Dalies:

Latvijas vēstniecībā Somijā tautieši tikās ar rakstnieci Māru Zālīti

Latvijas vēstniecībā Somijā  tautieši tikās ar rakstnieci Māru Zālīti
  • 05. Mar. 2019

28. februārī Latvijas vēstniecībā Somijā notika tikšanās ar rakstnieci Māru Zālīti un romāna “Pieci pirksti” (Viisi sormea) somu valodas izdevuma prezentācija. Romānu tulkojusi Hilka Koskela, grāmatas izdevējs - izdevniecība Arktinen Banaani. Līdzās Mārai Zalītei sarunā par grāmatu piedalījās tulkotāja Hilka Koskela (Hilkka Koskela), sarunu vadīja un tulkoja Gunta Pāvola.

Tikšanās ar Māru Zālīti notika Somu kultūras jeb Kalevalas dienā, kas tiek svinēta 28. februārī par godu Eliasa Lenrūta sastādītajam somu tautas eposam "Kalevala". Somijā šie ir nozīmīgi svētki, jo “Kalevala” ir somu valodas un kultūras simbols.

Autobiogrāfiskajā romānā “Pieci pirksti” izsūtītas ģimenes atgriešanos mājās un latviešu lauku ciemata dzīvi Māra Zālīte apraksta caur bērna acīm. Lasītājs iepazīst Zālītes dramaturģiski profesionāli veidoto romāna personu galeriju ar trāpīgu epizožu palīdzību, kurās nav lieka drūmuma, toties netrūkst humora. Dzīvespriecīgās un ziņkārīgās meitenītes skatiens padomju ciemata sabiedriskās varas attiecības atklāj tieši, nepielūdzami un skaidri.

Lasītākās ziņas valstī

Pazīstamais somu literāts, profesors Panu Rajala par Hilkas Koskelas tulkoto romānu atzinīgi raksta: ”Šis autentisku sajūtu radošais, lieliski izstāstītais romāns varbūt palīdzēs mazliet skaidrāk saredzēt cilvēcisko realitāti, nevis tikai lielās vēstures un varas virziena līnijas”. Rajala uzskata, ka bērna redzespunkts grāmatā atklāj "vairāk nekā desmit pētījumi vai simts raksti.”

Romāns “Pieci pirksti” tika izvēlēts par labāko latviešu prozas darbu 2013. gadā un saņēma Latvijas Literatūras gada balvu.

Diskusija par Māras Zālītes grāmatu noslēdzās ar Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas atzinības raksta pasniegšanu tulkotājai un Latvijas vēstniecības ilggadējai darbiniecei  Hilkai Koskelai par Latvijas tēla spodrināšanu, popularizēšanu un veidošanu Somijā.

Tikšanos ar Māru Zālīti apmeklēja Somijā dzīvojošie latvieši, Somijas-Latvijas sadraudzības (Rozentāla) biedrības biedri, Somijas mediju pārstāvji un vēstniecības sadarbības partneri.

Māras Zālītes grāmatas prezentācijas pasākums ir iekļauts Latvijas Simtgades publiskās diplomātijas programmā #LV100 #LV100arlietas un notika sadarbībā ar Latvian Literature platformu, izdevniecību Arktinen Banaani un Rozentāla biedrību. Rozentāla biedrība nodrošināja pasākuma tiešraidi savā mājaslapā www.rozentals-seura.fi.

Foto: Latvijas vēstniecība Somijā

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti