Dalies:

Latvijas pēdas pasaulē: Frīdrihs Canders – raķešbūves pionieris Latvijā

Latvijas pēdas pasaulē: Frīdrihs Canders – raķešbūves pionieris Latvijā
  • 09. Mar. 2016

Frīdrihs Canders ir vācbaltu padomju zinātnieks un izgudrotājs, kurš pirmais Latvijā pievērsās raķešu būvei. Viņa izgudrotā raķete bija viena no pirmajām PSRS palaistajām raķetēm. Vislielākā profesionālā F.Candera kaislība bija astronautika, aktīvi nodarbojoties astrobotānikā. Padziļināti interesējies par kosmosa kuģu aizsardzību pret ārējiem faktoriem un citām ar kosmosa iekarošanu saistītām tēmām.

Raķēšubūves pionieris ir dzimis Rīgā. 21 gada vecumā sāka pastiprināti interesēties par reaktīvās kustības problēmām, pabeidza Rīgas Politehnisko institūtu. Sākoties Pirmajam Pasaules karam, nonāca Maskavā. Rūpnīca “Provodņiks”, kurā astronomijas entuziasts sāka strādāt, ražoja gumijas izstrādājumus un bija viens no pirmajiem uzņēmumiem Eiropā, kurā sāka izgatavot autoriepas. Vēlāk zinātnieks triju gadu laikā uzbūvēja un izmēģināja vienu no pirmajiem PSRS reaktīvajiem dzinējiem, kas darbojās ar saspiestu gaisu un benzīnu. Pēc tam gadu F.Canders lasīja lekcijas Maskavas aviācijas institūtā, savukārt 30.-to gadu sākumā kļuva par reaktīvās kustības izpētes grupas priekšsēdētāju. Pētnieks pievērsās arī starpplanētu lidojumu trajektoriju aprēķiniem, ļoti precīzi viņam izdevās aprēķināt attālumu līdz Marsam. Izgudrotājs atklāja arī veidu kā izmantot saules gaismas spiedienu ātruma palielināšanai starpplanētu telpā, kā arī veica citus kosmosa un lidaparātu konstruēšanas jomās nozīmīgus atklājumus.

Pateicoties Frīdriha Candera aktivitātei ir dibināta Pirmā Rīgas studentu gaisa lidojumu un lidošanas tehnikas biedrība. Pētnieka vārdā nosaukts arī asteroīds, Mēness krāteris, kā arī ielas Rīgā un Maskavā. F.Canders nomira Kislovodskā 45 gadu vecumā.

Vairāk par talantīgo izgudrotāju lasiet šeit

Foto: russkije.lv

 

Lasītākās ziņas valstī

Latviesi.com rakstu sērijas "Latvijas pēdas pasaulē" mērķis ir vienuviet apkopot būtiskāko informāciju par savā jomā izcilām un pasaulē atpazīstamām personībām, kuru saknes meklējamas Latvijā. ‪#‎LatvijasPēdas

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti