra ir ap 8 grādiem, uz ielām joprojām zied puķes. Zviedru baznīcā, kas celta pagājušā gadsimta sākumā, latvieši uz dievkalpojumiem dodas jau piekto gadu.

 Baznīcai savulaik bija ārkārtīgi liela nozīme trimdas latviešu dzīvē.   

Faktiski baznīca saturēja to sabiedrību kopā, tā bija ļoti svarīga, un Ziemassvētki vienmēr bija ļoti, ļoti speciāli, stāstīja draudzes locekle Vija Zauere Hjūza.

“Ir patīkami kopā pēc tam pabūt pie kafijas tases un parunāties, un kopā tikties, un protams, bērniem ir arī svētdienas skoliņa,” sacīja draudzes kasiere Skaidrīte Grava.

Šogad apmeklētāju ir vairāk nekā citus gadus, dažām ģimenēm atnākušas pat visas trīs paaudzes.  

“Es tik piecas nedēļas šeit dziedu korī, būs jāskatās vārdos, būs jādzied līdzi citiem vīriešiem, bet nu es esmu dziesmas iemācījies, es domāju, būs labi!” atzina Londonas latviešu kora dziedātājs Alberts Naumovs.

“Mazdēls dzied korī, un es atnācu apskatīties,” sacīja apmeklētājs Hugo Stankēvičs.

“Mēs uz katriem Ziemassvētkiem nākam uz šejieni, cenšamies pāris reizes gadā tomēr atnākt un padomāt par labām un ne tik labām lietām. Mums dēls Marko ir kristīts šinī baznīcā pie šīs mācītājas, un otrs dēls, kas tagad aizmidzis mašīnā, arī kristīts šeit. Nu tā mēs cenšamies!” stāstīja dievkalpojuma apmeklētājs Bruno Šūmanis.

Kopā ar latviešiem ieradušies arī dzīvesbiedri cittautieši, kuri apguvuši latviešu valodu un aktīvi piedalās latviešu diasporas dzīvē.

“Anglikāņu baznīcā mēs sēžam lūgšanās un stāvam, kad mēs dziedam. Latviešiem ir viss otrādi!” tradīcijas salīdzināja dievkalpojuma ērģelnieks Deivids Klārks.

Dievkalpojumu ar skaistām Ziemassvētku dziesmām papildina Londonas latviešu koris, kam šogad palikuši 70 gadi.

“Latviešiem, mēs zinām, vislielākie svētki ir Ziemassvētki, lai gan kristiešiem tomēr ir Lieldienas tie svarīgākie svētki. Tie mīļākie tomēr ir Ziemassvētki mums visiem. Un cilvēku daudz bija, mēs esam vispār maza draudzīte, ikdienā mūsu nemaz tik daudz nav. Bet tomēr uz svētkiem cilvēki nāk, kas priecē,” atzina Apvienotās Londonas latviešu un Miera draudzes priekšnieks Normunds Barons.

Cilvēki nāk klausīties tieši mācītāju Elīzu Zikmani, kura aktīvi darbojas ne tikai latviešu diasporā, bet arī apkalpo britu Svētās Annas draudzi un darbojas britu Luterāņu padomē.

“Ziemassvētku vēsts ir tiešām universāla visā pasaulē. Arī šeit, tāpat kā Latvijā, ir ļoti nopietna sabiedrības šķelšanās, jo cilvēki nespēj viens ar otru sarunāties un atrast kopsaucēju, un baznīcai ir šis uzdevums rādīt to, kas ir pāri grupu interesēm, kas ir pāri cilvēciskajam egoismam. Mēs esam šeit, lai cilvēki nejustos vieni, lielā pilsētā, lai viņi nebūtu kā pazuduši. Īpaši, ja viņiem nav iespējas būt pie saviem mīļajiem, mēs esam vieta, kur viņi var atrast kaut ko līdzīgu ģimenei,” sacīja Elīza Zikmane.

Avots: LSM.lv

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti