Dalies:

LNT Ziņas: Darbaspēka trūkumu Latvijā var būtiski risināt remigrācija

LNT Ziņas: Darbaspēka trūkumu Latvijā var būtiski risināt remigrācija
  • 23. Aug. 2018

Kā atrisināt darbaspēka trūkuma problēmu reģionos un vai remigrācija var būt glābiņš? Šodien valsts un pašvaldību dažādu iestāžu profesionāļi kopā ar nevalstiskajām organizācijām un universitātes ekspertiem Cēsīs notiekošajā forumā centās rast atbildes uz šiem jautājumiem. Gūtās atziņas iecerēts vēlāk piedāvāt gan politikas veidotājiem, gan arī darba devējiem, vēsta LNT Ziņas.

Eksperti uzsver – darbaspēka trūkumu Latvijā var būtiski risināt remigrācija, taču tautieši, kuri ārzemēs strādā mazkvalificētos amatos, to nebūtu gatavi darīt Latvijā. Nodarbinātības Valsts aģentūras (NVA) vadītāja Evita Simsone stāsta – Latvijas uzņēmēju uzskats, ka mazkvalificēts darbs automātiski nozīmē lētu darbaspēku, nemotivē cilvēkus atgriezties Latvijā.

“Ja runājam par vidējas kvalifikācijas vai zemas kvalifikācijas darbiem, tad šeit joprojām dominē minimālā vai nedaudz virs minimālās algas. Nevar teikt, ka darba devēji ir gatavi maksāt vidējo darba algu nozarē vai valstī kopumā,” saka NVA direktore.

Lasītākās ziņas

Taču arodbiedrības uzskata – tieši ģenerālās vienošanās slēgšana pa nozarēm varētu būt risinājums. Tas nozīmētu – dažādu profesiju grupām būtu noteiktas atšķirīgas minimālās algas summas, par kurām zemāk nedrīkstētu maksāt.

“Piemēram, būvniecībā minimālā alga nekvalificētam darbiniekam pēc ģenerālās vienošanās stāšanās spēkā būs 780 eiro mēnesī par vienu slodzi, bet kvalificētam kā minimums 810, salīdzinot ar valstī noteikto 430 eiro. Līdz ar to mēs ierobežosim gan ēnu ekonomiku, gan dosim valsts budžetam, pašvaldību budžetam, sociālajam budžetam,” norāda Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egīls Baldzēns.

Plašāka informācija portālā skaties.lv

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti