Dalies:

Latvijas vēstnieks Ukrainā: Ir daudz jautājumu par jaunā prezidenta komandu

Latvijas vēstnieks Ukrainā: Ir daudz jautājumu par jaunā prezidenta komandu
Foto: Ārlietu ministrija
  • 23. Apr. 2019

Par Ukrainas ārpolitikas virzienu varēs spriest, kad jaunais prezidents būs sācis strādāt un izveidojis komandu, Latvijas Radio pauda Latvijas vēstnieks Ukrainā Juris Poikāns. Savukārt ukraiņu politikas pētnieks Volodimirs Fesenko uzskata, ka kardinālas pārmaiņas Ukrainas ārpolitikas kursā nav gaidāmas.

Eiropas Savienībai (ES) nebija favorīta Ukrainas prezidenta vēlēšanās, norādīja Poikāns. Viņš gan arī skaidroja, ka Petro Porošenko uzvedību, piemēram, ārpolitikā Eiropas politiķi bija spējuši prognozēt. Ar Zelenski tas pagaidām nav iespējams. Ir jāsagaida inaugurācija, uzskata Poikāns.

"Par Zelenski ir tāds pats jautājums kā par [Vladimiru] Putinu pirms 20 gadiem – who is Mr. Zelensky?

Lasītākās ziņas valstī

 Man liekas, ir daudz jautājumu par Zelenska komandu kā tādu. Un daudzi gribētu redzēt gan Ukrainas sabiedrībā, gan ES – kas ir tie cilvēki. Es domāju, mums ir jāsagaida vismaz inaugurācija – parasti jūnija sākumā, maija beigās – tad varēs redzēt, kāds ir viņa skatījums. Mēs strādāsim ar prezidentu Zelenski," sacīja vēstnieks.

Zelenskim pagaidām nav lielas ārpolitiskās pieredzes, un viņam būs jāmācas jau procesā. Taču kardinālas pārmaiņas Ukrainas ārpolitikas kursā, kā arī attiecībās ar Krieviju nav gaidāmas, uzskata ukraiņu politikas pētnieks Volodimirs Fesenko.

"Zelenskim ir diezgan naivs priekšstats par pārrunām ar Vladimiru Putinu. Zelenskim ir dažas sarkanās līnijas, kurām viņš nekāps pāri. Piemēram, Krimas Krievijas statusa neatzīšana, separātisko republiku autonomijas neatzīšana Donbasā.

Par ko Putins un Zelenskis varētu panākt vienošanos, ir karadarbības izbeigšana.

Kas attiecas uz Ukrainas ārpolitiku, tad te būs no svara, kāds cilvēks būs atbildīgs par diplomātiju, kurš ieņems ārlietu ministra amatu un kurš atbildēs par diplomātiju prezidenta administrācijā, un kurš – par nacionālo drošību," stāstīja Fesenko.

Kas attiecas uz Ukrainas ceļu uz Eiropas Savienību un NATO, tad atbildes uz šiem jautājumiem jāmeklē ar referenduma palīdzību – vēl pirms otrās vēlēšanu kārtas tā bija izteicies pats Zelenskis. Bet jādara tas tikai tad, kad Ukrainas sabiedrība būs tam gatava, piebilda Zelenskis. Pašlaik Ukrainas iestāšanos Eiropas Savienībā atbalsta 57% ukraiņu, bet valsts iestāšanos NATO atbalsta 44% valsts iedzīvotāju, liecina socioloģisko aptauju dati. 

Autors: LSM.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti