Dalies:

Levits "Latviesi.com": Latvija nevar atļauties zaudēt ārpus Latvijas dzīvojošos cilvēkus

Levits "Latviesi.com": Latvija nevar atļauties zaudēt ārpus Latvijas dzīvojošos cilvēkus
Latviesi.com
  • 29. May. 2019

Jaunievēlētais prezidents Egils Levits jaunības gadus un arī lielu daļu darba dzīves pavadījis ārpus Latvijas, tāpēc portāls “Latviesi.com” vaicāja, kā apstākļos, kad diaspora ir lielāka kā jebkad, Levits plāno novērst asimilāciju, kas sagaida veselu paaudzi, un kā veicināt jauno profesionāļu remigrāciju? Levits atbildēja, ka diasporas politika ir jauns, bet ļoti nozīmīgs politikas virziens un Latvija nevar atļauties zaudēt savus cilvēkus.

Levits norādīja, ka latviešu nācijā ietiplst visi tie latvieši, kas dzīvo ārpus Latvijas valsts robežām. "2012. gadā pirmo reizi runāju, ka ir vajadzīgs Diasporas likums, kas likumdošanas ceļā iekļauj šos cilvēkus, kas dzīvo ārpus valsts. Diasporas virziens ir jauns politikas virziens, mums bija ārpolitika, iekšpolitika, bet  diasporas politikas mums nebija, šis jaunais virziens ir apzināts tikai 5 vai 6 gadus. Mēs kā neliela, mazskaitlīga nācija nevaram atļauties zaudēt šos cilvēkus, mūsu uzdevums ir viņus piesaistīt. Piesaistīt divējādi. Lai viņi, dzīvojot ārpus Latvijas, iekšēji paliek latvieši, tas ir asimilācijas jautājums – veicināt latviešu valodu un kultūru ārpus Latvijas. Mums ir labi piemēri- Spānija, Portugāle, kur ir liela diaspora jau gadu desmitiem.  Tas ir labs paraugs."

Kā otru priekšnoteikumu viņš minēja remigrācijas veicināšanu. "Ir jānovāc šķēršļi cilvēkiem atgriezties Latvijā, lai tas būtu vienkārši. Mūsu iekšējā mobilitāte nav pārmērīgi viegla, piemēram, cilvēkam no Latgales uz Rīgu pārcelties bieži nav vienkāršāk kā pārcelties uz Birmingemu Anglijā. Šī mobilitāte – padzīvot ārzemēs un pēc tam atgriezties –  tā ir ierasta parādība, tā Eiropā ir ļoti normāla prakse. Mums jāpierod, ka vienmēr viena daļa atradīsies ārpusē  mūsu kā valsts uzdevums ir piesaistīt tos cilvēkus, kuri vēlas palikt latvieši un Latvijai piederīgi. Tas ir Diasporas politikas uzdevums, tas ir likumdošanas uzdevums. Tur ir sīkāki risinājumi, kurus neuzskaitīšu, bet tas ir viens no nozīmīgajiem Latvijas politikas virzieniem- diasporas politika.”

Lasītākās ziņas valstī

Jaunievēlētais valsts prezidents Egils Levits ir dzimis Rīgā, bet viņa jaunības gadi pagājuši Vācijā, kur Levits beidza Minsteres Latviešu ģimnāziju un Hamburgas universitāti, kur studēja politiku un jurispridenci. Pēc darbošanās Latvijas politikā Levits kļuva par Latvijas vēstnieku Austrijā, Šveicē un Ungārijā, vēlāk par Latvijas pārstāvi Eiropas Cilvēktiesību tiesā un arī par Latvijas Republikas pārstāvi Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Samierināšanas un arbitrāžas tiesā. Pēc tam kļuva par Latvijas pārstāvi Eiropas Kopienu tiesā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti