Dalies:

Latvijas Okupācijas muzejs sadarbībā ar Beļģiju oktobrī uzstādīs piemiņas zīmi latviešu leģionāriem

Latvijas Okupācijas muzejs sadarbībā ar Beļģiju oktobrī uzstādīs piemiņas zīmi latviešu leģionāriem
  • 15. Jan. 2018
Latvijas Okupācijas muzejs sadarbībā ar Beļģijas pilsētas Zedelgemas pašvaldību 2018. gada oktobrī uzstādīs piemiņas zīmi latviešu leģionāriem, kuri pēc Otrā pasaules kara beigām nonāca Zedelgemā kā karagūstekņi un nezaudēja ticību Latvijas brīvībai. Pieminekli novietos jaunā Zedelgemas pilsētas rajonā, laukumā, kas nosaukts brīvības vārdā.- Brivibaplein. Pie pieminekļa būs skaidrojošs teksts par latviešu leģionāriem un viņu likteni.
Piemiņas zīmes ideja un veidols tika izraudzīts tēlniecības konkursā aizvadītā gada vasarā. Notiekumi paredzēja, ka “Pieminekļa Brīvībai” dizainā, jāiekļauj jēdziens “brīvība” tās simboliskajā nozīmē. Piemineklim jāatgādina par latviešu un citu Baltijas karagūstekņu atrašanos Zedelgemas britu kontrolētajā karagūstekņu nometnē 1945./46. gada ziemā. Viņi bija spiesti karot savas valsts neatkarībai naidīgas svešas varas – nacistiskās Vācijas – pusē pret otru naidīgu svešu varu – Padomju Savienību. Cerot uz sapratni un palīdzību, 11 727 latviešu karavīri Otrā pasaules kara beigās padevās Rietumu sabiedrotajiem un nonāca gūstā Zedelgemā. Esot nebrīvē, latviešu
karavīri tomēr uzturēja ideju par Latvijas valsts brīvību. Viņi izgatavoja Brīvības pieminekļa atveidu, lai pie tā 1945. gada 18. novembrī atzīmētu Latvijas neatkarības 27. gadadienu. Decembrī latviešu gūstekņi nodibināja labdarības organizāciju Daugavas Vanagi, kas Latvijas brīvības domu uzturēja dzīvu visus garos gadus, kad Latviju bija okupējusi Padomju Savienība. Latviešu karavīri Zedelgemā tika atbrīvoti 1946. gada maijā, bet daudzi no viņiem dzimtenes atbrīvošanos 1991. gadā nesagaidīja.
Tēlniecības konkursā uzvarēja tēlnieka Kristapa Gulbja piedāvātais mets “Latvijas stāvstrops”. Autors par savu ideju teic: "Zedelgemas nometnē bija gandrīz 12 000 latviešu karavīru. To skaits ir līdzvērtīgs bišu skaitam stropā. Mana ideja ir piemineklī apvienot kopīgās eiropeiskās vispārcilvēciskās vērtības un visiem eiropiešiem saprotamu simbolu valodu ar tikai Latvijai īpašo un vizuāli raksturīgo. Latvijas bišu saime Flandrijas zemē. Bišu saime ir tauta. Strops ir viņu valsts. Ar savu armiju, ar likumiem un kārtību. Bites ir miermīlīgas – tās pašas nevienam neizbrūk. Tās aizstāv, cīnās un mirst par savu stropu, saimi, BRĪVĪBU."
No kopējām izmaksām 100 000 EUR piemiņas zīmes izveidošanai pusi segs Zelelgemas pilsētas pašvaldība, otru pusi Latvijas Okupācijas muzeja savāktie ziedojumi. No nepieciešamajiem 50 000 EUR šobrīd saziedota jau gandrīz puse – 24935 EUR. Okupācijas muzejs aicina atsaukties vēl citus ziedotājus! Ziedot var muzeja interneta vietnē http://okupacijasmuzejs.lv/lv/ziedot/ . Katrs, kurš ziedos visma  100 EUR, saņems zeltītu pieminekļa bites piespraudīti.
“Latvijas stāvstrops” būs pirmā piemiņas zīme latviešu leģionāriem, kas neatrodas kapsētā. Piemiņas zīmes atklāšana Zedelgemā iekļauta "Latvija -100" notikumu kalendārā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti