Dalies:

Lietuva svin neatkarības 30.gadadienu

Lietuva svin neatkarības 30.gadadienu
LETA/Edijs Pālens
  • 11. Mar. 2020

Lietuva šodien svin Neatkarības atjaunošanas  dienu - 30.gadskārtu, kopš toreizējā Lietuvas Augstākā Padome jeb Atjaunotais Seims 1990.gada 11.martā pieņēma aktu par valstiskās neatkarības atjaunošanu.

"Lietuvas Republikas Augstākā Padome, pauzdama tautas gribu, nolemj un  svinīgi pasludina, ka tiek atjaunota 1940.gadā svešu spēku apturētā Lietuvas valsts suverēno pilnvaru izpilde un no šā brīža Lietuva atkal  ir neatkarīga valsts," teikts aktā "Par neatkarīgas Lietuvas valsts  atjaunošanu", kas tika pieņemts vēlā 1990.gada 11.marta vakarā. Par šo aktu toreiz balsoja 124 deputāti, bet seši parlamenta locekļi no balsošanas atturējās.

Ar sirsnīgiem ierakstiem "Twitter" šorīt apmainījušies Latvijas un Lietuvas ārlietu ministri. Edgars Rinkēvičs (JV) lietuviski sveicis kaimiņvalsti: "Es apsveicu Lietuvu ar neatkarības atjaunošanas 30. gadadienu un novēlu, lai dzimtenes mīlestības sajūta nākamajām paaudzēm saglabājas tikpat spēcīga."

Lasītākās ziņas valstī

Uz to Lietuvas ārlietu ministrs Linas Linkevičs latviski atbildējis: "Edgar, paldies par laimes vēlējumiem ne tikai Lietuvai, bet arī Latvijai, Igaunijai un visam mūsu reģionam šajā svarīgajā notikumā! Pirms trīs desmitgadēm, nometot padomju jūga važas, visai pasaulei pierādījām, ko nozīmē ticība brīvībai."

Svētku pasākumi Viļņā sāksies ar ziedu nolikšanu pie pieminekļa "Vēsts" Neatkarības laukumā iepretī Seima ēkai.

Svētku programmā savas korekcijas ieviesuši jaunā koronavīrusa izplatības draudi - ik gadus šai dienā Lietuvas parlaments pulcējies uz svinīgu sēdi vēsturiskajā 11.marta zālē, bet šajā situācijā visi pasākumi parlamenta iekštelpās atcelti un neatkarības atjaunošanas 30.gadadienas svinības pārceltas uz 14.un 15.maiju, taču svinību pasākumi brīvā dabā norisināsies, kā paredzēts.

Pusdienlaikā Neatkarības laukumā tiks svinīgi uzvilkti triju Baltijas  valstu karogi. Pēc ceremonijas sāksies svētku gājiens "Neatkarības atjaunošanas ceļš", kurā no Seima ēkas līdz Katedrāles laukumam tiks nests milzīgs Lietuvas karogs.

Viļņas katedrālē izskanēs arī Svētā mise. Pēcpusdienā Katedrāles laukumā muzicēs visu triju Baltijas valstu bruņoto spēku orķestri, bet vakarā Neatkarības laukumā notiks svētku koncerts "22.44 pēc Lietuvas laika", atgādinot to brīdi, kad pirms trīsdesmit gadiem tika pieņemts akts par valstiskās neatkarības atjaunošanu, un tieši plkst.22.44 sāksies svētku uguņošana.

Plaši svētku pasākumi - dievkalpojumi, koncerti un gājieni - šai dienā notiks arī citviet Lietuvā. 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti