Dalies:

LĀZA: Ko vēl var vēlēties?

LĀZA: Ko vēl var vēlēties?
  • 17. Oct. 2018

Ko vēl var vēlēties, kad vēlēšanos un vēlēšanu laiks Latvijā jau aiz muguras? Var un vajag vēlēties darīt! Pirms 70 gadiem, kad no Latvijas aizbraukušie ārsti izveidoja Latviešu ārstu un zobārstu apvienību (LĀZA), tās dibināšanas mērķis bija saistīti ar aktīvu atbalstu. Līdz Latvijas neatkarības atjaunotnei atbalsts bija svešumā dzīvojošajiem kolēģiem un viņu ģimenēm, tagad tas ir atbalsts Latvijas medicīnai, informē LĀZA biroja vadītāja Latvijā Kamena Kaidaka.

Ik gadus vairāk nekā desmit tūkstošus dolāru LĀZA ziedo Latvijas ārstu un medicīnas studentu atbalstam. 2018. gadā Ojāra Veides fonda atbalstu saņēma Dr. Ieva Mičule, lai stažētos Laval Universitātē, Kvebekā, bērnu medicīniskajā ģenētikā un prenatālajā diagnostikā. Dr. Ilze Apine stažējās Hamburgas Eppendorfer Universtātes klīnikā, Dr. Dace Zvirgzdiņa papildināja zināšanas University of Texas Southwestern Medical Center, Neiroķirurģijas klīnikā.

Finansējumu savām mācībām saņēma arī jaunās ārstes Līga Beķere un Kristīna Amosova. Atbalstu saņēma arī Latvijas Jauno ārstu asociācija, lai turpinātu aktīvu darbību. LĀZA Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda atbalstu saņēma 9 izcili medicīnas studenti: Ilva Bikanova, Krista Krūmiņa, Svjatoslavs Kistkins, Ilze Leve, Daiga Marnauza, Lauma Putniņa, Egija Mičule, Vita Lāčplēse un Vineta Vinogradova. 

Lasītākās ziņas

Tomēr LĀZA atbalsts un iesaiste veselības aprūpes sistēmas sakārtošanā nav tikai ciparos vērtējama un sverama. LĀZA valde aktīvi iesaistījusies Diasporas likuma izstrādē kopā ar Pasaules Brīvo latviešu apvienību un Eiropas Latviešu apvienību, lai maksimāli atvieglotu un uzlabotu medicīnas personāla un pasniedzēju atgriešanos Latvijā.

Lai veicinātu latviešu zinātnieku starpvalstu sadarbību, LĀZA bija viena no IV Pasaules latviešu zinātnieku kongresa organizētājām. LĀZA stiprina saites ar Latvijas medicīnas augstskolām, LĀZA biedru lekcijas un diskusijas Latvijā vairs nav retums. LĀZA kopā ar ELA un biedrību Papardes zieds veidoja diskusiju stundu par sievietes veselību sarunu festivālā LAMPA Cēsīs šī gada jūnija beigās.

LĀZA mājaslapā šogad ir izveidota vietne, kur kolēģi var pieteikt savu vizīti Latvijā, bet interesenti var atrast, kad un kurš LĀZA biedrs būs Latvijā. Kā tradīcija nu jau 11. gadu būs Apaļā galda diskusija, ko vienmēr vadīja LĀZA valdes loceklis un eksprezidents Jānis J. Dimants. Šogad 20. novembrī domāsim un runāsim par tik nozīmīgu un smagu tēmu kā bērnu un pusaudžu garīgā veselība. Kā atveseļot, kā nepadarīt veselos slimus un slimos vēl slimākus – tie būs jautājumi, kuriem meklēsim atbildes kopā ar laikrakstu LAIKS, ALA palīdzības programmu Drošais Tilts, Latvijas Bērnu fondu, PBLA, ELA un LĀZA biedriem no tuvākām un tālākām zemēm. Šo sarunu sākām jau 9. jūlijā, kad P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā tikās vairāk kā 30 sarunas dalībnieki, kuru ikdienā bērnu veselības jautājumi ir nozīmības virsotnē.

Kolēģi visā pasaulē LĀZA var viegli atrast. LĀZA Facebook grupai LĀZA pasaulē seko un aktīvi diskutē 1200 kolēģi, bet LĀZA web lapā lazariga.lv ir viss par LĀZA dzīvi no pirmsākumiem līdz šodienai. 2018. gada notikumus un ārstu un neārstu izcilo veikumu tautiešu izglītošanā un atbalstā atspoguļosim LĀZA Apkārtrakstā, ko saņems visi biedri jau nākamā gada sākumā.

2019. gads LĀZA būs vēlēšanu gads. Četri gadi paskrējuši, un klāt valdes vēlēšanu laiks. Lai tām savlaikus sagatavotos, LĀZA valde atgādina, ka LĀZA valdē var ievēlēt tos LĀZA biedrus, kas veikuši biedra naudas maksājumus, aktīvi darbojušies LĀZA mērķu vārdā un kuriem ir savs redzējums par LĀZA darbību nākamajā starpvēlēšanu periodā. Atgādinām, ka LĀZA ir organizācija, kurā neviens no valdes locekļiem atalgojumu nesaņem.

18. novembrī kopā svinēsim 100 gadus Latvijai! Mūsu visu kopējais mērķis LĀZA ir saziedot 100 000 dolāru par godu Latvijas 100 gadei! Milzīgs paldies visiem, kas to jau izdarījuši: Jurim Lazovskim par 10 000 C$, Uģim Gruntmanim par 10 000 $, Kristapam Keggi par 5000 $, Dainai Dreimanei, Zaigai Alksnei-Phillips, Jānim J. Dimantam un Kasparam Tūteram par 1000 $. Anita Balodis ziedojusi 590 $, Atis Bārzdiņš – 500 $, Sigrīda Renigers – 500 $, Gundars Katlaps – 400 EUR, Alda Urtāne – 300 EUR, Anrijs Buzijans – 180 EUR, Bertrams Zariņš –100 $, Pauls Grūbe – 100 $, Sigurds Janners – 100 $, Vaira Pelēķis – 100 $, Lauma Zariņa – 35 EUR, Ilze Apine – 35 EUR, Karīna Beinerte – 25 EUR, Ausma Solveiga Pāvulāne – 25 $, Eduards Krustiņš – 15 EUR. Ticam, ka visi kopā mēs varam sasniegt šo mērķi! Ar mūsu visu ziedojumiem, maziem vai lieliem, visi kopā mēs apņemamies palīdzēt Latvijai, kā teikts LĀZA devīzē: “Visiem spēkiem veicināt veselības aprūpē un zinātnē iesaistīto studentu, rezidentu, ārstu un zobārstu izglītību un sadarbību”!

Foto: LĀZA valdes locekļi Uģis Gruntmanis un Kaspars Tūters kopā ar Latvijas kolēģēm Daci Rezebergu un Ivetu Ķelli sarunu festivālā LAMPA 2018. gada 29.jūlijā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti