Dalies:

Latvija Amerikā: Veči Ripo Latvijas simtgadē

Latvija Amerikā: Veči Ripo Latvijas simtgadē
  • 08. Oct. 2018

Pirms astoņiem gadiem, trīs Toronto draugi un latviešu sabiedrībai pazīstami dalībnieki, tagad jau sešdemitgadnieki, Aris Pakalns, Raimonds Rūtītis un Viesturs Zariņš, uzsāka divriteņu braucēju grupu ar nosaukumu Veči Ripo. Gadu tecējumu citi ir grupai pievienojušies to skaitā Andrejs Dzintars, Profesors Jānis Langīns, Juris Ķēniņš un Alberts Upeslācis. Tiek rīkoti pavasara un rudens dienas braucieni 50-60km garumā apmēram 1-2 stundas prom no Toronto, kā arī garie vairāku dienu braucieni tālāk prom. Ripošana pārsvarā notiek pa rail trails, respektīvi vietas, kur agrāk kursēja vilcieni bet tagad gultne ir pārvērsta staigāšanai, distanšu slēpošanai un divriteņu braukšanai. Ir bijuši braucieni Kvebekā ziemeļos no Montreālas, Pensilvānijas kalnos un aizās, Manitoulin salā Ontario ziemeļos kā arī Pelee salā Erie ezerā.

Šogad Aris, Raimonds un Viesturs devās uz tāliem Diendakotas Black Hills kalniem, ar domu nobraukt 109 jūdžu (175km) garo George Michelson taku. Tur tikt pagāja trīs dienas ar mašīnu pāri Amerikas līdzenumiem. Ripošana bija pa kalniem, aizām, mežiem un klajumiem. Taka caumērā bija 4.500 pēdas virs jūras līmeni vietās pat pāri pa 6.000 pēdām, ar gariem kāpieniem uz augšu bet citur tāpat uz leju. Atskaitot pirmo dienu, laiks bija saulains, kārsts un temperatūra sasniedza pat +32C.

Jāpiemin, ka Edgemont pilsētiņā brauciena beigās gaidot transportu, kas braucējus un viņu divriteņus atvestu uz sākumpunktu, ripotāji iegāja vietējā krogā baudīt alus glāzi. Tika iesāktas sarunas ar krogā vietējiem un rezultātā kroga īpašniece nolēma ierīkot divriteņu braucēju fotogrāfiju slavas sienu. Trīs Veči Ripo dalībnieku fotogrāfija ieņem pirmo vietu.

Lasītākās ziņas valstī

Pēc trīs dienas ripošanas pa taku, tika uzkāpts Dienvidakotas augstākā kalnā un kā latvieši šogad citur pasaulē ir darījuši, nofotografējās ar Latvijas karogu par godu simtgadei. Kāpiens bija 7.244 pēdu (2.208m) augstā Black Elk Peak.

Atceļā uz Toronto, bija piestāšanās Viskonsinas Lincoln County veclatviešu kapos un tuvumā vecigauņu baznīcai, kuru atjauno ASV vidienes igauņi. Lietpratējs Profesors Andris Straumanis bija atbraucis no Mineapoles apkārtnes, lai pastāstītu viesiem par veclatviešu lauku koloniju un kapiem. Viņiem piebiedrojas veclatviešu pēcteči Bonnie Golkin un viņas radinieks Jonathan. Bonnie vecmāte bija latviete. Kapu kalniņā gulēja ticīgie bet zemāk pie lauku ceļmalas bija neticīgie, galvenokārt piecgadnieki, kuri arī šeit saimniekoja.

Martiņa Lutera kapsētas vietā reiz arī bija latviešu baznīca atklāta 1906.g. Baznīcu sākumā izmantoja gan latvieši, gan igauņi, bet1914.g. igauņi atdalījās un netālu prom uzcēla savu baznīcu. Latviešu baznīca sens vairs nav bet zvans tagad atrodas Mineapoles latviešu baznīcā. Pirms vairākiem gadiem Profesors Straumanis izkārtoja baznīcas stūrakmeņa pārsūtīšanu uz Latvieši Pasaulē (LaPa) muzeju Latvijā. Apskatot kapus tika ievērots, ka pie kapsētas pieminekļa bija nesen atstāts puķu pods ar LV100 karodziņu. Visticamāk kāds Mineapoles vai Milvoku latvietis vai latviete to bija atvedis. Aizejot viesi baudīja āboļus no veclatviešu stādītās ābeles.

Pievienotās fotogrāfijās rezdzami (no kreisās puses) Aris Pakalns, Raimonds Rūtītis un Viesturs Zariņš kalna virsotnē, LV100 karodziņš veclatviešu kapos, vecigauņu baznīca, Toronto ceļotāji kopā ar Profesoru Straumani (labā pusē) pie latviešu kapu vārtiem un skats vienā aizā pa ceļam George Michelson takai.

 
Raksta autors: Viesturs Zariņš
Foto: Publicitātes attēls
Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti