Dalies:

Latvija Amerikā: Simts dziesmu sirdij un Latvijai

Latvija Amerikā: Simts dziesmu sirdij un Latvijai
  • 05. Mar. 2018

Viens no lieliem februāra notikumiem ir Sv. Valentīna diena. Tam par godu latviešu sabiedrība ik gadus rīko Sirsniņu balli. Šogad tā iekrita sestdienā, 17. februārī. Iepriekš tika izsludināta iespaidīga vakara programma – koncerts “Simts dziesmu sirdij un Latvijai”, muzikāli pārsteigumi, lieliskas vakariņas un piedevām vēl loterija. Pieteicās varen liels balles apmeklētāju skaits. Galdi zālē bija jāizvieto tā, lai visiem pietiktu vietas un vēl paliktu brīva telpa dejošanai. Tas šoreiz nebija viegls uzdevums, taču Sv. Pēterburgas latvieši tiek galā ar visu ko. Vakara viesiem nācās sasēsties tā mīlīgāk, kas Sirsniņu ballē īsti iederas. Šoreiz ļoti patīkami bija redzēt jaunas sejas un jaunākus cilvēkus, kas bija sabraukuši no tādām tālām vietām kā Konektikutas, Mičiganas, Ohaio. Baumaņu ģimene pārstāvēja trīs paaudzes. Dainai Baumanis bija piebiedrojušies dēls Bruno un mazdēls Kārlis.

Galvenais notikums, kuru visi gaidīja, bija koncerts, ko sniedza instrumentāli muzikālā grupa “Atkal kopā” Jāņa Kauliņa vadībā. Mūziķi pazīst viens otru kopš jaunības dienām, kad dažādos sastāvos uzstājušies ballītēs, tagad satikušies, lai atcerētos jaunību un būtu atkal kopā.

Koncerta programma bija veidota atbilstoši Latvijas simtgades ieskaņai un tās gaitā tika izdziedātas pazīstamas latviešu dziesmas, kas sacerētas latvijā 100 gadu garumā, sākot ar neatkarīgās Latvijas dibināšanas laika dziesmām, populārām 30. un 40. gadu melodijām, padomju laika un pēdējos gados sacerētām dziesmām. Koncerta beigu daļā mūziķiem piebiedrojās viņu dzīves biedres, kuras papildināja grupas muzikālo skanējumu ar kokles un vijoles skaņām. Katram gadam pa dziesmai gan neiznāca, bet mūziķi solīja, ka balles laikā tikšot līdz simtam. Klausītāji bija sajūsmināti un priecīgi dziedāja kopā ar mūziķiem, lika skanēt skaļiem aplausiem pēc katras dziesmas.

Latviskajai noskaņai kontrasts un viens no pārsteigumiem bija Līvijas Rebanes uzstāšanās, demonstrējot austrumu cilšu vēderdejas, ļoti greznā austrumnieču tērpā, austrumu mūzikas pavadījumā. Balles laikā kā pārsteigumi bija Vladimira Hohlova, Pētera Ozola un Ilmāra Dzeņa pievienošanās muzikantiem. Bija uzteicami, ka grupas mūziķi pieaicināja mūsu vietējos talantus.

Izspēlējušies un izdziedājušies vakara viesi kopā ar muzikantiem devās nobaudīt Mārītes Rubīns sagatavoto mielastu. Tas ir apbrīnojami, kā viņa spēj sagatavot tik gardus ēdienus un saklāt brīnumskaistu svētku galdu! Liels liels paldies viņai par to! Mārīte parasti sagatavo arī iespaidīgus izlozei paredzētos grozus ar dažādiem gardumiem. Un loterija noteikti ir viens no notikumiem vakara gaitā, kuru cilvēki gaida ar nepacietību. Lozēšana un laimestu saņemšana parasti tiek pavadīta ar lielu jautrību.

Kad sākās deju laiks, visi sarosījās – jauns vai vecs. Mūzika bija tik aicinoša, ka grūti bija nosēdēt. Kas negāja dejot uz deju grīdas, tie izkustināja kājas ritmā turpat pie galdiem un vēroja dejotājus. Diemžēl, kaut arī bija Sirsniņu balle, visiem nebija savas mīļās sirsniņas un dejošanas pāra. Tad nu laikā, kad mūzika tika spēlēta visātrākā tempā, par pāriem vairs daudz nedomāja, visi griezās vienā varenā riņķa dejā un jautrība sita augstu vilni. Tāda priecāšanās sen Latviešu biedrības namā nebija piedzīvota.

Par visa šī pasākuma sagatavošanu un izrīkošanu jāpateicas mūsu Kultūras daļas vadītājai Dacei Hohlovai un viņas palīgiem. Jācer, ka viņai pietiks spēka arī turpmāk latviešu sabiedrību iepriecināt ar brīnišķīgiem sarīkojumiem.

Gundega Vilemsone

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"
Foto: Juris Epermans

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti