Dalies:

Latvijas tūrisma nozares glābšanai piedāvās divu veidu atbalstu

Latvijas tūrisma nozares glābšanai piedāvās divu veidu atbalstu
LETA/Sintija Zandersone
  • 21. May. 2020

Latvijas izmitināšanas un ēdināšanas sektoriem, kuriem līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī praktiski bija apstājusies darbība, Ekonomikas ministrija (EM) piedāvā atbalstīt ar grantiem un bezprocentu aizdevumiem.  Lai veicinātu uzņēmējdarbības atsākšanu tūrisma sezonā tiek piedāvāts divu pakāpju atbalsta mehānisms, ziņo Latvijas Radio.

Pirmais no tiem ir grants nodarbinātības veicināšanai uzņēmējiem, kas sniedz izmitināšanas, viesmīlības vai tūrisma operatoru pakalpojumus. Atbalstu uzņēmējs var izmantot dažādu operacionālo izmaksu segšanai, tai skaitā darbinieku algām, telpu nomai, preču iepirkšanai un citiem. Paredzams, ka atbalsts tiks piešķirts trīs mēnešu periodā pēc tekošās algas un nodokļu nomaksas. Tas valsts budžetam izmaksātu 36 miljonus eiro.

“Šo grantu, kas ir 300 eiro, varētu saņemt uzņēmumi, kuri maksā saviem darbiniekiem vidējo algu nozarē, kas ir 615 eiro. Tātad tie, kas maksā virs 615 eiro, pēc tam atpakaļ no valsts dabūtu 300 eiro, kurus varētu izmantot pēc saviem ieskatiem,” skaidroja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (“KPV LV”). "Mērķis ir, ka mēs šo realizējam līdz 1. jūlijam un tad tas stājas spēkā. Pēc 30. jūnija, kad beidzas dīkstāves pabalsts, tā būtu tāda līgana pāreja šiem uzņēmumiem, lai tie varētu turpināt strādāt,” skaidroja ministrs.

Lasītākās ziņas valstī

Otra plānotā atbalsta forma ir bezprocentu nenodrošināts apgrozāmo līdzekļu aizdevums saimnieciskās darbības atjaunošanai.

Ekonomikas ministrija jau ir izstrādājusi atbalsta pasākumus tūrisma nozarei. Konceptuāli ir atbalstīta izmaksu segšana 788 334, 85 eiro apmērā tiem komersantiem, kas godprātīgi veica repatriācijas reisus, atgriežot izceļojošos tūristus pirms ārkārtas apstākļu iestāšanās.

Tāpat šonedēļ tiks uzsākta kampaņa “Atklāj Latviju droši”, aicinot iepazīt un atklāt Latvijas interesantākās un noslēpumainākās vietas, tādējādi atbalstot vietējā tūrisma uzņēmumus un stimulētu vietējo pieprasījumu.

Tikmēr Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija glābšanas plānu jau krietni nokritizējusi, dēvējot par "maldinošu". 

Asociācijas prezidents Jānis Pinnis minēja, ka piedāvātais divu pakāpju atbalsta mehānisms ēdināšanas un izmitināšanas sektoram darbības atsākšanai tiek virzīts nekonsultējoties ar nozari un neapzinot nozares vajadzības.

"Jau tikām apsprieduši subsidēto darbavietu modeli, kas mūsuprāt, bija veiksmīgs risinājums un loģisks turpinājums šobrīd spēkā esošajam dīkstāves reglamentam. Šobrīd piedāvātais grants nodarbinātības veicināšanai, mūsuprāt, veicinās darba tiesisko attiecību pārtraukšanu un bezdarbnieku skaita pieaugumu. Savukārt otrs plānotais atbalsta mehānisms - bezprocentu nenodrošināts apgrozāmo līdzekļu aizdevums, mūsuprāt, ir tikai maldinošs," pauda Pinnis.

Tostarp viņš norādīja, ka piemēroto kritēriju dēļ šobrīd tikai daži tūrisma un viesmīlības nozares uzņēmumi ir saņēmuši "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") atbalstu.

"Ja uzņēmums tiek cauri pirmajam sietam, 99% nevar izpildīt "Altum" iekšējos kritērijus. Šim instrumentam nav nekādas nozīmes, ja netiek pārskatīti "Altum" kritēriji," sacīja Pinnis.

Ēdināšanas un izmitināšanas sektoros zaudējumi kopš marta vidus sasniedz vismaz 77 miljonus  un vislielākās problēmas šobrīd rada apgrozāmo līdzekļu trūkums.  Abos sektoros tiešā veidā ir cietuši aptuveni 4 000 mazo un vidējo uzņēmumu, radot katastrofālu situāciju darba spēka jomā – ietekmēti ir apmēram 40 000 darbinieku.

Avots: LSM.LV/LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti