Dalies:

Latvijas tēls pasaulē - mēs radām to paši

Latvijas tēls pasaulē - mēs radām to paši
  • 11. Sep. 2018

Jau otro nedēļas nogali Latviešu centru Minsterē pārņēma jaunie līderi - latviešu jaunieši no dažādām Eiropas valstīm, lai piedzīvotu seminārnometnes Jauno līderu skola Minsterē otro ciklu  - Latvijas tēls pasaulē un viltus ziņas Latvijā. Jaunu zināšanu un pieredzes ceļojums par aktuālām tēmām sniedza ne vien atbildes, bet arī jautājumu sev - ko darīt, lai būtu labāk.

Lektori, kas iedvesmo un liek aizdomāties

Semināra programmas ietvaros jauniešiem bija iespēja tikties gan klātienē, gan iesaistīties tiešsaistes diskusijās ar tādiem viedokļu līderiem kā Ingu Spriņģi, Jāni Kreili, Zuzi Krēsliņu - Sils, Aivu Rozenbergu, Lauru Ritenbergu un Dārtu Silu. Tāpat kā pirmajā semināra ciklā uz kopīgām sarunām bija ieradušies mūziķis Jöran Steinhauer un Latvijas simtgades jauniešu rīcības komitejas pārstāvis Edgars Korsaks - Mills un semināra vadītājas Rasa Jansone un Rozīte Katrīna Spīča.

Lasītākās ziņas valstī

Viltus ziņas un ko ar tām iesākt

Piektdienas vakarā pēc pilsētas iepazīšanas un ievadreferāta par viltus ziņām uz sarunu tiešsaistē pievienojās Pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica izveidotāja un žurnāliste Inga Spriņģe. Skaidrojot viltus ziņu fenomenu digitālajā vidē, viņa uzsvēra, ka tas notiek galvenokārt pateicoties sociālajiem tīkliem. To algoritms būvēts, izceļot ziņas, kuras raisa visvairāk emociju - visbiežāk tās ir negatīvas ziņas, kas izsauc satraukumu, bailes, skumjas. I. Spriņge iedrošināja, ka ikviena spēkos ir iesaistīties viltus ziņus izplatībā : Rakstiet komentāros saviem draugiem, ka ziņu avots ir neuzticams, ziņojiet atbildīgajām institūcijām.” Pētnieciskā žurnāliste jauniešiem ieteica arī pašiem būt selektīviem informācijas izvēlē : "Izvēlieties savas smadzenes barot ar kvalitatīvu informāciju. Gluži tāpat kā ieejot veikalā un izvēloties krējumu, nevis krējums izstrādājumu. Izveidojiet mazo reflekinstinktu - pirms dalieties ar kādu ziņu, paskatieties, kas ir informācijas avots un, vai tas ir uzticams."

Latvijas tēls pasaulē

Semināra otrās dienas diskusijas tika vērstas uz Latvijas tēla nešanu pasaulē. Nometnes dalībniekus iedvesmoja Latvijas Institūta vadītāja Aiva Rozenberga, Latviešu centra Minsterē pārstāve, trimdas latviete Zuze Krēsliņa - Sils, eksperte valodas jautājumos Laura Ritenberga un enerģiskais Latvijas simtgades pasākumu eksperts Edgars Korsaks - Mills. Visu referentu vēstījumu vienoja spēcīga un vienprātīga pārliecība, ka par Latvijas tēlu pasaulē esam atbildīgi mēs paši un katrs no mums to var radīt un veidot vislabākajā iespējamajā versijā. Par īpaši iedvesmojošu semināra dalībnieki atzina Z. Krēsliņas - Sils stāstījumu, kas motivējis iet un sākt darīt nevis rīt, bet jau šodien. Trimdas latviete iekustināja ikvienā vēlmi būt saviem sapņu realizētājiem : “No nekā var uztaisīt ļoti daudz. Ar dzirksti acīs vien var panākt neiespējamo.”

Pasaules pieredze bagātina un dara mūs labākus

Semināra kulminācijā uz sarunu pievienojās Jānis Kreilis, daloties ar savu pieredzi ārpus Latvijas un, kā to veiksmīgi un sev tīkamā veidā liek lietā atgriežoties Latvijā. Atskatoties uz piedzīvoto laiku Amerikas Savienotajās valstīs, viņš atzīst, ka pieredzētais palīdzējis augt gan profesionāli, gan arī būtiski izmainījis personību: Iecietība, pieklājība, jaukums. Būt mierīgiem, bez dusmām. To mēs iemācamies no pasaules cilvēkiem. Paldies, lūdzu, uzredzēšanos,  - tie ir tādi mazi pilieni. Bet mēs kļūstam labāki.” J. Kreilis arī jauniešus aicināja tvert pasaules elpu, braucot mācīties, studēt un tad atgriezties Latvijā ar jaunu, svaigu skatu un plašāku redzesloku. Viņaprāt viena no nozīmīgākajām vērtībām ir apkārtējie: “Vislabākais šajā pasaulē ir forši cilvēki. Mēs cits citam kaut kādā brīdī varam būt noderīgi, palīdzēt. Tāpēc sāciet jau no šodienas - ejiet iepazīstieties pa labi, pa kreisi un veidojiet savu paziņu loku.”

21.gadsimta latviešu jaunietis pasaulē

Ar šādu semināra tēmu gaidāmajā nedēļas nogalē no 14.- 16. septembrim tiks noslēgta trīs ciklu garā Jauno līderu skola Minsterē 2018. Tāpat kā iepriekš, arī šis seminārs pulcēs vairāk kā 35 latviešu jauniešus no Anglijas, Skotijas, Vācijas, Nīderlandes, Dānijas, Itālijas, Luksemburgas, kuri trīs dienu garumā gūs jaunas zināšanas par aktuālām tēmām, stiprinās latvietību diskusijās un dančos un dalīsies savā pasaules pieredzē.

Raksta autore: Sintija Melne

Foto: Edgars Korsaks-Mills

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti