Dalies:

Latvijas rīcības plāns cīņā ar "Covid-19"

Latvijas rīcības plāns cīņā ar "Covid-19"
LETA/Ivars Soikāns
  • 10. Mar. 2020

Nevienam no "Covid-19" vīrusa inficētajiem Latvijas iedzīvotājiem nav smagu saslimšanas simptomu, pirmdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes žurnālistiem paziņoja premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV). Visi seši Latvijā konstatētie inficēšanās gadījumi nākuši no Itālijas, un joprojām nav neviens gadījums, kad būtu notikusi slimības transmisija starp cilvēkiem Latvijas robežās. Krīzes vadības padomes sēdē vakar atjaunināts tālākais rīcības plāns.

Tajā ietverti tādi pasākumi kā:

  • Izsūtīt iedzīvotājiem rīcības "ABC" par izvairīšanos no "Covid-19"
  • Vērtēt iespēju skolēniem mācīties attālināti
  • Skolām uzdevums apzināt skolēnu ceļojumu galamērķus tuvākajos brīvlaikos; visiem, kuri dodas uz "Covid-19" skartajām valstīm, atgriežoties 14 dienu karantīna
  • Pulcēšanās vietu īpašniekiem un masu pasākumu organizatoriem jāizvērtē pasākumu rīkošanas lietderība; rīkošanas gadījumā no visiem apmeklētājiem jāievāc kontaktinformācija
  • Tūroperatoriem jāizvērtē ceļojumu atcelšana/pārcelšana uz "Covid-19" skartajām valstīm vai reģioniem
  • Ārstniecības iestādes no "Covid-19" inficētajiem par analīdzēm un ārstēšanu nedrīkst iekasēt pacienta līdzmaksājumus; tos segs valsts
  • Veselības ministrijai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministijai uzdots parūpēties par karantīnā ievietotajiem cilvēkiem, kuriem pašiem ir grūtības tikt galā - piemēram, nodrošināt ar pirmās nepieciešamības precēm un pārtiku vai nepieciešamības gadījumā iesaistīt sociālos dienestus.

"Padomes sēdē nolēmām, ka informāciju par izvairīšanos no "Covid-19", tādu kā rīcības "ABC" rokasgrāmatu iedzīvotājiem izsūtīsim caur VID EDS, jo tā ir iespēja pa e-pastu sasniegt ievērojamu cilvēku skaitu," skaidroja veselības ministre Ilze Viņķele (AP). Iedzīvotāju apziņošanai izmantos arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) apziņošanas e-pastus, kā arī šī informācija tiks ievietota "E-klasē".

Lasītākās ziņas valstī

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) šodien sāks sarunas ar uzņēmumiem par iespējām nepieciešamības gadījumā Latvijas skolās nodrošināt attālinātu mācību procesu, pirmdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes sacīja izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP).

"Jau otrdien tiekamies ar "E-klases", "Uzdevumi.lv" un "Mykoob" veidotājiem, lai apzinātu, kādas ir iespējas mācību procesu organizēt attālināti. Ja būs tāda nepieciešamība, tad ir aplēsts, ka attālinātas mācības varētu organizēt divu līdz četru nedēļu garumā," izteicās Šuplinska. Trešā opcija, kuru IZM pagaidām vēl tikai apsver, ir saistīta ar mācību gada pagarinājumu, norādīja Šuplinska, gan paužot cerību, ka pie šiem līdzekļiem ķerties nevajadzēs.

Skolas tiks aicinātas apzināt skolēnu ceļojumu plānus gaidāmajos brīvlaikos. Ja kādi skolēni dosies ceļojumā uz "Covid-19" riska skartajām valstīm, vecākiem pēc atgriešanās būs jānodrošina 14 dienu karantīna.

Arī pulcēšanās vietu īpašnieki un masu pasākumu organizatori tiek aicināti, konsultējoties ar Slimību profilakses un kontroles centru,zvērtēt pasākumu organizēšanas nepieciešamību un epidemioloģiskos riskus to dalībniekiem un apmeklētājiem. Ja pasākuma norise tomēr tiek pieļauta, atbildīgajiem ir jādrošina dalībnieku un apmeklētāju personas datu un kontaktinformācijas iegūšana pirms masu pasākuma un nodošana Slimību profilakses un kontroles centram pēc pieprasījuma.

Krīzes vadības padome pirmdien atbalstīja veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) priekšlikumu aicināt tūroperatorus pārcelt ceļojumu laiku uz vīrusa skartajām valstīm, uz kurām noteikti īpaši piesardzības pasākumi.

Tāpat Krīzes vadības padome pirmdien nolēma uzdot ārstniecības iestādēm apkopot informāciju par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem "Covid-19" apstiprinātām personām un personām ar aizdomām par "Covid-19" infekciju. Ārstniecības iesdādes no “Covid-19” inficētajiem nedrīkstēs iekasēt pacienta līdzmaksājumus. Tos no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem segs valsts.

Zem jautājuma zīmes pagaidām ir arī Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu rīkošana 25.aprīlī.

 

Savukārt Veselības ministrijai sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju uzdots parūpēties par personām, kurām noteikta mājas karantīna un kuras nevar par tikt galā pašas – piemēram, nodrošināt ar pirmās nepieciešamības precēm un pārtiku vai nepieciešamības gadījumā iesaistīt sociālos dienestus.


Ārlietu ministrija ceļošanas brīdinājumu izsludinājusi jau uz 27 valstīm. Sešas no tām - Ķīna, Dienvidkoreja, Japāna, Singapūra, Irāna un Itālija, pēc premjera Kariņa teiktā ir “sarkanajā sarakstā” un uz tām doties noteikti nevajadzētu. Tikmēr par pārējo divdesmit vienu - ASV, Austrāliju, Austriju, Bahreinu, Beļģiju, Ēģipti, Franciju, Grieķiju, Irāku, Islandi, Kanādu, Kuveitu, Lielbritāniju, Malaiziju, Nīderlandi, Norvēģiju, Spāniju, Šveici, Taizemi, Vāciju un Zviedriju – vajadzētu rūpīgi apsvērt ceļošanas vajadzību.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) otrdien piedalīsies Eiropadomes sēdē, kas tiks organizēta videokonferences formātā, lai apspriestu koronavīrusa "Covid-19" izplatību un pasākumus slimības ierobežošanai, aģentūru LETA informēja premjera birojā.

Videokonferences laikā iecerēts apmainīties ar jaunāko informāciju par koronavīrusa izplatību un pasākumiem slimības ierobežošanai, tostarp ciešāku sadarbību Eiropas Savienības (ES) līmenī.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti