Dalies:

Likteņdārzā tiek iekārtota piemiņas vieta Latvijas valsts dibinātājiem un atjaunotājiem

Likteņdārzā tiek iekārtota piemiņas vieta Latvijas valsts dibinātājiem un atjaunotājiem
  • 01. May. 2020

Sagaidot 30. gadadienu kopš vēsturiskā balsojuma par Latvijas neatkarības atjaunošanu, Likteņdārzā sadarbībā ar biedrību “4. maija Deklarācijas klubs” tiek veidota jauna piemiņas vieta, kas veltīta Latvijas valsts dibinātājiem un atjaunotājiem – apliecinot mūžīgu pateicību cilvēkiem, kuri lēma par Latvijas dibināšanu 1918. gada 18. novembrī un balsoja par neatkarības atjaunošanu 1990. gada 4. maijā, viņu vārdi būs iegravēti uz soliņiem piemiņas vietā.

Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte, Kokneses fonda padomes priekšsēdētāja: “Likteņdārza labiekārtošana nemitīgi turpinās – Draugu alejas sākumā ir tapusi piemiņas vieta Latvijas valsts dibinātājiem un neatkarības atjaunotājiem. Gods un pateicība viņiem! Ir sāpīgi apzināties, ka 1940. gads viņus piemeklēja īpaši nežēlīgi – daudzi valsts dibinātāji tika nošauti vai izsūtīti, citi devās bēgļu gaitās un mira svešumā.  Mēs esam atguvuši mūsu Latviju, bet svešu varu nozagtos piecdesmit gadus ar uzviju atsver mūsu valsts brīvības piecdesmitgade, kuras laikā ir paveikts neiespējamais – trīsreiz atjaunota okupācijas un karu izpostītā zeme un šodien, drošāk nekā jebkad agrāk, mūsu tauta var skatīties nākotnē. Mēs esam Eiropā un mūs sargā NATO drošības vairogs.”

Velta Čebotarenoka, “4. maija Deklarācijas klubs” prezidente: “Piemiņas vietā uz pelēka laukakmens vienmēr būs rakstīts “Mana balss Latvijai” – par tiem, kuri 1918. gada 18. novembrī, gada vistumšākajā un visdrūmākajā laikā, neapjuka, nesamulsa, nenobijās un atnesa gaismu Latvijai. Savukārt mēs, Augstākās padomes deputāti, kuri balsoja par Neatkarības deklarāciju, lepojamies ar to, ka īstenojās mūsu pārliecība un Latvijas Republikas proklamēšanu var godināt, pateicoties mūsu 1990. gada 4. maija balsojumam. Pirms 30 gadiem, tagad un arī turpmāk šie divi Latvijai nozīmīgie gada skaitļi nav iedomājami viens bez otra.”

Lasītākās ziņas valstī

Velta Čebotarenoka norāda, ka Likteņdārzs ir vienīgā vieta Latvijā, kur vienuviet varēs izlasīt drosmīgo un gudro valsts veidotāju vārdus, un uzsver: “Likteņdārzs ir vieta, kur redzēt turpinājumu valsts neatkarībai un cilvēka brīvībai. Šķiet, ka šeit apstājas laiks un cilvēks rod spēku, drosmi, izturību kā atceroties bijušo, tā veroties nākotnē.”

Piemiņas vietu Latvijas valsts dibinātājiem un atjaunotājiem, kas atradīsies Draugu alejas sākumā, bija plānots atklāt šajā pavasarī, taču vispārējās situācijas dēļ atklāšana pārcelta uz 23. augustu. Piemiņas vietas projekta autores ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultātes dekāne un Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras profesore Daiga Zigmunde un LLU Ainavu arhitektūras un plānošanas katedras vadītāja, asociētā profesore Natalija Ņitavska.

Likteņdārzs ir unikāla, par ziedojumiem veidota piemiņas vieta, kas pēc pasaulē pazīstama Japānas ainavu arhitekta Šunmjō Masuno (Masuno Shunmyō) projekta un arhitekta Andra Kronberga uzraudzībā top uz salas Daugavā pie Kokneses. Likteņdārzu aizsargā 2018. gadā Saeimā pieņemts īpašs Likteņdārza likums.

Likteņdārzs top kā gaišas atceres dārzs, kur svinēt latviešu tautas izturību un gara spēku. Tas veltīts visu latviešu piemiņai, kuri 20. gadsimtā gājuši bojā vai cietuši svešu varu dēļ. Dārzs apvieno izcilu kultūrainavu, arhitektūru ar Kokneses pussalas dabas un Daugavas krāšņumu. Ik gadu Likteņdārzu apmeklē 70 000 – 100 000 viesu, no kuriem aptuveni 30% ir bērni un jaunieši.

Papildus informācijai:

Nodibinājums “Kokneses fonds”/E-pasts: info@koknesesfonds.lv/www.liktendarzs.lv 

Mediju jautājumiem: Elīna Bīviņa/E-pasts: elina.bivina@gmail.com/Tālrunis: +371 29405397

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti