Dalies:

Latvijas Bankas prezidents: Covid-19 sitiens pasaules ekonomikai būs būtisks

Latvijas Bankas prezidents: Covid-19 sitiens pasaules ekonomikai būs būtisks
LETA/Evija Trifanova
  • 21. Apr. 2020

Covid-19 izraisītā krīze pasaulē ir nopietna, un tās sitiens ekonomikai būs ļoti jūtams, uzskata Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks, vienlaikus norādot - tā kā pagaidām makro datu par krīzes ietekmi uz valsts ekonomiku vēl nav, precīzas krīzes sekas prognozēt ir sarežģīti.

"Protams, krīze, ko redzam, ir nopietna. Aug bezdarbs, lai gan bezdarba kāpuma cipari Latvijā pašlaik ir salīdzinoši nelieli. ASV šie cipari ir milzīgi. Sitiens pa ekonomiku pasaulē būs ļoti jūtams. Pasaules ekonomika būs recesijā šogad. Trešā ceturkšņa pirmajā pusē būs stiprākais sitiens. Vidējais vērtējums ir apmēram divi trīs procentpunkti no iekšzemes kopprodukta par katru mēnesi, kad spēkā ir ierobežojumi," Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē pauda centrālās bankas vadītājs.

Kazāks akcentēja, ka no krīzes starptautiskā fona jāņem vērā, ka atbildes reakcijas krīzei tiek nodrošinātas plašā perimetrā - gan bankas, gan valdības izstrādā atbalsta programmas.

Lasītākās ziņas valstī

"Cerība ir, ka Covid-19 krīze izstrādāsies un situācija gada otrajā pusē, nākamajā gadā uzlabosies," teica Kazāks, pieļaujot, ka atgūšanās dažādos uzņēmējdarbības sektoros būs dažāda. Ir sektori, kas krīzi faktiski nejūt, bet ir nozares, kas saistītas, piemēram, ar cilvēku pārrobežu plūsmām, un kuras jūt krīzi stipri un cietīs vairāk.

Kazāks uzsvēra, ka pasaules ekonomika jau ir recesijā. Arī Latvijā ir vērojams šis process.

Centrālās bankas vadītājs arī akcentēja, ka Finanšu ministrijas un valdības iedarbinātie atbalsta pasākumi jau ir diezgan plaši, tomēr tomēr vēl nav pietiekami.

Tāpat atšķirībā no iepriekšējās reizes, kad finanšu sektors bija daļa no problēmas, tad tagad tas ir daļa no risinājuma, un dažādas bankas ieviesušas atbalsta pasākumus.

Uzņēmumu pusē progress ir lēnāks, vērtēja Kazāks. Viņš skaidroja, ka no centrālās bankas viedokļa ir vēlme panākt līdzvērtīgu atbalsts uzņēmumiem, jo ir trīs lietas, kam Kazāka ieskatā jāpievērš uzmanība: kā samazināt vīrusa izplatību, kā valsts var atbalstīt uzņēmumus un ļaut tiem pārziemot, un kā atkopties no krīzes.

"Atbalsts vēl nav pietiekams," secināja Kazāks.

Viņaprāt, godīgi uzņēmumi ir jāatbalsta iespējami plaši. "Ne katrā krīzē visiem uzņēmumiem ir jānobankrotē, lai kā fēniksam pēc krīzes atdzīvotos no pelniem. Godīgiem uzņēmumiem atbalstam jābūt pietiekami plašam, lai atgūšanās pēc krīzes beigām būtu iespējami vienkārša," akcentēja amatpersona.

Kazāks arī skaidroja, ka Eirozona Latvijai ir milzīgs pluss un bonuss, jo valsts finanšu sektors ir "eiro aizvējā", kas ļauj aizņemties krietni vien vairāk.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti