Dalies:

Latvijas pēdas pasaulē: Elmārs Zemgalis - Pasaules šaha organizācijas Goda Lielmeistars

Latvijas pēdas pasaulē: Elmārs Zemgalis - Pasaules šaha organizācijas Goda Lielmeistars
  • 21. Jun. 2016

Elmārs Zemgalis bija īpaši talantīgs šahists, pierādot sevi dažādos šaha čempionātos un turnīros Latvijā un trimdas gados Vācijā, Beļģijā un ASV. Ar neparasti lielo uzvaru skaitu viņš ieguva “Goda Lielmeistara” nosaukumu.

E. Zemgalis ir dzimis Rīgā, vidējo izglītību ieguvis Angļu ģimnāzijā. Jau 11 gadu vecumā sāka aizrauties ar šahu. Sākotnējie panākumi bija četru gadu garumā gūtā uzvara Rīgas šaha čempionātā. Uzvarēja Jelgavas meistarsacīkstēs šahā, savukārt Latvijas arodbiedrību čempionātā ieguvis dalītu 1. vietu.

Lasītākās ziņas valstī

Otrā Pasaules kara laikā, bija spiests doties bēgļu gaitās uz Vāciju. Vēlāk Elmārs Zemgalis nokļuva Cēdelgemas karagūstekņu nometnē Beļģijā, kur tika rīkoti šaha turnīri. Piedaloties Zemgalis ieguva pirmo vietu, apsteidzot slaveno šahistu Kārli Ozolu. Arī citos šaha turnīros Vācijā viņš ir pašā augšā – Augsburgā iegūst otro vietu aiz čempiona Volfganga Unickera, savukārt Oldenburgā dala pirmo vietu ar Jefimu Bogoļubovu. Vēlāk pārceļas uz Sietlu, ASV. Ieguvis Vašingtonas štata čempiona titulu, uzvarot visas partijas. Uzvarām seko FIDE šaha kvalifikācijas komisijas piešķirtais “Goda Lielmeistara” tituls.

Šaha čempionam padevusies arī matemātika, kādu laiku viņš bija matemātikas katedras vadītājs Midvejas koledžā.

Elmārs Zemgalis nodzīvoja līdz ievērojamam - 91 gada vecumam, pēc pārcelšanās uz ASV savu uzturēšanās valsti viņš tā arī nemainīja.

Plašāka informācija par šahistu vācu valodā

Plašāka informācija par Elmāru Zemgali angļu valodā

Foto: Publicitātes foto/ kreisajā pusē Zemgalis

Latviesi.com rakstu sērijas "Latvijas pēdas pasaulē" mērķis ir vienuviet apkopot būtiskāko informāciju par savā jomā izcilām un pasaulē atpazīstamām personībām, kuru saknes meklējamas Latvijā.

Citas ziņas

Citas ziņas pasaulē