Dalies:

Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtgades koncerts kā iespēja būvēt tiltus starp latviešu diasporām

Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtgades koncerts kā iespēja būvēt tiltus starp latviešu diasporām
Kristians Luhaers
  • 14. Oct. 2019

Sestdienas vakarā, 2019. gada 31. augustā plkst.19.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē Rīgā, Latvijā izskanēja koncerts “Latviešu kamermūzika un improvizācija”. Šis koncerts bija Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtgades svinību kulminācija un skaists apsveikums bibliotēkas jubilejā. Kā rakstīja laikraksts “Diena” 2019. gada 31. augustā, “LNB simtgades svētku svinības apmeklējuši vairāki tūkstoši interesentu”.

Koncerta plānošanā un izpildē tika ieguldīts milzīgs darbs un izdoma. Tajā piedalījās mākslinieki un komponisti no Latvijas, Kanādas, Amerikas Savienotajām Valstīm, Somijas un Vācijas. Koncerta programmā bija virkne pasaules un Latvijas pirmatskaņojumu, kā arī oriģinālkompozīciju un tautas mūzikas improvizācijas. Koncerts bija skaņu krāsām bagāts! Kā intervijā smaidot teica vijolniece Paula Šūmane: ”…pilnīgi neaptverams kokteilis, jo Ilona ir sarūpējusi ļoti unikālu programmu.”

LNB savas simtgades svinībām bija izvēlējusies brīnišķīgu saukli - “Pastāvēs, kas draudzēsies!”

Lasītākās ziņas valstī

Pateicoties Nacionālās bibliotēkas aicinājumam, mums bija iespēja “būvēt’’ tiltus starp latviešu diasporām, starp paaudzēm un starp mūzikas žanriem.

Latviešu kamermūzikas sadaļu pārstāvēja tādi izcili instrumentālisti kā Ilona Kudiņa (flauta, ASV), talantīgā Paula Šūmane (vijole, Latvija) un leģendārais Ventis Zilberts (klavieres, Latvija). Koncerts sākās ar maģisko Daces Micānes Zālītes dzejoļa “Sanošs koks” lasījumu autores izpildījumā, kas burtiski apbūra klausītājus. Šis Daces dzejolis 2013. gadā iedvesmoja komponisti Daci Aperāni (ASV) uzrakstīt flautas solo skaņdarbu. Ilona ar akmentiņu, svilpaunieka, zvaniņa un flautas skaņām turpināja dzejoļa noskaņu Daces Aperānes enigmatiskajā mūzikā.

Pētera Aldiņa (ASV) Trio “Light Refractions” flautai, vijolei un klavierēm četrās daļās (I The Window, II Murky Waters, III The Other Window, IV The Shimmering Field) piedzīvoja pasaules pirmatskaņojumu tik atbilstošā skaņdarba nosaukumam vietā – Gaismas pilī! Paula Šūmane par Trio atklāj: “Tajā varēs saklausīt nevien latviešu melodijas, bet arī afrikāņu ritmus. Arī tēma ir saistoša – par gaismu, ko mēs katrs redzam savādāk, un tāpēc tas ir skaisti.”

Anitas Kuprisas (ASV) skaņdarbs “All God’s Creatures” bija Latvijas pirmatskaņojums. Komponiste to rakstījusi tālajā 1988. gadā un tā pirmatskaņojums soprāna saksofonam un klavierēm notika Bostonas Jaunanglijas Konservatorijas “Young Composers' Night”. Ļoti pārdomāts un izjusts skaņdarbs! Mūsu koncertam komponiste izveidoja/pārlika skaņdarbu flautai un klavierēm, kas tagad var papildināt flautistu repertuāru arī Latvijā. Ceram arī nākotnē atskaņot Anitas mūziku. Gaidīsim jaunus darbus flautai!

Imanta Ramiņa (Kanāda) miniatūra “Butterflies”(Papillons)/ Tauriņi, divām flautām un klavierēm tika uzrakstīta 2000. gadā pēc Kanādas mūzikas centra “New Music For Young Musicians” pasūtījuma. Komponista iedvesma rakstīt miniatūru divām flautām radās rītausmā, vērojot divu tauriņu “deju”. Mūsu Trio variants: flautai, vijolei un klavierēm Latvijā bija pirmatskaņojums, kā arī patīkams pārsteigums pašam komponistam.

Ļoti aizkustināja komponistes Lolitas Ritmanes (ASV) jaundarbs. Neskatoties uz komponistes milzīgo noslogotību, speciāli šim koncertam tika uzrakstīta divdaļīga kompozīcija flautai un klavierēm “Saruna”( Pateicībā pieminot komponistu
Tālivaldi Ķeniņu, kurš atrada laiku sarunāties ar 18.g.v. Lolitu Ritmani, toreiz kad vēl visi bijām jauni). 1. daļa - Mutvārdu sazināšanās, kam raksturīga dialoga forma. 2. daļa - Lietišķa domu apmaiņa noteiktā nolūkā. Brīnišķīgs muzikāls veltījums, kas noslēdza koncerta pirmās daļas programmu.

Klausītāji aplaudēja. Gaisotne zālē bija brīnišķīga. Stāvot uz Ziedoņa zāles skatuves tai vakarā, iedomājos arī par Latvijas Nacionālās bibliotēkas arhitektu Gunāru Birkertu. Cik īpaša sajūta ir muzicēt tik cēlā telpā!

Kā piedevu koncerta pirmās daļas izskaņā sniedzām Latvijas komponista/ ērģelnieka Aivara Kalēja Trio flautai, vijolei un klavierēm “Sapnis” jaunās redakcijas pirmatskaņojumu. Ventis Zilberts pirms atskaņojuma izteica sirsnīgu vēlējumu - visiem sapņot ikdienā un sapņot svētkos!

Improvizācijas daļā uzstājās Ilonas Kudiņas džeza kvintets, kura sastāvā bija tādi spilgti mākslinieki kā Toms Rudzinskis (saksofons, Vācija), Tuomo Uusitalo (klavieres, ASV/Somija), Reinis Ozoliņš (kontrabass, Latvija), Andris Buiķis (bungas, Latvija).

Koncerta Improvizācijas daļu ieskandināja Toma Rudzinska brinišķīgā mūzika: “Day18”, “Day 16”, “Day 13” un latviešu tautas dziesmas “Tumša nakte, zaļa zāle” aranžējums. Somu pianists, kas dzīvo un muzicē Ņujorkā, iepriecināja visus ar aizraujošu tēmu “Pablo’s Insomnia”.

Koncertā skanēja arī izcilās džeza vokālistes Artas Jēkabsones (ASV, Latvija) latgaliešu tautas dziesmas “Kur gaismeņa zyla ausa” aranžējums, ko dziedāja skaistās balss īpašniece Una Stade (vokāls, Latvija). Kokles partiju šai dziesmā atskaņoja koklētāju ansambļa “Raksti” koklētāja Grieta Sīpola (Latvija). Starp citu, Grietas kokli pats savām rokām būvējis LNB sabiedrisko attiecību vadītājs - Augusts Zilberts!

Ilonas radītā tēma “Insanity” (latviskais nosaukums “Sviests”) tapa tieši šim koncertam! Šai amizantajā kompozīcijā ar pārliecinošu un precīzu flautas spēli piedalījās daudzsološā džeza flautiste, NMV Rīgas Doma kora skolas audzēkne Rūta Sīpola (Latvija).

Koncerta nobeigumā skanēja Andra Buiķa latviešu tautas dziesmas “Pūt, vējiņi” aranžējums. Ar izjusto Unas dziedājumu, brīnišķīgo Andra ritmisko pulsāciju, mūziķu emocionālo spēli – izskanēja LNB 100 noslēguma koncerts “Latviešu kamermūzika un improvizācija”.

Tie, kuriem nebija iespējas tikt uz koncertu, varēja klausīties Latvijas Radio 3 “Klasika” koncerta tiešo translāciju no Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zāles, ko raiti un emocionāli vadīja radio mūzikas redaktore Maruta Rubeze. Latvijas Radio 3 “Klasika” arhīvā (internetā) ir pieejams tiešās translācijas koncerta ieraksts visiem interesentiem (sestdiena, 2019. gada 31. augusts plkst.19.00).

Interneta vietnē YouTube ir atrodama un pieejama arī Edmunda Mickus veidota dokumentālā īsfilma par šo notikumu: “Latviešu kamermūzika un improvizācija", LNB 100 noslēguma koncerts. Starp citu, Edmunds Mickus ar filmēšanu nodarbojas kopš bērnības - tolaik tā bija 8mm mēmā kinolente. Edmunds pats saka: “Domāju, ka tieši mūzikas izglītība palīdz sajust to, kā vajadzētu kustēties kamerai, kurās vietās labāk mainīt kadrus. Tās ir sajūtas, kuras pati mūzika saka priekšā. Uzskatu, ka man ir laimējies, jo darot darbu kas man patīk, varu reizē baudīt mūziku lielisku mākslinieku sniegumā. Džeza mūzika ir tā, ko klausos ikdienā, tādēļ arī LNB koncerts sniedza īpašu baudījumu! Jūs bijāt lieliski!”

Paldies par sadarbību Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtgades svētku organizēšanas komandai, un īpašs paldies LNB sabiedrisko attiecību vadītājam Augustam Zilbertam. Paldies Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrībai. Paldies Valsts kultūrkapitāla fondam (VKKF) un Rīgas Domei par finansiālo atbalstu.

Nav šaubu, ka latviešu komponistu mūzika - gan pasaulē, gan Latvijā - ir brīnišķīga! Mūsu koncerta gaisotne un klausītāju atsaucība atgādināja mums visiem, ka latviešu komponistu mūzika ir mums ne tikai mīļa, bet arī nepieciešama. Mūzika ir gaismas ceļš, kas spēj pulcināt latviešus gan Tēvzemē, gan pasaulē. Turpināsim veidot tiltus starp diasporām, paaudzēm, mūzikas žanriem ar pacietību, sapratni un iejūtību. Lai šī tradīcija turpinās!

Plānoju un ceru koncerta ideju - “Latviešu kamermūzika un improvizacija” - turpināt un 2020. gada rudenī realizēt ASV.

Autore: Ilona Kudiņa, flautiste un komponiste

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti