Dalies:

Latvijas pilsoņu gatavošanās Brexit: Strausa politika vai tomēr skaidrojumu meklējumi

Latvijas pilsoņu gatavošanās Brexit: Strausa politika vai tomēr skaidrojumu meklējumi
  • 19. Feb. 2019

Kāds piekopj strausa politiku, vēl kāds intensīvi meklē skaidrojumus, vēl citi dzīvo neziņā - tāda ir realitāte tautiešiem Apvienotajā Karalistē, jo vēl nedaudz vairāk nekā mēnesis atlicis līdz Lielbritānija un Ziemeļīrija pametīs Eiropas Savienību. 29. martā noslēgsies divu gadu periods, kopš Apvienotās Karalistes paziņojuma par izstāšanos no Eiropas Savienības. Pēc tam ir paredzēts gandrīz divus gadus garš pārejas posms.

Latvijas Radio raidījums Globālais latvietis. 21.gadsimts aplūko, kā Latvijas pilsoņi Apvienotajā Karalistē gatavojas “Brexit" un kādi jautājumi mūsu valsts piederīgajiem Lielbritānijā saistībā ar "Brexit" ir netabildēti.

Rasa, kas ar ģimeni Lielbritānijā dzīvo jau vairākus gadus, stāsta, ka ģimene “Brexitam’’ negatavojas un ar to saistībā nav arī satraucošu jautājumu. “Viens no faktoriem, kas šo drošību rada, ir darba devējs, kurš liek mums justies kā savējiem un nodrošina to sajūtu, ka, lai kāds būtu ‘’Brexita” iznākums, tas nemainīs to, ka mēs joprojām šeit varēsim strādāt,’’ stāsta Rasa. Šobrīd pie ģimenes ir ciemos divas radinieces un ar ielidošanu Lielbritānijā nav bijušas nekādas problēmas. Arī bērnu pabalsts kopš balsojuma par “Brexit’’ nav mainījies. Vienīgās izmaiņas, kas skārušas Rasas ģimeni, ir britu mārciņas devalvācija laikā, kad tika nobalsots par izstāšanos no Eiropas Savienības.

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica norāda, ka vēl joprojām nav līdz galam skaidrs, kāds būs “Brexit’’. ‘’Paši briti to nezina, līdz ar to mēs vadāmies pēc tā, ko britu valdība ir paudusi kā savu vēlmi,’’ teic Zanda Kalniņa-Lukaševica. Viņa norāda, ka pirmajās dienās pēc ‘’Brexit’’ noteikti var rēķināties ar ilgākām pasu kontrolēm robežjoslās.  

Konsulārās nodaļas vadītāja Latvijas vēstniecībā Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē Dace Liberte vēsta, ka, ja Eiropas Savienības (ES) pilsonis vēlēsies uzturēties Lielbritānijā ilgāk par trim mēnešiem, nepieciešams pieteikties jauna veida uzturēšanās atļaujai: European Temporary Leave to Remain jeb eiropešu pagaidu uzturēšanās atļauja. ‘’Tās derīguma termiņš ir 3 gadi, bet šo atļauju nedrīkst pagarināt. Tiem ES pilsoņiem, kas vēlēsies uzturēties Apvienotajā Karalistē vēl ilgāk, būs jāpiesakās jaunai imigrācijas atļaujai, kas veidota saskaņā ar britu imigrācijas noteikumiem,’’ teic Dace Liberte.

“Tiem, kas jau dzīvo Lielbritānijā, jāpiesakās Settled Status, ko ir izstrādājusi britu Iekšlietu ministrija jeb Home Office. Šī sistēma jau kopš 21. janvāra ir pieejama testēšanai plašākai publikai,’’ stāsta Dace Liberte. Settled Status sistēmā tiek pārbaudīta personas identitāte un vai cilvēks patiešām ir ES pilsonis, kā arī, sadarbojoties ar ieņemumu dienestu, vai cilvēks pietiekami ilgu laiku ir dzīvojis Apvienotajā Karalistē.

Dace Liberte iesaka nepieciešamo informāciju saistībā ar “Brexit’’ meklēt vēstniecības mājaslapā, kur izveidota sadaļa „Noderīgas vietnes par imigrācijas tiesībām pēc „Brexit””. Šajā vietnē ir apkopotas saites ar noderīgiem dokumentiem par Eiropas Savienības pilsoņu tiesībām „Brexit” kontekstā. Tur arī pieejamas saites uz platformām, kuras var izmantot, lai sameklētu profesionālus imigrācijas tiesību speciālistus, ja rodas padziļināti jautājumi.

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti