Dalies:

Lielās slimnīcas: Covid-19 pārvarēšanā vajadzīgs sabiedrības atbalsts

Lielās slimnīcas: Covid-19 pārvarēšanā vajadzīgs sabiedrības atbalsts
LETA/Edijs Pālens
  • 31. Mar. 2020

Tas, cik Latvijas slimnīcas ir gatavas Covid-19 krīzes situācijai, šoreiz tikai daļēji būšot atkarīgs no pašiem mediķiem un slimnīcām, tāpēc sabiedrības atbalsts ir vajadzīgs vairāk nekā jebkad agrāk attālinātā tikšanās reizē ar Valsts prezidentu Egilu Levitu norādījis Latvijas Lielo slimnīcu asociācijas (LLSA) valdes priekšsēdētājs Valts Ābols. Viņš kopā ar asociācijas valdes locekli Imantu Paeglīti un valdes locekli Rinaldu Muciņu iepazīstināja prezidentu ar šī brīža gatavības stāvokli visās klīniskās universitātes slimnīcās.

"Iznākums būs atkarīgs no infekcijas izplatības scenārija, kura veidošanā līdzdalīgs var būt ikviens cilvēks Latvijā. Īpaši būtiski ir nodrošināt aizsardzības līdzekļus un testēšanas iespējas," sarunā uzvēris Ābols.

Ābols apliecināja, ka klīnisko universitāšu slimnīcas ir apņēmības pilnas darīt visu nepieciešamo, taču Covid-19 krīze izgaismo gadiem veidojušos trūkumus Latvijas medicīnas sistēmā.

Lasītākās ziņas valstī

Viens ļoti būtisks trūkums ir faktā, ka Latvijas medicīna ilgstoši ir funkcionējusi ar nepietiekamiem cilvēkresursiem. Mediķi strādā vairākās darba vietās, kam šodienas apstākļos var būt ļoti augsta cena, skaidroja LLSA valdes priekšsēdētājs, akcentējot, ka inficējoties mediķim ne tikai ir risks pārnest infekciju, bet arī tiek ietekmēta pakalpojumu nodrošināšana.

Pašlaik ar jauno koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 kopumā inficējušies 14 veselības aprūpes darbinieki, informējis Slimību profilakses un kontroles centrs.

"Covid-19 krīze ilustrē arī klīnisko universitāšu slimnīcu stratēģisko lomu šādās situācijās, jo līdzās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Slimību profilakses un kontroles centra kolēģiem tieši klīnisko universitāšu slimnīcās norit aktīvākais sagatavošanās un pacientu vadīšanas darbs," paudis Ābols.

Viņaprāt, krīzē skaidri izgaismojas infrastruktūras trūkumi, nepietiekamās medicīnas tehnoloģijas un tas, ka ir taupīts uz informācijas un komunikāciju tehnoloģiju attīstības rēķina.

Valsts prezidents sarunā atzinis, ka Covid-19 krīzes mācība ir tā, ka veselības aprūpei budžetā un vērtību skalā ir jābūt augstākai prioritātei. Viņaprāt, to tagad izprot arī sabiedrība, un pēc krīzes risināšanas būšot jāturpina pievērsties sistemātiskiem risinājumiem.

Valsts pirmā amatpersona izteikusi pateicību visiem, kuri ir iesaistīti šajā darbā - medicīnas darbiniekiem, kuri ir iesaistīti vīrusa ierobežošanā, kā arī slimnīcām par to efektīvo un operatīvo rīcību.

"Vēlos uzsvērt, ka Latvijas lielās slimnīcas ir bijušas un ir daudz gatavākas jau no ārkārtas situācijas pirmajiem brīžiem, nekā to varam redzēt dažās citās Eiropas valstīs pēc vīrusa Covid-19 izplatīšanās, un par to es vēlos gan slimnīcu vadībai, gan medicīnas darbiniekiem izteikt lielu pateicību," akcentēja Levits.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti