Dalies:

Lielo pilsētu asociācija: jārisina īres dzīvokļu trūkums reģionos

Lielo pilsētu asociācija: jārisina īres dzīvokļu trūkums reģionos
  • 23. Apr. 2019

Latvijas pilsētās ir vērojams izteikts īres dzīvokļu deficīts, tāpēc valdībai ir jāturpina virzīt priekšlikums par valsts atbalstu pašvaldībām dzīvokļa jautājumu risināšanā. Daudzās pašvaldībās situācija šobrīd ir teju kritiska, vēl vairāk saasinot problēmas darbaspēka tirgū un bremzējot demogrāfijas attīstību, norāda Lielo pilsētu asociācija (LLPA). Portāls “Latviesi.com” jau ziņoja, ka šis jautājums ir ļoti būstisks arī diasporai – bieži vien potenciālie remigranti pilsētā, kurā vēlas atgriezties, nespēj atrast mūsdienu prasībām atbilstošus īres dzīvokļus.

Aprīļa vidū tiekoties ar ekonomikas ministru Ralfu Nemiro, asociācijas biedri pauda pārsteigumu, ka no šā gada valsts budžeta apspriešanas negaidīti tika izņemti likuma grozījumi par valsts palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā. Tajos iecerēts, ka pašvaldība varēs sniegt galvojumu savas kapitālsabiedrības aizņēmumam dzīvojamo īres māju būvniecībai, atjaunošanai vai iegādei, saistībā iekļaujot 75% no galvotās aizņēmuma summas. LLPA uzskata, ka vairāk vilcināties nevar un nepieciešamās izmaiņas tiesību aktos jāvirza pēc iespējas ātrāk.

Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas apkopotajiem datiem, šobrīd asociācijas pārstāvētajās lielākajās pilsētās, neskaitot galvaspilsētu, trūkst vismaz 1500 dzīvokļu, kas būtiski ierobežo reģionālo attīstību pašvaldībās. Vislielākais mājokļu deficīts vērojams Valmierā, kur būtu nepieciešams 1000 jaunu īres dzīvokļu. Šāda situācija ir izveidojusies, jo dzīvojamā fonda atjaunošana Latvijā norisinās kūtri, vairums dzīvojamo namu tiek uzcelts Rīgā. Situāciju saasina privāto investīciju trūkums daudzdzīvokļu īres namu celtniecībā.

Lasītākās ziņas valstī

“Latviesi.com” jau vēstīja, ka Diasporas likums uzdod nodrošināt to, ka remigrējušie diasporas locekļi var saņemt palīdzību dzīvojamo telpu jautājumu risināšanā. Attiecīgie grozījumi likumā “Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” nonāca Saeimā šā gada valsts budžeta paketē, bet tika nolemts skatīt šo likumprojektu ārpus budžeta. Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija pēc tam atbalstīja likumprojekta virzīšanu izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā.

Noteikumos paredzētais atbalsta mehānisms ar pieejamu mājokli nodrošinātu personas, kuru ienākumu līmenis pārsniedz maznodrošinātas personas ienākumu limitu, taču nedod iespēju īrēt mūsdienu standartiem atbilstošu mājokli. Tas veicinātu iekšējo migrāciju un veicinātu remigrāciju. Tāpēc tiesības saņemt dzīvokļa pabalstu iecerēts attiecināt ne tikai uz, piemēram, denacionalizētos īpašumos dzīvojošajiem vai maznodrošinātām personām, bet plašāku sabiedrības loku, tai skaitā remigrantiem.

"Reģionos strādājošiem uzņēmējiem jau ilgāku laiku lielas grūtības sagādā jaunu darbiniekus piesaiste, bet bez darbaspēka biznesa attīstība nav iedomājama. Tāpat dzīvokļi pietrūkst pašvaldību speciālistiem, piemēram, ārstiem, pedagogiem, kuru trūkums daudzās pašvaldībās ir asi izjūtams. Daudz arī tiek runāts par atbalstu ģimenēm un iedzīvotāju dzimstības veicināšanu, taču bez iespējas atrast pieejamu mājokli, iedzīvotāji vai nu meklē dzīvesvietu citviet, vai arī nolemj atlikt ģimenes pieauguma plānus," skaidro LLPA izpilddirektors Viktors Valainis.

Asociācijā uzsver, ka arī viena no Ekonomiskās Sadarbības un Attīstības organizācijas (OCED) rekomendācijām Latvijai ir palielināt finansējumu zemo izmaksu īres mājokļiem teritorijās ar pieaugošo nodarbinātību.

Latvijas Lielo pilsētu asociācijā ir 9 lielākās Latvijas pilsētas - Daugavpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Ventspils, Valmiera un Jēkabpils.

Foto: LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti