Dalies:

Latvijas vēstnieks ASV piedalās simtgadei veltītajā sarīkojumā Nebraskas Universitātē par godu tās absolventam K. Ulmanim

Latvijas vēstnieks ASV piedalās simtgadei veltītajā sarīkojumā Nebraskas Universitātē par godu tās absolventam K. Ulmanim
  • 19. Sep. 2018

2018. gada 14. septembrī Nebraskas Universitātē Linkolnas pilsētā, Latvijas Republikas vēstniecība ASV un Amerikas latviešu apvienība (ALA), sadarbībā ar Nebraskas Universitāti, Latvijas Valsts vēstures arhīvu un vietējām Nebraskas latviešu organizācijām rīkoja pasākumu, kas veltīts Latvijas simtgadei un vienam no Latvijas valsts dibinātājiem, bijušajam Ministru prezidentam un Valsts prezidentam - Kārlim Ulmanim.

“Kārlis Ulmanis. Cilvēki, kas veidojuši Latvijas simtgadi” pasākumu atklāja Latvijas vēstnieks ASV Andris Teikmanis un Nebraskas Universitātes viceprezidents Stīvens Djūks (Steven T. Duke), savukārt lekcijas par K.Ulmaņa lomu Latvijas vēsturē un saistību ar ASV sniedza Latvijas Universitātes un Latvijas Valsts arhīva pārstāvis Dr. Jānis Šiliņš un Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārstāvis Dr. Juris Plēsums.

Atceres dienas programmā notika arī universitātes arhīvu izstādes atklāšana par Kārļa Ulmaņa laiku Nebraskā un viņa klātbūtni un lomu 1918. gada Latvijas neatkarības proklamēšanā. Universitātes arhīvos atrodas Ulmaņa arhīvu kolekcija, kurā ir atrodami dokumenti un fotogrāfijas no Ulmaņa pavadītiem gadiem Nebraskā un Nebraskas Universitātē, kā arī bēgļu gaitās izvesti dokumenti no Ulmaņa gadiem Latvijas valdībā, to starpā, K. Ulmanim adresēta vēstule no Ģenerāla Baloža, ar roku rakstītas vēstules Ulmaņa sekretāram un pastkartītes, kas sūtītas no Krasnovodskas cietuma. Nebraskas Universitātē ir uzstādīti arī K.Ulmaņa krūšutēls un piemiņas plāksne.

Lasītākās ziņas valstī

Pasākumu ietvaros 15.septembrī vēstnieks A.Teikmanis piedalījās Amerikas Latviešu Apvienības Valdes sēdē. Vakarā biedrības namā notika mūsu valsts simtgadei veltīts sarīkojums. Tajā vēstnieks uzrunāja sanākušos viesus, apsveicot tos mūsu valsts jubilejas gadā kā arī aicinot aktīvi piedalīties Saeimas vēlēšanās. Linkolnas latviešu biedrība aktīvi iesaistās Latvijas simtgades svinībās, biedrības namā ir atvērta latviešu kultūras, mākslas un tautas tradīciju mantojuma izstāde.

Uzziņai:
Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam. Latvijas valsts simtgades svinību galvenais vēstījums ir “Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. Simtgades programma paredz arī izzināt nozīmīgas personas Latvijas valsts vēsturē. Pasākums “Kārlis Ulmanis. Cilvēki, kas veidojuši Latvijas simtgadi.” ir daļa no vēstniecības Latvijas valsts simtgades Publiskās diplomātijas programmas norisēm.

Kārlis Augusts Vilhelms Ulmanis, kurš ir dzimis 1877. gada 4. septembrī Dobeles apriņķa “Pikšās”, bija viens no ievērojamākiem Latvijas politiķiem starpkaru periodā. Ulmanis bija politiski aktīvs 1905. gada revolūcijas laikā, īslaicīgi ieslodzīts, vēlāk devās prom no Latvijas, lai izvairītos no turpmākām represijām. Šajā prombūtnes laikā Ulmanis studēja Nebraskas universitātē Linkolnā un 1909. gadā ieguva zinātņu bakalaura grādu lauksaimniecības nozarē. Pēcāk Ulmanis īsu laiku bija lektors un strādāja pienotavā Roberts Dairy Linkolnā. Ulmanis pārcēlās dzīvot uz Hjūstonu Teksasas pavalstī, kur viņš iegādājās pienotavu. 1913. gadā Ulmanis atgriezās Latvijā, jo cars Nikolajs II paziņoja par amnestiju politiskajiem bēgļiem. Pēc 1917. gada revolūcijas, viņu iecēla Vidzemes guberņas pagaidu komisāra vietnieka amatā un gadu vēlāk viņš piedalījās neatkarīgas Latvijas valsts dibināšanas procesā. 1934. gada 15. maijā K.Ulmanis apturēja parlamenta darbību un nodibināja autoritāru režīmu. 1940. gadā padomju okupācijas vara K.Ulmani izsūtīja uz Padomju Savienību, kur viņš 1942. gadā mira un tika apglabāts. Viņa apbedīšanas vieta nav precīzi zināma.

No sava Nebraskā pavadītā laika K. Ulmanis uz Latviju pārveda ASV iegūto pieredzi, kā arī idejas Latvijas labklājības celšanai. To skaitā minams K. Ulmaņa ieguldītais darbs politiskās partijas “Zemnieku savienība” izveidē, kuras nosaukums ir atvasināts un struktūra pārņemta no joprojām vienas no lielākajām ASV lauksaimnieku organizācijām “Farmers Union”, kurai ir cieši sakari, ideoloģiskā piederība un sadarbība ar “Democratic Farmer Labor Party” (DFL).

Tāpat K. Ulmaņa ierosmē 1929. gadā Latvijā tika nodibināta ārpusskolas jaunatnes lauksaimniecības organizācija “Latvijas Mazpulki”, kuras ideja un struktūra ir balstīta uz ASV jauniešu organizācijas “4-H” idejiskajiem pamatiem.

1954. gadā Nebraskas gubernatora vietnieks (Lieutenant Governor) un K.Ulmaņa mentors Čārlzs Vorners (Charles Warner), uzdāvināja Universitātei bronzas plāksni, kas godināja K. Ulmani. Viņš ir vienīgais valsts prezidents, kurš ir Nebraskas Universitātes absolvents.

Avots: Latvijas vēstniecība ASV

Foto: Latvijas vēstniecība ASV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti