Dalies:

Latvija Amerikā: Ziemas nometne ,,Pārsla”. Ziemas prieki gaidām un vadītājām

Latvija Amerikā: Ziemas nometne ,,Pārsla”. Ziemas prieki gaidām un vadītājām
  • 05. Mar. 2018

Piektdien, 9. februāŗa vakarā sniga sniegi un pamatīgi putināja, bet Toronto un Hamiltonas gaidas un vadītājas tomēr lēnām un ar apdomu brauca uz ziemas nometni! Pa ceļam apstājoties, Toronto gaidas iepirka pārtiku. Hamiltonas gaidas netika uz satikšanās vietu, jo automašīnas t.s. GPS stūrēja ar lieliem līkumiem apkārt, auto avāriju dēļ – tā viņas brauca uz nometnes vietu tieši un pavadīja laiku skaistā ziemas pastaigā. Vadītājas atviegloti uzelpoja, kad visas automašīnas bija ieradušās gala punktā: skaistā vasarnīcā Wasaga Beach pilsētiņā. Viss bija klāts ar biezu, mīkstu sniega kārtu. Viss balts, tīrs, kluss...

Nometnē ieradās 2 gaidas un vad. Ina Legzdiņa (Gaidu pulciņa vecākā) no Hamiltonas Ventas (10.) gaidu vienības, 3 gaidas un vadītājas Aina Budrēvica, Milija Budrēvica un Velta Zvīdre (Gaidu pulciņa vecākā) no Toronto Gaujas (14.) gaidu vienības un vad. Dace Strīpniece (Kanadas gaidu jendas priekšniece). Pēc iekārtošanās, nometnes atklāšanas un pamatīgām naksniņām bija izdevība paskatīties PyeongChang Olimpiādes norisi, pirms naktsmiera.

Sestdienas rītā iesākām skaistu ziemas dienu ar rīta vingrojumiem, bet ne ar tikai tādiem vienkāršiem, ikdienas vingrojumiem, bet ar īstu izdomu! Katrai gaidai bija jāizvēlas kāds Olimpiādes sports un tad jāiedomājas, kādi vingrojumi veicinātu panākumus šajā sportā. Šos vingrojumus tad bija jānovada visām vingrotājām.

Lasītākās ziņas valstī

Pēc brokastīm devāmies ar ragaviņām uz tuvējo parku. Tā kā bijām pirmās, un lielāko laika daļu vienīgās parkā, varējām netraucēti doties pa kalniņiem lejā, meklējot labāko nobrauktuvi. Varējām rotaļāties un klaigāt līdz sirds patikai! Kad pietika šīs nodarbības, devāmies pastaigā pa Wasaga Beach pludmali. Bija jātiek pāri lielam sniega valnim, kas palicis pēc ceļa tīrīšanas, tad jābrien pa aizputinātu taku līdz pludmalei – tikai tā nebija nekāda pludmale! Ledus lauks, kas ledus lauks, cik vien tālu redzēt var! Tāda pati aina rādījās uz Collingwood pilsētiņas pusi. Gaidas staigāja pa viļņu pēdām un apbrīnoja ledus vaļņus. Viņas pat atrada un ielīda ledus alā, lai tuvāk apskatītu sala un vēja dabas skulptūras. Staigājām labu gabalu pa motorkamanu iebrauktu ceļu, bet iešana tomēr nebija tik veikla, kā vasarā pa īstu pludmali! Bija jāsteidzas uz pusdienām!

Pēcpusdienas nodarbībās gaidas mācījās par sniega pārslām, kas veidojas atmosfērā, kad auksta ūdens pilieni uzsalst uz putekļu daļiņām un pārvēršas par ledus kristāliem. Atkarībā no temperatūras un gaisa mitruma, šie ledus kristāli izaug neskaitāmās dažādās formās. Gaidas apskatīja starptautiskās Cyrospheric zinātņu apvienības (IACS) 1951. gadā izstrādāto klasifikācijas sistēmu, kas raksturo sniegpārslas desmit pamatformās, un tad pētīja apkārtni. Viņas atrada pārsvarā sazarojuma pārslas, veidotas no adatu kristāliem. Parokot sniegu, atklājās mazas, sešstūŗainas plāksnītes. Gaidas arī apskatīja pētnieka Kenneth Libbrecht tabulu par temperatūras un mitruma ietekmi uz sniegpārslu veidošanos. Izrādās, ka aukstā un sausā laikā veidojas vienkāršas kristāla plāksnes, siltākā laikā sazarojuma modeļi un vissarežģītās sniegpārslas veidojas siltos un mitros laika apstākļos. Bija sācis snigt un gaidas vēl joprojām pētīja sniega pārslas ar melna, grubuļaina papīra palīdzību. Atskanēja izbrīnas pilni saucieni – sniega pārslas ir mainījušās! Varēja skaidri redzēt lielas, skaistas sešstarainas sniega pārslas, kuŗas arī mēģinājām fotografēt. Laiks bija palicis siltāks un mitrāks.

Pēcpusdienas nodarbību turpinājumā gaidas izmēģināja roku ar ledus skulptūrām. No dažāda lieluma ledus gabaliem bija jāuztaisa kopēja skulptūra. Gaidas izvēlējās bruņu rupuci, kuŗš ceļo uz Wasaga Beach pusi. Kompozīcijā ietilpa arī mazs bruņu rupucītis un bruņu rupuča olu lizda. Attālāk, gaidas novietoja bāku un pludmales krēslu, lai atgādinātu bruņu rupuču ģimenei, uz kurieni jāiet. Ledus gabaliņu noenkurošanai un saturēšanai izmantoja smalko galda sāli, rupjāko jūŗas sāli un siltu ūdeni. Pamēģināja grebt ar naglu, bet tas diez’ ko neveicās un tātad arī tā neinteresēja!

Pēc agrām vakariņām, gaidas un vadītājas devās uz ,,Woodview Mountaintop Skating”, jaunu pasākumu – slidošanas taku pa skuju koku mežu Blue Mountain virsotnē. Taku atvēra šā gada janvārī. Slidošanas ceļš ir 1.1 kilometra gaŗumā un piedāvā skatus pāri Georgian Bay un Niagara Escarpment. Piektdienas un sestdienas vakaros taka ir tiki lāpu izgaismota, piedāvājot pasakaini skaistu piedzīvojumu. Kaut gan pasākumam ir sava Zamboni mašīna, pēcpusdienā sasnigušais sniegs nebija notīrīts. Tomēr, slidotājiem tas nelikās liels traucējums. Dodoties atpakaļ uz vasarnīcu, pavērās īpaši plašs skats uz stāvo kalna nogāzi, izgaismoto apkārtni, zvaigžņoto debesu velvi. Likās, ka esam tūristes!

Top of Form

Sestdienas vakarā, baudot naksniņas, gaidas un vadītājas skatījās Ilzes Burkovskas Jacobsen 2010. gada dokumentālo filmu ,,Kleitas, mātes un meitas” par divām trīspadsmitgadniecēm – latvieti Paulu, kas dzīvo Aucē un norvēģieti Nadīni, kas dzīvo Tonsbergā. Abas meitenes seko jaunākajām modēm, kā arī eksperimentē ar savu ārējo izskatu. Filmā arī apskatītas abu meiteņu attiecības ar savām mātēm. Tā kā filma bija uzņemta latviešu un norvēģu valodās, gaidām bija vietām jāseko latviešu subtitriem. Filma lika domāt par to, cik svarīgs ir mūsu ārējais izskats, kā tas ietekmē mūsu attiecības ar citiem, cik liela nozīme ir audzināšanai izskata veidošanā. Pārrunās dalījās visas klātesošās, drīz vien pienākot naktsmieram.

Svētdienas rītā, pēc rīta vingrošanas un brokastīm, noturējām svētbrīdi pie sveces gaismas. Vienojāmies gaidu rīta lūgšanā: ,,Kungs, palīdzi man šodien būt labākai, nekā es biju vakar” un desmit gaidu likumos. Pārdomājot Bībeles tekstu no Jāņa 1. vēstules 1:7 Bet, ja mēs dzīvojam gaismā, kā Viņš ir gaismā, tad mums ir sadraudzība savā starpā un Viņa Dēla Jēzus asinis šķīsta mūs no visiem grēkiem apņēmāmies kļūt par labākām gaidām un labākām draudzenēm. Dzīvojām līdz stāstam par lauku meitenīti, kuŗa steidzās uz skolu ar savām draudzenēm. Kāpjot ledainā kalnā, viņām slīdēja kājas. Meitenīte ieteica turēties rokās, un tā viņas ar kopīgiem spēkiem tika galā. Mēs arī vēlamies ar citiem dalīties sadraudzībā. Svētbrīža noslēgumā, pieminējām dažādus ikdienas priekšmetus, kas mums atgādina un palīdz būt labām un draudzīgām, kā piemēram svece: atgādina dalīties ar mūsu spožumu.

Steigšus sapakojām mantas mašīnās un sagatavojām sev līdzņemamas pusdienas, jo

gribējām sākt ceļu atpakaļ uz mājām. Laika ziņas solīja salstošo lietu. Lietiņš jau bija sācis smidzināt, viegla migla bija sākusi celties un šur tur bija jūtams ledus uz ceļa. Apstājāmies izbaudīt ,,Snow Valley Tubing” – laišanos pa kalnu lejā uz gumijas riepas. To var darīt pa vienam, vai pa vairākiem kopā. Kad pa trasi nobraukts lejā, tad ar celtņa palīdzību uzbrauc kalna virsotnē un sāk no gala! Pēc kāda laika gaidām pietika šīs izpriecas un bija jānāk telpās,lai paglābtos no nokrišņiem. Izklājām savu sagatavoto mielastu un ieturējāmies. Pēc nometnes slēgšanas Toronto un Hamiltonas gaidas un vadītājas lēnām un ar apdomu brauca mājās no ziemas nometnes. Ziemas prieki gaidām un vadītājām bija beigušies.

Velta Zvīdre

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Foto: 1. 1. rindā no kreisās: Liene Zubāne, Akeelah Jēgere, Vizma Kaļiņa, vad. Aina Budrēvica, Simona Gaide; 2. rindā no kreisās: vad. Dace Strīpniece, Laura Legzdiņa, vad. Velta Zvīdre

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti