Dalies:

Latvijā savvaļā atgriežas lāči

Latvijā savvaļā atgriežas lāči
Foto: LETA
  • 29. Apr. 2020

Iedzīvotājiem biežāk dodoties atpūsties pie dabas, šopavasar tiek saņemts arvien vairāk ziņojumu par savvaļā manītiem brūnajiem lāčiem, un šī ir viena no liecībām, ka pēdējo gadu laikā ķepaiņu skaits Latvijā palielinājies, atsaucoties uz Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) ziņo Latvijas Radio. Ziņojumi par pamanītiem brūnajiem lāčiem pēdējo dažu nedēļu laikā saņemti no Līgatnes, Aizkraukles, Limbažu puses, Madonas novada. Pie mums tie pagaidām nevairojas, bet ienāk no Igaunijas vai Krievijas.

"Šobrīd Latvijā savvaļā sastopamo lāču skaits lēšams 20 līdz 30 dzīvnieku, un speciālisti vērtē, ka pamazām atjaunojas sava lāču populācija,” stāsta DAP Dabas aizsardzības departamenta vadītāja Gita Strode. "Vismaz pagaidām tas nav bīstami. Piemēram, Igaunijā lāču skaits ir krietni lielāks nekā Latvijā. Igaunijā ir vairāki simti lāču un tos var arī medīt. Eksperti cer uz to, ka arī Latvijā atjaunosies stabila lāču populācija, jo ir informācija, ka ļoti tuvu Latvijas – Igaunijas robežai ir notikusi lāču vairošanās. Ir fiksētas mātes ar mazuļiem. Latvijā pagaidām vēl nav."

Latvijā nav fiksēti gadījumi, kad savvaļas lāči uzbrūk iedzīvotājiem, tomēr pēdējos gados ir bijušas situācijas, kad savvaļas lāči no cilvēkiem nebaidās. Piemēram, pērn Igaunijas pierobežā novēroti divi droši lācēni, kas bija palaisti savvaļā no audzētavas,  bet Latvijas-Krievijas pierobežā sastapti droši lāči, kas apciemoja tālbraucējus šoferus un diedelēja ēdienu.

Lasītākās ziņas valstī

Lai izvairītos no sastapšanās ar lāci, der ievērot šādus noteikumus:

  • Pastaigas laikā turies uz meža takām un ceļiem;
  • Ar savu uzvedību netraucē citus dabas baudītājus un meža iemītniekus, bet laiku pa laikam uzkāp uz kāda zara, ierunājies vai iedziedies;
  • Rūpīgi vēro dabu sev apkārt, lai dzīvnieka klātbūtni varētu laikus pamanīt;
  • Ja mežā šķērso nepārredzamu vietu, tad pastiprināti liec par savu klātbūtni manīt.

Ja esi pamanījis lāci, rīkojies šādi:

  • Netuvojies lācim, nemēģini to panākt vai aiztikt dzīvnieku vai tā mazuļus;
  • Iespējami ātri, bet neskrienot, dodies prom no tikšanās vietas;
  • Negriez lācim muguru – atkāpies atmuguriski;
  • Neskaties lācim acīs – dzīvnieks var to uztvert kā izaicinājumu;
  • Uzvedies klusi, līdz dzīvnieks dodas savās gaitās.

Vairāk uzzināt par šo dzīvnieku var, noskatoties DAP un Līgatnes dabas taku veidoto video un iepazīstoties ar lāča "vizītkarti" Līgatnes dabas taku tīmekļa vietnē.

Avots: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti