Dalies:

Latvijas vienīgajam dabas resursam – kokam - radīsim maksimālu pievienoto vērtību!

Latvijas vienīgajam dabas resursam – kokam - radīsim maksimālu pievienoto vērtību!
  • 29. Sep. 2019

Ar Miku Pētersonu, mēbeļu dizaineri, uzņēmuma NORDI dibinātāju, sarunājas Taira Zoldnere

Latvijā meži aizņem 52% no valsts territorijas, savukārt meža nozare ir viens no valsts ekonomikas stūrakmeņiem, veidojot 20% no valsts kopējā eksporta. Par savu pieredzi, veidojot uzņēmumu, kas mūsu “zaļajam zeltam” dod lielu pievienoto vērtību, stāsta Miks Pētersons, mēbeļu dizainers un uzņēmuma NORDI dibinātājs.

Latvijā ir labas mēbeļu ra- žošanas tradicijas, bet kā tev radās doma attīstīt pašam savu mēbeļu ražošanas zīmolu un uzņēmumu?

Lasītākās ziņas valstī

Mana pirmā formālā izglītība ir koka izstrādājumu dizaina speciālists, ko ieguvu toreizējā Rīgas lietišķās mākslas kolledžā. Pēc beigšanas varēju turpināt mācības Mākslas akadēmijā, bet koka dizaina jomā nebija piemērotas iespējas. Izvēlējos turpināt studijas Latvijas Universitātē Ekonomikas un Vadības fakultātē, kur ieguvu gan bakalaura, gan maģistra grādu starptautiskajā biznesā. Parallēli mācībām, strādāju koka mēbeļu dizaina jomā jau kopš 1997. gada – kā mēbeļu konstruktors, technologs, jaunu produktu attīstītājs. Kādu laiku strādāju patstāvīgi, tad atkal iesaistījos darbā lielā mēbeļu ražošanas uzņēmumā. 2015.gadā tomēr nolēmu riskēt un iet savu ceļu, radot savas mēbeļu kollekcijas.

Vai 2015.gadā tev jau bija izveidojusies darba komanda?

Man ir sadarbības partneŗi,un šī sadarbība ir ļoti svarīga. Tomēr pats nodarbojos ar dizaina izstrādi un produkta ieviešanu tirgū. Pēc tam savus produktus ražot pasūtu mēbeļu rūpnīcā. Koncentrējos, lai maksimāli daudz šīs pievienotās vērtības paliktu Latvijā. Ja iespējams, dodu priekšroku Latvijā ražotiem materiāliem.

Par pievienoto vērtību – cik efektīvi izmantojam Latvijas kokus?

Koks ir vienīgais būtiskais Latvijas dabas resurss, un, manuprāt, tam būtu jādod maksimāli augsta pievienotā vērtība. Ja tas ir Latvijas koks, to vajag maksimāli pārstrādāt un ražot ar Latvijas zīmolu! Tas ir mūsu resurss, un par to vajag rūpēties gan valstij, gan ražotājiem. Mēs savus ražojumus pārdodam tikai ar savu zīmolu un dizainu, kaut arī tas ir grūts un lēns ceļš. Daudz vieglāk būtu strādāt kādam lielam ražotājam, tomēr esam izvēlējušies to nedarīt.

Vai jūtat valsts atbalstu?

Jā, noteikti. Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) palīdz apgūt ārvalstu tirgus, atbalstot mūsu dalību starptau- tiskās izstādēs un gadatirgos. Nupat ar LIAA atbalstu piedalījāmies Dizaina un interjera izstādē Ņujorkā, un tā bija pirmā reize, kad prezentējām savus izstrādājumus ASV.

Kas tev rada šo ideju,dzinuli vai moto jaunam mēbeļu dizainam?

Sākumā rodas stāsts, vēstījums par jauno produktu. Tikai pēc tam var rasties kollekcija. Es pat pierakstu šo stāstu, un pēc tam, veidojot nākošos produktus un kollekciju pilnveidojot, man ir vieglāk atgriezties pie sākuma idejas. Protams, produktam ir jābūt vajadzīgam, funkcionālam,drošam.Bet sākumā ir stāsts – un tam tiek piemeklēti vizuāli risinājumi.

Otrs – strādājot pie saviem produktiem, izmantojam dabī- gus materiālus – masīvkoka ozolu, bērzu, bērza saplāksni kā arī krāsas, kas ražotas uz ūdens bazes. Strādājam ar sertificētiem, augstas kvalitātes materiāliem. Mans stāsts un mēbeļu dizains ir autordarbs, tomēr man ir arī komanda, kas palīdz ar ieteikumiem, techniskiem risinā-umiem.

Kā tu raksturotu NORDI mēbeļu stilu? Es teiktu, ka tas ir skandināviski lakonisks.

Miks smejas: Tas ir latvieša radīts stils un dizains. Neesmu sekojis kādam īpašam strāvojumam. Dizains, vizuālais risi- nājums seko stāstam, tāpat arī detaļas un amatnieciskais izaicinājums. Piemēram, mūsu bērnu gultiņai nav redzams neviens savienojums.

Kāds ir šis stāsts NORDI bērnu gultiņai un varbūt arī citām kollekcijām?

Mūsu bērnu gultiņa apzināti veidota šķautnaina, kur sāni atgādina kalnu siluetus, tie pārklājas ar gultiņas pamatu un veido zīmējumu. Šī gultiņa ir kā ar zāli apaugusi pļava, kur bērnam atpūsties pirms nākošā kāpiena kalnā.Vizuālais stāsts man ļauj atgriezties pie kollekcijas veidošanas idejas, spēlējoties ar vārdiem, domām, krāsu, koloristiku. Visi pieraduši pie baltām gultiņām, un mūsu gultiņa ir kaijas baltā krāsā. Tomēr esam radījuši arī kraukļa krāsas melnu gultiņu, kas arī ir daļa no šī stāsta. Melns visiem asociējas ar kaut ko tumšu un drūmu, bet krauklis ir putns, kas ir gan gudrs, gan prot arī spēlēties. Kaija toties ir brīvības un padebešu simbols, bet tā ir arī nikns cīnītājs, neatlaidīga un plēsīga. Tā mūsu bērnu gultiņa apvieno vairākas simboliskas nozīmes.

Mūsu kollekcija “Time” vai “Laiks” sākās ar galdu, kas vei- dots smilšu pulksteņa formā. Šis galds ir kā atgādinājums – ir jābūt uzmanīgiem, kā mēs izmantojam mums atvēlēto laiku. 2015.gadā man palika 35 gadi, un kādā brīdī manā apziņā kaut kas saslēdzās kopā. Manā agrā bērnībā nomira tēvs, nebiju ilgi par to piedomājis, bet tad sapratu, ka tēvam bija 35 gadi, kad viņš aizgāja mūžībā... Man pašam tajā laikā likās, ka visa dzīvevēltikaipriekšā...Bet mēs neviens nezinām, cik laika mums ir palicis. Ir jādara tas, kas ir jādara un kas vislabāk sanāk. Šis ir mūsu laiks, ko vajag pavadīt jēgpilni.

Paldies par šo ļoti personīgo stāstu. Jā gan, tas liek aizdomāties...

Bet atgriežoties pie mēbeļu ražošanas – mēbeļu tirgus ir piesātināts, nesen Latvijā ienācis arī ražošanas milzis IKEA. Kas ļauj konkurēt šajā plašajā tirgū?

Galvenais tomēr ir šis stāsts, un, protams, arī kvalitatīvi ma- teriāli. Lielajiem ražotājiem nav šī īpašā stāsta.

Kā jūs uzrunājat klientu, jo izstāstīt stāstu prasa laiku?

Klients grib estētiku. Cilvēki izvērtē dizainu, estētiku, funkcionālitāti. Savus sadarbības partneŗus galvenokārt atrodam mēbeļu un dizaina izstādēs un gadatirgos. Ar LIAA atbalstu pieda- lāmies izstādēs jau trīs gadus. Tas ir ilgs un neatlaidīgs darbs. Šogad jau trešo gadu piedalīsimies izstādē Vācijā. Pirmo gadu aizbraucām, prezentējām savu produktu un par to radās interese. Otrajā gadā braucām ar jau gataviem produktiem pārdošanai, šogad – ar jau gataviem produktiem, kā arī jauniem dizainiem. Ir jābrauc uz izstādēm un jāstāsta savi stāsti. Ar īLatvijā ir līdzīgi–veikalu telpās kaut ko maksā katrs kvadrātmetrs, un tirgotājam jābūt pārliecībai, ka produkts sevi “atpelnīs”.

Nupat bijāt izstādē Ņujorkā. Vai ir atšķirības starp Amerikas un Eiropas klientiem?

Varu tomēr vilkt parallēles ar to, kā mums gāja Vācijas izstādē pirmajā gadā. Izstādē piedalījāmies, lai saprastu, kāda ir ASV klientu gaume, un mums izdevās radīt interesi par mūsu bērnu gultiņu. Nākošais solis ir sagatavot šo produktu ASV tirgus prasībām, jo tur ir citi izmēri un citi standarti. Pašreiz strādājam pie šī projekta, un gatavu produktu vajag arī sertificēt. Bērnu mēbelēm vissvarīgākais ir drošības elements. ASV klients vēlas mēbeles visdažādākajām gaumēm, un piedāvājums ir ļoti plašs.

Vai varat konkurēt arī ar cenām?

ASV ar zemu cenu konkurēt nevaram, bet cenu jautājums arī ļoti saistīts ar produkta estētisko unikālitāti. Ņemot to vērā, esam konkurētspējīgi, jo bieži vien cilvēki domā, ka mūsu produkti izskatās daudz dārgāki nekā tie patiesībā maksā. Mūsu partneŗi ir mēbeļu saloni, kas zina mūsu filozofiju un strādā ar gala klientu.

Vai vari teikt, ka orientējaties uz īpašu klientu?

Mēs piedāvājam standartizētus produktus tirdzniecībai. Tomēr daudz strādājam arī ar individuāliem klientiem un in- dividuāliem projektiem – kā sabiedriskām telpām, tā privātiem dzīvokļiem un mājām. Latvijā mums ir bijusi laba sadarbība ar interjera dizaineriem, architektiem un nekustamo īpašumu attīstītājiem. Zviedrijā esam strādājuši pie vairāku viesnīcu apmēbelēšanas. Šajos projektos esam kā partneŗi, galvenokārt ražojot mīkstās un korpusa mēbeles.

Kas tavuprāt ir lielākais izaicinājums mēbeļu ražošanā?

Sadalīt spēkus. Attīstīt savu zīmolu, iet tirgū un to noturēt – tas ir izaicinājums. Vieglāk būtu ražot ar citu, lielāku zīmolu. Bet mēs ejam savu ceļu, un tas ir ultramaratons, kas jādara katru dienu. Tas arī rada šo īpašo pievienoto vērtību.

Ko tu teiktu kādam, kas domā un svārstās, vai veidot pašam savu uzņēmumu?

Atbilde ir īsa – vienkārši dari to! Kādā brīdī būs nogurums, tukšums, neticība... tas ir normāli. Bet, ja ir liels sapnis, vajag darīt. Tas nebūs tas vieglākais ceļš, un ir jābūt arī gudram plānam, bet – darīt!

Kādi ir tava uzņēmums nākotnes plāni?

Turpināt pilnveidot produktus un sortimentu, kā arī paplašināt mūsu atpazīstamību. Atrast veidus, lai cilvēki ieklausītos mūsu stāstā. Latvijā ir daudz labu ražotņu ar kvalitatīviem produktiem, kas tomēr nevar atrast eksporta tirgu, jo viņi ir mazi, un zīmols nav atpazīstams.

Tu teici, ka tavs darbs ir ultramaratons. Kā tu atpūties no šī maratona?

Miks smejas: Es skrienu! Skriešana ir mans hobijs, kas dod jaunu startu nākošajiem darbiem. Arī daudzas jaunas idejasun atklāsmes radušās skrienot.

Vai vari teikt, ka skriešana ir kā meditācija?

Priekš manis – viennozīmīgi. Bet pirmajā vietā tomēr ir ģimene. Darbs paņem laiku un enerģiju, bet ģimene ir prioritāte. Esmu radījis savu vērtību skalu, kuŗā pirmajā vietā ir ģimene, tad darbs, tad skriešana.

Sakot paldies Mikam par inter-viju, domās atgriežos pie koka, pie Latvijas mežiem.

Pēc Latvijas Zemkopības ministrijas datiem, 2005. gadā Latvija eksportēja mežu izstrādājumus ar zemu pievienoto vērtību tādus kā kurināmo koksni, zāģbaļķus un citus zāģmateriālus 687 miljonu EUR apjomā, savukārt mēbeles – 116 miljonu EUR apjomā. 2018. gadā šie skaitļi attiecīgi ir bijuši – kurināmā koksne, zāģbaļķi un citi zāģmateriāli eksportēti 1384 miljonu vai 1, 38 miljardu EUR apjomā, bet mēbeļu eksports sasniedzis vien 173,6 miljonu EUR. Jāatzīst, ka gandrīz visas valstis cenšas pasargāt savus mēbeļu ražotājus no ārvalstu konkurentiem, parasti ar stingru standartu palīdzību, un tas var būt viens no iemesliem, kāpēc Latvijas mēbeļu eksports pieaug tik lēni. Ir vajadzīgi enerģiski un innovatīvi ražotāji, kā arī valsts atbalsts, lai Latvijas mežu nozares produkti tiktu pārdoti ar iespējami augstāko pievienoto vērtību.

Autore: Taira Zoldnere

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Laiks"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti