Dalies:

Latvijas pēdas pasaulē: Konstantīna Čakstes piemiņas vieta Polijā

Latvijas pēdas pasaulē: Konstantīna Čakstes piemiņas vieta Polijā
  • 04. Apr. 2018

Tradicionāli katru gadu septembra pēdējā nedēļā Polijas ciemata Kašubu Krempas (Krępa Kaszubska) kapos notiek atceres brīži, lai pieminētu Stuthofas koncentrācijas nometnē bojāgājušos, kuru vidū arī latviešu profesors, pretestības kustības vadonis, Latvijas Centrālās padomas pirekšsēdētājs un pirmā neatkarīgās Latvijas prezidenta Jāņa Čakstes dēls Konstantīns Čakste. Viņam kapos izveidota īpaša piemiņas vieta.

Piemiņas pasākumos piedalās tā laika traģisko notikumu aculiecinieki, kā arī Polijas parlamenta locekļi, piemiņas vietu uzturētāji, vietējās pašpārvaldes vadība, katoļu baznīcas vadītāji, skolu jaunatne, kultūras un izglītības aprindu un masu mediju pārstāvji.

Kopš vācu okupācijas sākuma K.Čakste uzturēja sakarus ar dažādām nacionālās pretestības grupām, kas iestājās par neatkarīgas un demokrātiskas Latvijas atjaunošanu, balstoties uz 1922. gada Satversmi. Latvijas Centrālā Padome 1943. gadā K.Čaksti ievēlēja par tās priekšsēdētāju. K. Čakste nodibināja un uzturēja sakarus ar Latvijas diplomātiskajiem pārstāvjiem ārvalstīs, kā arī ar igauņu un lietuviešu nacionālās pretestības kustībām. 1944. gadā K.Čakste tika apcietināts, ieslodzīts Salaspils nometnē un pēc tam pārvests uz Štuthofas koncentrācijas nometni. Viņš mira 1945. gada 21. februārī ceļā no Štuthofas (Stutthof) nometnes uz Lauenburgas (Lauenburg) koncentrācijas nometni, tika apglabāts Polijas pilsētā Genšā, pēc tam pārapbedīts Polijas ciemata Kašubu Krempas kapos.

Plašāka informācija un šeit

Foto: Ārlietu ministrija; Latvijas vēstnieks Polijā godina 1944. gada 17. marta Latvijas Centrālās padomes memoranda parakstītāju Konstantīnu Čaksti

Adrese piemiņas vietai: Nowa Wieś Lęborska, 84-351, Polija

Latviesi.com rakstu sērijas "Latvijas pēdas pasaulē" mērķis ir vienuviet apkopot būtiskāko informāciju par savā jomā izcilām un pasaulē atpazīstamām personībām, kuru saknes meklējamas Latvijā. ‪#‎LatvijasPēdas‬

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti