Dalies:

Latvijā dzīvojošiem senioriem, kuri pensiju nopelnījuši ārzemēs, būs mazāks nodoklis

Latvijā dzīvojošiem senioriem, kuri pensiju nopelnījuši ārzemēs, būs mazāks nodoklis
CC0 licence
  • 23. Jan. 2020

Latvijas valstspiederīgie, kuri savas pensijas nopelnījuši emigrācijā ārzemēs, būs daudz izdevīgākā situācijā nekā Latvijas vietējie seniori, vēsta "TV3 ziņas". Saeimā ceļu sākuši grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākumu nodokli, kas praktiski paredz remigrantus atbrīvot no šo nodokļu maksāšanas.

Raidījumā skaidro: ja pensijas vecumu sasniegušie šobrīd atgrieztos no emigrācijas, viņiem Latvijā par ārvalstīs gūto vecuma pabalstu būtu jāmaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklis no pensijas summas 300 eiro. Tas ir tāpat kā Latvijas senioriem. Nodokļu atvilkumi daļai remigrantu tad būtu iespaidīgi lieli. Diasporas politikas veidotāji to uzskatīja par šķērsli, kāpēc tūkstošiem senioru neatgriežas Latvijā. Trešdien Saeimas Budžeta un finanšu komisija virzīja likumprojektu, lai ārvalstīs gūtajām pensijām piemēro neapliekamo minimumu tādā apmērā, kādā tas noteikts attiecīgajā ārvalstī, kur pensija nopelnīta. Piemēram, Lielbritānijā tās ir 12 500 britu mārciņas gadā. Vairumā gadījumu tad pēc atgriešanās Latvijā remigrantu senioriem nebūtu jāmaksā ienākumu nodoklis praktiski nemaz. 

Kā norāda raidījumā, Finanšu ministrija uzskata, ka ļaut remigrantu pensionāriem maksāt ienākumu nodokli no tāda neapliekamā minimuma, kāds tas ir ārzemēs, uzskatāma par morāli neētisku attieksmi pret Latvijas vietējiem senioriem, taču neliek šķēršļus likumprojektam. Arī atsevišķiem Saeimas deputātiem ir bažas, ka likumu kā diskriminējošu apstrīdēs Satversmes tiesā.

Lasītākās ziņas

Vai vērsties Satversmes tiesā, Latvijas Pensionāru federācija savu attieksmi formulēs tuvāko nedēļu laikā, teikts ziņās. Savukārt Pasaules Brīvo latviešu apvienībā pieļauj, – ārvalstīs gūtajām pensijām, iespējams, vajadzētu noteikt vidēji aritmētisko neapliekamo minimumu, lai remigranti nebūtu pilnībā atbrīvoti no nodokļa nomaksas. Savukārt Darba devēju konfederācijā akcentē, – no ārzemēm atgriezušies tautieši savās vecumdienās ekonomikā iztērēs daudz vairāk nekā, ja tikai paliktu viņu pensijas ar nodokli.

“Ir nepieciešams, lai šie cilvēki maksimāli atgriežas. Viņi šo mūsu Latvijas pensiju sistēmu nenoslogo, PVN te maksās, pirks preces un pakalpojumus – tātad piedalīsies apritē, un zināmā mērā arī tostarp infrastruktūras uzturēšanā. Šie seniori mums ir vajadzīgi,” komisijā teicis Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālas drošības eksperts Pēteris Leiškalns.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti