Dalies:

Literatūras gada balvas piešķir M. Zālītei, U. Bērziņam, G. Godiņam, mūža balvu - V. Sniķerei

Literatūras gada balvas piešķir M. Zālītei, U. Bērziņam, G. Godiņam, mūža balvu - V. Sniķerei
Foto: LALIGABA
  • 26. Apr. 2019

Latvijas Literatūras gada balvu (LALIGABA) nominācijā „Labākais prozas darbs” saņēma Māra Zālīte par grāmatu “Paradīzes putni”, savukārt kategorijā „Labākais dzejas krājums”  atzīts Ulda Bērziņa dzejoļu krājums „Idilles”. Par „Labāko ārvalstu literatūras tulkojumu” ekspertu komisija atzinusi Guntara Godiņa latviskoto igauņu eposu “Kalevdēls”. Toties Latvijas Literatūras gada balvas - mūža balvas – ieguvēja ir Londonā dzīvojošā dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere.

Kategorijā „Labākais prozas darbs” laurus plūca Māras Zālītes romāns ”Paradīzes putni”, kas nācis klajā apgādā „Dienas Grāmata”.

Lasītākās ziņas valstī

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas gala balsojumā par LALIGABAS balvas ieguvēju nominācijā „Labākais dzejas krājums” atzīts Ulda Bērziņa dzejoļu krājums „Idilles”, kas nācis klajā apgādā „Neputns”.

Par „Labāko ārvalstu literatūras tulkojumu” ekspertu komisija atzinusi Guntara Godiņa latviskoto igauņu eposu “Kalevdēls”, ko izdevis apgāds „Neputns”.

Nominācijā „Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem” balvu saņēma Lilija Berzinska par grāmatu bērniem „Skelets skapī”, ko izdevis apgāds „Dienas Grāmata”.

Kategorijā „Spilgtākā debija” par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā tika atzīts Haralda Matuļa stāstu krājums “Vidusšķiras problēmas”, kas nācis klajā apgādā „Mansards”.

Ekspertu komisija pasniedza LALIGABAS speciālbalvu par īpašu veikumu lībiešu literatūrā -  bilingvālo dzejas krājumu "Trilium / Trillium” lībiešu un angļu valodā, kura autori ir lībiešu dzejnieki Baiba Damberga, Valts Ernštreits un Ķempju Kārlis, atdzejojumu angļu valodā radījuši Uldis Balodis un Raians van Vinkls. Krājums tapis, Latvijai gatavojoties viesu valsts statusam Londonas grāmatu tirgū 2018.gadā, krājuma izdevējs – biedrība „Līvõ Kultūr sidām”. Speciālbalva 750 EUR piešķirta biedrībai lībiešu kultūras attīstībai.

Pasākumā tika sumināta šā gada Mūža balvas laureāte - dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere. Balva 3000 EUR apmērā piešķirta par izcilu un spilgtu ieguldījumu Latvijas dzejā un atdzejā, dzeju lasījumos atklājot vārdu sinerģijā ar roku kustību veidotām zīmēm, ko jogas praksē dēvē par mudrām. Dzejnieces un jogas skolotājas Veltas Sniķeres dzeju mēdz pielīdzināt mantrām, kas lakoniskos valodas tvērumos atklāj visa esošā būtību un savstarpējo saikni. V.Sniķeres atdzejojumā angļu valodā klajā nākusi Andreja Eglīša, Vizmas Belševicas, Zinaīdas Lazdas u.c. autoru dzeja, 2019. gadā angļu valodā izdotas arī latviešu dainas.

Ziņu portāla „Delfi” balsojumā par lasītāju iecienītāko darbu  atzīts  Guntara Godiņa igauņu eposa “Kalevdēls” latviskojums, savukārt Māras Zālites romāns “Paradīzes putni” izpelnījās grāmatu tīkla „Jānis Roze” atzinību kā pirktākais Latvijas Literatūras gada balvai nominētais darbs.

Šogad pirmo reizi LALIGABA aktīvi sadarbojās ar grāmatu blogeriem, izsludinot LALIGABA grāmatu lasīšanas un atsauksmju publicēšanas konkursu. Par spilgtākajiem un aktīvākajiem grāmatu blogeriem tika atzīti Līva Alksne, Austra Pudāne un Caelum biedrība, kā arī virkne Rīgas Franču liceja skolēnu, kas blogu veidoja skolotājas Litas Silovas vadībā.

Šī gada balvas sauklis ir „Visam nav robežu”, uzsverot iztēles bezgalīgo ceļojumu literatūras visumā, vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis. Balvas pasniegšanas ceremoniju veidoja publiciste Anete Konste, teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, arhitekts un scenogrāfs Ivars Veinbergs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone. Pasākumu vadīja aktieri Inga Alsiņa–Lasmane un Gatis Maliks, par kosmiski muzikālām intermēdijām rūpējās Sniedze Prauliņa.

Vairāk informācijas par katru nominantu, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju lasiet www.laligaba.lv.

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti