Dalies:

Latvijas pēdas pasaulē: Valters Caps - izgudrotājs, kas radīja vienu no atpazīstamākajām spiegu ierīcēm

Latvijas pēdas pasaulē: Valters Caps - izgudrotājs, kas radīja vienu no atpazīstamākajām spiegu ierīcēm
  • 13. Oct. 2015

Lasītākās ziņas valstī

Valters Caps (Walter Zapp) slavens ar to, ka laika posmā no 1932. līdz 1936. gadam viņš, sadarbojoties ar optikas un mehānikas speciālistiem, radīja vienreizējā miniatūrā fotoaparāta prototipu, ko šodien atpazīstam kā "Minox." 1936. gadā Caps noslēdza līgumu ar VEF, un kopā ar latviešu konstruktoriem un inženieriem uzsāka darbu pie "Minox" izstrādes rūpnieciskajai ražošanai.

Laika gaitā "Minox" kļuva par starptautiski pieprasītu ierīci jau 30to gadu beigās. Pateicoties savai izcilajai kvalitātei, praktiskajam pielietojumam un ārkārtīgi nelielajiem izmēriem, miniatūro fotokameru drīz vien sāka izmantot ne tikai spiegi, bet arīdzan dažādu valstu izlūkdienesti, it sevišķi Otrā pasaules kara laikā.

1922. gadā Caps sāka strādāt labākajā Tallinas mākslas foto darbnīcā, kur viņš apguva fotografēšanu, fotoaparāta darbošanās un citus principus, kas lika pamatus Capa turpmākajai karjerai. Šajā gadā Capam radās ideja par mini-fotoaparāta izveidi, ko tajos laikos daudzi uzskatīja par nereālu, tomēr Caps nepadevās un teju visu savu atlikušo karjeru veltīja fotoaparāta radīšanai.

Izcilais izgudrotājs Valters Caps dzimis 4. septembrī, 1905. gadā Rīgā. Caps uzaudzis tirgotāja ģimenē kopā ar savu britu izcelsmes tēvu Kārli un vācbaltiešu izcelsmes māti Emīliju. Jau no agras bērnības Capu aizrāva dažnedažādi mehānismi un konstrukcijas. Pirmā pasaules kara laikā Caps kopā ar savu ģimeni tika izsūtīts uz Iekškrieviju. Pēc kara Capu ģimene atgriezās Latvijā, kur Valters Caps sāka strādāt grāmatu iespiestuvē.

1921. gadā ģimene izlēma doties uz Tallinu, kur viņi pavadīja 15 gadus. bet pēcāk Caps atkal atgriezās Latvijā - šoreiz uz 5 gadu laika periodu. Tālākie dzīves ceļi viņu aizveda uz Vāciju, kur viņš pavadīja 9 gadus, savukārt atlikušos 53 dzīves gadus Caps aizvadīja Šveicē, atvadoties no šīs pasaules 2003. gadā 97 gadu vecumā.

Video par grāmatu "Minoksa mantinieki"

Video "Minox Riga "James Bond" Camera"


Plašāka informācija par Capa dzīvi un izgudrojumiem latviešu valodā portālā laikmetazimes.lv

Plašāka informācija angļu valodā mājas lapā minox.org

Foto: wikipedia

Latviesi.com rakstu sērijas Latvijas pēdas pasaulē galvenais mērķis vienuviet apkopot būtiskāko informāciju par savā jomā izcilām un pasaulē atpazīstamām personībām, kuru saknes meklējamas Latvijā.


Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti