Dalies:

Latvijas muzeji - vieni no progresīvākajiem pandēmijas laikā

Latvijas muzeji - vieni no progresīvākajiem pandēmijas laikā
Foto: muzeji.lv
  • 18. May. 2020

Latvijas muzeju realizētā kampaņa "#TiekamiesTagad" nosaukta par labāko praksi nesen publicētajā "Eiropas muzeju asociāciju tīkla" ziņojumā par pandēmijas ietekmi uz muzejiem Eiropā. Latvija atzīmēta kategorijā "Pēc pandēmijas pieejas" jeb "Post-Pandemic Approaches", izceļot veidu, kā muzeji veicina muzeju atkal satikšanos ar saviem apmeklētājiem.

Kopš 13.maija Latvijas muzeji pakāpeniski sākuši vērt durvis apmeklētājiem, īstenojot kopīgu informatīvo kampaņu #TiekamiesTagad. Kampaņa paredz, ka daudzos Latvijas muzejos būs izvietoti spilgti dzelteni vienota dizaina un informācijas materiāli, kas veidoti kā palīgs valstī noteiktā sanitārā protokola prasību izpildei. Tāpat platformā muzeji.lv iedzīvotāju ērtībai regulāri tiks apkopota informācijas par apmeklējumu ierobežojumiem, atvērtajiem muzejiem un to piedāvājumiem.

"Muzeji sanitārā protokola prasības uztver ļoti nopietni. Tomēr vienbalsīgi izvēlētais tēmturis #TiekamiesTagad arī apliecina tās ilgas un entuziasmu, ar kādu muzeji gaida atkal redzēšanos ar saviem apmeklētājiem gan uzziedējušajās ārtelpu ekspozīcijās, gan sagatavotajās, bet dažviet pat neatklātajās izstādēs, gan uzspodrinātajās pastāvīgajās ekspozīcijās. Šīs nedēļas lēmumam ir arī simboliska nozīme, jo ik gadu šajā laikā muzejiem pievērsta pastiprināta uzmanība - 16.maijā būtu notikusi Muzeju nakts, bet 18.maijs ir vispasaules Muzeju diena", stāsta kampaņas iniciatore Elīna Vikmane.

Lasītākās ziņas valstī

Par šo iniciatīvu tad arī saņemta Eiropas līmeņa atzinība.

Eiropas muzeju līmenī kā labās prakses piemēri ir atzīmētas arī Vācija, Šveice un Spānija divās citās kategorijās - "Tūlītēja atbilde pandēmijai" un "Digitālās iniciatīvas".

Kategorijā "Tūlītēja atbilde pandēmijai" jeb "Immediate responses" kā labā prakse atzīmēts "Prūsijas kultūras mantojuma fonda" aizsarglīdzekļu un masku ziedošanas projekts, izmantojot aizsarglīdzekļus, kurus ikdienā izmantoti restauratori.

Savukārt kategorijā "Digitālās iniciatīvas" kā labās prakses piemēri atzīmētas divas aktivitātes - Šveices organizāciju ierosinātās "Radošās korona vīrusa lekcijas" saskaņā ar mērķauditoriju profiliem un vienkāršu pietiekšanās sistēmu, kā arī jaunizveidotas izstādes "Rembrants un portretēšana Amsterdamā 1590 - 1670" virtuālās versijas ar audogidu un digitāli ieskaujošas pieredzes izveidošana Spānijā, kas mēneša laikā palielināja muzeja virtuālo apmeklējumu par 50%.

Ziņojumu publicējis "Eiropas muzeju asociāciju tīkls". Pētījuma un ziņojuma rekomendācijas iekļauj trīs virzienus ikviena Eiropas muzeju atbalstam. Pirmā rekomendācija ir valstīm nodrošināt atbalstu muzeju darbībai šajā laikā, ņemot vērā to zaudējumus.

Savukārt otra rekomendācija ir valstīm investēt kultūras mantojuma digitalizācijā. Trešā rekomendācija ir nekavējoties sniegt finansiālu atbalstu muzejiem, lai tie varētu atkal vērt durvis apmeklētājiem, nodrošinot sanitārās drošības līdzekļus un prakses, uzvēra Latvijas Muzeju biedrības pārstāve.

"Eiropas muzeju asociāciju tīkls" ziņojumā iekļāvis aptaujas datus par situāciju pandēmijas skartās 48 valstīs, īpašu fokusu pievēršot situācijai Eiropā. Aptaujā secināts, ka aptuveni pusei muzeju slēgšanas dēļ ir radušies būtiski zaudējumi, ieņēmumiem samazinoties pat par 75% līdz 80%. Lielākā daļa muzeju tomēr nav sākuši darbinieku atlaišanu. Trīs no katriem pieciem muzejiem ir pārtraukuši brīvprātīgo programmas. Tie muzeji, kuru lielāka ieņēmumu daļa veido privāts finansējums, ir visneaizsargātākie, uzsvērts ziņojumā.

Tāpat ziņojumā norādīts, ka muzeji, kuri apkalpo starptautisko tūrismu, ir būtiski cietuši no tūrisma kustības pilnīgas apstāšanās, kā arī tiek prognozēta dramatiska ieņēmumu krišanās nākotnē. Četri no katriem pieciem muzejiem ir palielinājuši digitālo klātbūtni. Aptuveni puse ir uzsākusi jaunu tiešsaistes pakalpojumu sniegšanu, būtiski palielinot digitālo klātbūtni un apmeklējumu, salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem.

Latvijas muzeji pakāpeniski ver durvis apmeklētājiem, īstenojot kopīgu informatīvo kampaņu "#TiekamiesTagad".

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti