Dalies:

Latvijas vēstniece konferencē Madridē stāsta par Latvijas diplomāta R.Kampusa gaitām Spānijā

Latvijas vēstniece konferencē Madridē stāsta par Latvijas diplomāta R.Kampusa gaitām Spānijā
  • 21. Mar. 2018

19. martā vēstniece Argita Daudze (Dr.hist.) piedalījās konferencē “Karaļi bez karaļvalstīm, diplomāti bez diplomātiskajām attiecībām. Karaļnami un Centrālās un Austrumu Eiropas pārstāvniecības Spānijā Aukstā kara laikā”, kas notika Servantesa Institūtā, Madridē. Konferenci organizēja Višegradas valstu prezidējošās valsts Ungārijas vēstniecība Spānijā, Servantesa institūts un Spānijas diplomātijas skola.

Vēstniece piedalījās paneļdiskusijā “Spānija kā patvēruma valsts bēgļiem no Austrumu un Centrālās Eiropas pēc Otrā pasaules kara”, kopā ar vēsturniekiem no Spānijas, Rumānijas un Polijas : CEU-San Pablo universitātes profesoru Dr. Hosē Luis Oreja (José Luis Orella), Komplutense universitātes profesoru Dr. Gregorzu Baku (Gregorz Bak), Rumānijas Ārlietu ministrijas diplomātiskā arhīva vadītāju Dr. Doru Liciu (Doru Liciu) A.Daudze stāstīja par Latvijas diplomāta Roberta Kampusa gaitām Spānijā, kurš pārstāvēja Latvijas valsts intereses Spānijā no 1953. gada līdz savai nāvei 1969. gadā, apliecinot Latvijas de jure pastāvēšanu PSRS okupācijas laikā. Viens no nozīmīgākajiem darbiem, kam Roberts Kampuss pievērsa uzmanību strādājot Spānijā, bija radioraidījumu latviešu valodā izveide. 20 minūšu garos ikdienas radioraidījumus “Madrides brīvā latviešu balss” varēja dzirdēt aiz Dzelzs priekškara - Latvijā, neskatoties uz okupācijas varas aktīviem radiosignālu no Rietumiem slāpēšanas centieniem.

Konferences bukletā vēstniece raksta: “Latvija ir dibināta 1918.gadā un šogad atzīmē savu simtgadi. Lielu daļu no šī laika, kas sakrīt ar Aukstā kara periodu, tās sabiedrība bija pakļauta svešai varai.(...) Dzelzs priekškars, kas sadalīja Eiropu un radīja politiskus jēdzienus - Austrumi un Rietumi, krita 1989./91. gadā, bet ne viss vēl ir zināms par dzīvi Dzelzs priekškara abās pusēs. Mēs tagad zinām vairāk par atsevišķu personību (tādu kā Otto von Habsburgs) lomu starptautisko un cilvēku tiesību aizstāvēšanā, cīņā ar dezinformāciju, ko aktīvi izplatīja PSRS.”

Konferencē piedalījās gan vēsturnieki, gan Aukstā kara aculiecinieki, kam bija tieša saikne ar toreizējās Austrumeiropas valstu trimdas diplomātiem Spānijā: Viņa Augstība Bulgārijas karalis Simeons II, erchercoga Otto von Hābsburga dēls erchercogs Georgs von Hābsburgs (Archduke Georg von Habsburg), Polijas sūtņa grāfa Jozefa Potocka dēls grāfs Pjotrs Potocki (Conde Piotr Potocki).

Foto: Latvijas vēstniecība Spānijā

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti