Dalies:

Latvija Amerikā: XV Dziesmu un deju svētki Kanadā atgriežas vēsturiskā “Maple Leaf Gardens”

Latvija Amerikā: XV Dziesmu un deju svētki Kanadā atgriežas vēsturiskā “Maple Leaf Gardens”
  • 26. Feb. 2019

Vēsturiskā Toronto arēna “Maple Leaf Gardens” pirmo reizi vēra durvis 1931. g. 12. novembrī, tajā ceturtdienas vakarā Toronto Maple Leafs hokeja komandai zaudējot pret Čikāgas Black Hawks 21. Bet sezonas beigās Maple Leafs bija National Hockey League Stanley Cup čempioni. Kopš pirmās sezonas līdz 1999. g., kad Maple Leaf atstāja MLG, Toronto iemīļotā komanda uzvarēja Stanley Cup 11 reizes, pēdējo reizi 1967. g. (un nevienu reizi kopš tā laika, kaut 2019. g. ir cerība). MLG kļuva par hokeja katedrāli, bet bez hokeja tajos gados uzstājās visādas slavenības, to starpā Elvis Presley, Beatles... un Latviešu Dziesmu svētki Kanadā.

Visi dziesmu svētki Kanadā no 1953. g. līdz 2004. g. bija rīkoti Toronto, un vairums no to Tautas deju lieluzvedumiem un Kopkoŗa koncertiem skanēja Maple Leaf Gardens. Tas bija īpaši izdevīgi, jo Sv. Andreja draudzes dievnams atradās knapi 400 metrus no MLG, un tajos gados gājiens bija svarīga svētku sastāvdaļa – dalībniekiem svinīgi soļojot no baznīcas pa Carlton ielu uz MLG.

Dziesmu svētki Kanadā atstāja MLG nedaudz pirms Maple Leafs: iemesls galvenokārt, ka vairs nevajadzēja 15,278 sēdvietu. Kopkoris aizvācās uz Toronto simfonisko aulu Roy Thomson Hall, un tautas dejas uz vairākām vietām: Toronto universitātes Varsity Arena un vēlāk Canadian National Exhibition Ricoh Coliseum.

Lasītākās ziņas valstī

Kamēr Dziesmu svētki Kanadā baudīja skaistus gadus Hamiltonā 2009. g. un 2014. g., Toronto notika debates par Maple Leaf Gardensnākotni. Protams, Maple Leafs neatbalstīja konkurenci ar jauno Air Canada arēnu, un pārrunas ieilga. Beidzot vēsturisko, bet nolaisto namu nopirka Loblaws – pārtikas uzņēmums un saņēma atļauju ēku pārbūvēt, un arī atstāt mazu, 3,000 sēdvietu arēnu. Loblaws slēdza līgumu ar Ryerson universitāti, un remonti sākās 2011. g., Kanadas valdībai piebiedrojoties izdevumiem universitātes daļai. Peter Gildan, Mattamy Homes uzņēmuma īpašnieks, ziedoja lielu summu, un Maple Leaf Gardens kļuva par Mattamy Athletic Centre, ar Ryerson universitāti par saimniekiem, atveŗot durvis 2012. g. (Kaut senā Maple Leaf Gardens šilte vēl paliek.) Iekšpusē uz sienām ir zīmes, norādot uz MLG vēsturi: aicinu svētku viesiem meklēt Latvian Song Festival pie sienas.

Arēnas ledus šodien atrodas ēkas 3. stāvā, un nams ir pilnīgi atjaunots (un dzesināts). No agrākās arēnas paliek tikai nemainītie griesti. (Pirmā stāvā Loblaws pārtikas veikals un otrā Ryerson vingrotavas.) Ilggadēji koristi noteikti atcerēsies nežēlīgi karstās kopkoŗa dienas, toreiz Fahrenheit grados 100 un vairāk, dziedot smagos tautas tērpos.

Gandrīz pirmais jaunievēlētās rīcības komitejas vienbalsīgais lēmums 2016. g. bija simtgades Dziesmu un deju svētkiem atgriezties šajā vēsturiskā vietā, un slēdza līgumu nedaudz vēlāk. Un labi ka tā: pieteiktais 850+ kopkoŗa dziedātāju skaits nederētu uz Roy Thomson Hall skatuves, un atgādina vairāk 1980. un 1990. gadus. Koris aizņems veselu vienu pusi arēnas sēdvietu, dziedātājiem priekšā (virs “penalty box”), skatuve 30 profesionālu latviešu izpildītāju orķestrim (un virsdiriģentiem un solistiem).

Pēc kopkoŗa koncerta, kamēr dalībnieki ballējas, darbinieki strādās pa nakti un pārliks skatuvi vienā galā, uz kuŗas nākošā dienā stāvēs Latvijā iemīļotā grupa “Raxtu Raxti”, kuŗa sniegs pavadījumus Tautas deju lieluzvedumam. Pie skatuves mazāks kopkoris piebiedrosies pavadījumos vairākās dejās. Uz grīdas griezīsies 1,200 jauni un sirdī jauni dejotāji. Turpinām lepoties, ka Dziesmu un deju svētki Kanadā piedāvā dejotājiem un skatītājiem dzīvu mūziku! Ne tikai mūsu elegantās tautas dejas, gan jaunas, gan senas, bet Raxtu Raxti Kanadas debijas koncerts (kuŗi Latvijā vienmēr ir izpārdoti)!

Aicinām visus, kuŗi ir savā laikā piedzīvojuši Maple Leaf Gardens Dziesmu svētkos, un visus, kuŗiem šis būs burvīgs jauns piedzīvojums, apmeklēt Kopkoŗa koncertu un Tautas deju lieluzvedumu, 6. un 7. jūlijā: Maple Leaf Gardens. Latvieši atgriežas Maple Leaf Gardens!       

Autors: Juris Ķeniņš
Foto: Publicitātes attēls
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti