Dalies:

Latvijas politiķu vidū pieaug bažas, ka Lielbritānija no ES izstāsies bez vienošanās

Latvijas politiķu vidū pieaug bažas, ka Lielbritānija no ES izstāsies bez vienošanās
  • 31. Jul. 2019

Cerības par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) ar vienošanos ir zudušas un ir visai ticami, ka 31.oktobrī Lielbritānija izstāsies no ES bez vienošanās, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda vairāki Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

Politiķis Andris Ameriks (GKR/S) stāstīja, ka pastāvēja cerības, ka ES un Lielbritānija atradīs kompromisu, tomēr, ja britu premjerministrs Boriss Džonsons ieturēs savu pozīciju par izstāšanos, ES būs lielas pārmaiņas. Eiroparlamentārietis norāda, ka Lielbritānijas izstāšanās izmaksās ļoti dārgi ne tikai britiem, bet arī ES. ES ir mēģinājusi panākt "Brexit" vienošanos, tomēr, ņemot vērā britu premjerministra neprognozējamību, ir pieaugušas bažas, ka Džonsons uzstās uz Lielbritānijas aiziešanu no ES bez jebkādām vienošanām, teica politiķis.

"Būs jāatjauno robežas, jāievieš muitas procedūras, brīvās tirdzniecības līgumi būs jāpieņem no jauna. Šobrīd Lielbritānijai ir tāds premjerministrs, kurš ir tikpat neprognozējams kā ASV prezidents Donalds Tramps," vērtēja Ameriks, "oktobra beigās viņš pacels cepuri un pateiks uz redzēšanos, un pēc tam - kaut vai ūdens plūdi! Eiropai tas ir ļoti bīstami. Tāpat tas atstās ļoti nopietnu ietekmi uz Latviju. Džonsons ir tāds pats kā Tramps - rīt ieliks "Twitter" kādu jaunu paziņojumu un visi varēs to apspriest."

Lasītākās ziņas valstī

Jautāts, vai Brisele varētu pārskatīt līdz šim pieņemtās vienošanās, Ameriks norādīja, ka tam nepieciešama abpusēja vienošanās. "Šobrīd Džonsons kā huligāns taisās izstāties. Ne velti pēc stāšanās amatā Eiropadomes prezidents Donalds Tusks pieprasīja no Džonsonu skaidru plānu, kāds būs viņa piedāvātais risinājums. Pašreiz šķiet, ka Lielbritānija pametīs ES bez vienošanās un pēc tam visi domās, kā salīmēt kopā trauku, kas nomests uz zemes," teica eiroparlamentārietis.

Politiķis Roberts Zīle (VL-TB/LNNK) norādīja, ka Džonsona kļūšana par britu premjerministru nav pārsteigums, ņemot vērā viņa popularitāti Lielbritānijas konservatīvajā partijā. "Skaidrs, ka viņš ir intelektuāli ļoti spēcīga personība ar ļoti labu izglītību, daudz valodu zināšanām. Taču, protams, ar pretrunīgi vērtētu tēlu, kā panākt rezultātu politikā. Varbūt premjerministra amatā viņš piepildīs savu politisko darbību ar labu rezultātu," izteicās Zīle.

Zīle neuzskata, ka Džonsons ir "cietā" "Brexit" piekritējs. Britu premjerministrs mēģinās panākt, ka ES puse ieviesīs izmaiņas līgumā, un panāks vienošanos par to, kā noritēs sadarbība pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES, lēsa Zīle, kura pārstāvētajā EP Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā darbojās britu konservatīvie. Šo jautājumu, kā uzskata politiķis, ES "nekustina".

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) un Somijas ārlietu ministrs Peks Hāvisto, diskutējot par jautājumiem, kas ir Somijas kā prezidējošās valsts dienaskārtībā, pieļāvuši, ka Lielbritānija izstāsies no ES bez vienošanās, šodien kopīgajā preses konferencē pauda ārlietu ministri.

"Mēs saprotam, ka vienošanos britu parlamentā varētu arī neratificēt un 31.oktobrī Lielbritānija vairs nebūs Eiropas Savienības dalībvalsts. Mēs apspriedām jautājumu loku, kā turpināsim mūsu sadarbību un rīcību šajā jomā," pastāstīja Rinkēvičs.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti