Dalies:

Latvija Amerikā: Viena no pasaules dārgākajām koru pērlēm beidzot arī Kanadā

Latvija Amerikā: Viena no pasaules dārgākajām koru pērlēm beidzot arī Kanadā
  • 20. Feb. 2019

Valsts Akadēmiskais koris LATVIJA tika dibināts 1942. gadā, un ir kļuvis par vienu no koŗa pasaules dārgākām pērlēm. Koris savos 77 gados ir apceļojis visu pasauli, no Ņujorkas līdz Singapūrai, un uzstājies pasaules visprestižākajās koncertzālēs (Amsterdamas “Concertgebouw”, Hamburgas “Laeiszhalle”, Lucernas koncertzālē, Montrē (Montreux) “Igora Stravinska zālē”, Ņujorkas “Lincoln Center” u.c.), bet vēl, pirms 2019. gada 5. jūlija, nav viesojies Kanadā.

Nu beidzot Kanadas mūzikas mīlētāji un koŗu cienītāji arī varēs baudīt šo brīnumu – VAK piedāvājot savu Kanadas debijas koncertu XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku ietvaros, 2019. g. 5. jūlijā, pulksten 19.30.

Koris ir seškārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (1998, 2000, 2002, 2009, 2010, 2011), 2003. gada Latvijas Republikas Ministru kabineta balvas laureāts un 2007. gadā Latvijas Kultūras ministrijas gada balvas laureāts.

Lasītākās ziņas valstī

The New York Times pēc koŗa “Latvija” debijas Ņujorkā 2010. g. skaņu raksturojis kā “izsmalcinātu, skaistu un krāšņu”.

Tik izcilas vienības Kanadas debijai ir sarunāta Toronto elegantākā un skanīgākā koncertzāle “Koerner Hall”, kuŗā koris klausītājiem piedāvās Baltijas koŗmūzikas pērles, kā arī Latvijas un Kanadas komponistu darbus. Koncertos izskanēs Riharda Dubras, Ērika Ešenvalda, Jāņa Kalniņa, Tālivalda Ķeniņa, Imanta Ramiņa, Pēteŗa Vaska, Vaclovas Augustinas, Arvo Perta (Arvo Pärt), Veljo Tormis, Eleanoras Dalejas, (Eleanor Daley), Mortena Lauridsena (Morten Lauridsen) un Ērika Vitakra (Eric Whitacre) kompozicijas.

Bez sava solo koncerta, VAK ir vēl citi pienākumi dziesmu svētkos. 4. jūlijā koris dziedās Garīgās mūzikas koncertā, (TrinitySt. Paul’s baznīcā, Toronto orķestŗa Tafelmusik mājvieta), kuŗā sniegs solo posmu (VAK pasūtinātā Juŗa Ķeniņa Missa Brevis Latviensis un Imanta Ramiņa Ave Verum Corpus un Ubi Caritas), un piedalīsies garīgā kopkorī (repertuārā: Ādolfs Ābele, Viktors Baštiks, Ēriks Ešenvalds, Arvīds Purvs, Brigita Ritmane, Ērika Yost un Andreja Jurjāna kantāte Tēvijai).

Protams, VAK piebiedrosies līdz šim pieteikušamies 800 dziedātājiem 6. jūlija Kopkoŗa koncertā Dziedam visi vienu dziesmu. Ir arī pienākumi pirms svētkiem: 3. jūlija koris LATVIJA piedāvās meistarkursus latviešu un kanadiešu dziedātājiem, ilggadējā koŗa mākslinieciskā vadītāja Māŗa Sirmā vadībā, (turpat TrinitySt. Paul’s baznīcā). Tie Toronto koristi, kuŗi piedzīvoja impromptu meistarklasi 11. janvārī Kanadas Latviešu centrā Toronto ar Māri Sirmo, jau zina cik fantastisks pārdzīvojums tas būs.

Pēc svētkiem korim atpūtas nav, un viņi dodas tūrē uz Otavu piedalīties Music and Beyond festivālā un uz Eloru, kur atklās Elora Festival.

Koŗa debijas koncerttūre Kanadā tiek īstenota sadarbībā ar Lauru Adleri (The Adlers Agency). Viesošanos Kanadā atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Latvijas valsts simtgades birojs un XV Latviešu Dziesmu un Deju svētki Kanadā.

Īpaši 5. jūlijā maestro Sirmais būs stingri nodarbināts: no rīta Kopkoŗa koncerta mēģinājums, pēcpusdienā viņš diriģēs Kanadas Nacionālās operas izcilo orķestri (members of the Canadian Opera Company Orchestra), Jāņa Kalniņa, Tālivalda Ķeniņa, Jāna Mediņa un Lolitas Ritmanes skaņdarbos (arī “Koerner Hall”), un vakarā Valsts koŗa koncerts. (Pirms koncertiem, protams, mēģinājumi ar abām vienībām.)

Biļetes abiem koncertiem 5. jūlijā vēl ir pieejamas (ar atlaidi līdz 1. martam). Pērkot uz abiem koncertiem, ir vēl lielāka atlaide! Tiem kuŗiem rūp, kur atrast vakariņas starp koncertiem, rīkotāji gādās, ka tās būs pieejamas uz vietas – par to ziņos svētku mājas lapā www.latviansongfest.com, kur arī atrodas plašāka informācija par svētkiem un var pasūtināt biļetes uz visiem sarīkojumiem.

Autors: Juris Ķeniņš
Foto: Publicitātes attēls
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu  "Latvija amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti