Dalies:

Latvijas Universitātē Latviešu valodas un kultūras vasaras skolā pulcēsies diasporas jaunieši

Latvijas Universitātē Latviešu valodas un kultūras vasaras skolā pulcēsies diasporas jaunieši
  • 18. Feb. 2020
  • 21.17

Latvijas Universitātē (LU) no 11. jūlija līdz 24. jūlijam norisināsies Latviešu valodas un kultūras vasaras skola, kurā šoreiz pulcēsies 24 diasporas jaunieši, kas vēlas nostiprināt latviešu valodas zināšanas un izzināt savu senču kultūru.

Latviešu valodas un kultūras vasaras skola latviešu diasporai Universitātē tiek rīkota pirmo reizi. Vasaras skolā pulcēsies dažāda vecuma jaunieši, kuru vecāki vai vecvecāki  ir latvieši, bet dažādu iemeslu dēļ emigrējuši uz ārvalstīm. Visvairāk dalībnieku piedalīsies no Amerikas Savienotajām Valstīm, kā arī jaunieši būs atbraukuši no Zviedrijas, Norvēģijas, Krievijas, Itālijas un Brazīlijas.

Dalībnieku valodas līmeņi ir dažādi – ir jaunieši ar ļoti labām valodas zināšanām, citiem sarunvalodas līmenī, bet daļai pietrūkst rakstīšanas prasmju, skaidro LU Pirmsstudiju mācību centra direktore Sarmīte Miltiņa.

Lasītākās ziņas valstī

“Mēs gribam jauniešiem palīdzēt uzlabot valodas zināšanas, atgādināt par Latvijas vēsturi, mākslu un folkloru. Ja gadījumā viņiem, dzīvojot svešumā, šīs iespējas nav, tad atbraucot šeit, viņi var gan apgūt latviešu valodu, gan atsvaidzināt atmiņā to, kas piemirsies,” stāsta S. Miltiņa.

Divu nedēļu laikā dalībnieki intensīvi mācīsies latviešu valodu – dienas pirmajā pusē apgūs gramatiku, bet dienas otrajā pusē diskutēs par Latvijas vēsturi, kultūru, mākslu un folkloru. Tāpat paredzēti dažādi muzeju apmeklējumi un divu dienu izbrauciens uz Ventspili.

“Vasaras skolas lielākais ieguvums būtu, ja jaunieši izjustu piederības sajūtu Latvijai, zinātu ne tikai valodu, bet arī vēsturi, kultūru un mākslu. Dzīvojot svešā zemē, ļoti būtiski apzināties savu nacionalitāti un piederību. Piekrītu LU vēsturniekam Ērikam Jēkabsonam, kurš kādā intervijā atzinis, ka interese par Latvijas vēsturi ir viens no nosacījumiem, lai mēs būtu patrioti, jo bez izpratnes par Latvijas vēsturi mēs nesaprotam šodienu,” uzsver S. Miltiņa.

Vasaras skolas laikā jaunieši būs apmetušies pie saviem radiniekiem vai dzīvos LU dienesta viesnīcās. Pēc 64 stundu valodas apguves dalībnieki kārtos pārbaudījumu un saņems Universitātes apliecinājumu, ka kurss ir nokārtots.

Vasaras skolas atklāšanas dienā 11. jūlijā plkst. 9.00 LU Muzeja zālē, Raiņa bulvārī 19, dalībniekus uzrunās LU prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā Ina Druviete, Speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Atis Sjanīts un Latvijas Institūta direktore Aiva Rozenberga, bet Valsts izglītības un attīstības aģentūras pārstāves Irīna Stoļarova un Aija Jakoviča stāstīs par studijām un iespējām iegūt valsts stipendijas.

Vasaras skolu rīko Latvijas Universitāte sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru un Izglītības un zinātnes ministriju. Vasaras skola tiek finansēta no Izglītības un zinātnes ministrijas valsts budžeta programmas „Valsts valodas politika un pārvalde”.

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti