Dalies:

Latvija Amerikā: Sākas komponista Tālivalda Ķeniņa simtgades gads. Veltījuma koncerti skan gan Latvijā, gan Kanadā

Latvija Amerikā: Sākas komponista Tālivalda Ķeniņa simtgades gads.  Veltījuma koncerti skan gan Latvijā, gan Kanadā
  • 11. Jan. 2019

Tālivaldis Ķeniņš dzimis Liepājā 2019. g. 22. aprīlī. Māte Anna RūmaneĶeniņa pirmajā Latvijas neatkarības gadā strādāja Francijas ārlietu ministrijas preses nodaļā Parīzē par Baltijas lietu referenti. Pēc neatkarīgās valsts proklamēšanas viņa gribēja, ka bērns (Tālivaldis bija pastarītis 6 bērnu ģimenē) piedzimst Latvijā, un atgriezās no Parīzes. Tēvs Atis Ķeniņš – rakstnieks, advokāts un skolotājs bija Tautas padomes loceklis no  Latviešu  nacionāldemokratu partijas saraksta un piedalījās Latvijas valsts proklamēšanas aktā 1918. gada 18. novembrī.

Protams, vecāki nebūtu varējuši iedomāties, kas būs Latvijas liktenis, bet nez vai viņi būtu toreiz ticējuši, ka “Tālītis” kļūs par vienu no ievērojamākām personām pasaules mērogā mūzikā.

Lecot uz priekšu 100 gadus, šim Latvijas milzim – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas goda profesors, Lielās mūzikas balvas laureāts, saņēmis Triju zvaigžņu ordeni, pat Latvijas simtgades pastmarku viņam par godu – šogad svinam lielu jubileju, un pasākumi ir plānoti gan Latvijā, gan Kanadā, par kuŗiem, kā godīgs dēls, ziņošu visu gadu.

Lasītākās ziņas valstī

Daži mūziķi jau sāka jubileju atzīmēt Latvijas simtgadē un agrāk, dziesmu svētku noslēguma koncertā un vokālsimfoniskā koncertā, un Latvijas Nacionālajam simfoniskam orķestrim atklājot 2017.2018. sezonu ar viņa daiļradi. Tas turpināsies LNSO arī 2019. gadā, 8. februārī atskaņojot viņa Koncertu pieciem sitaminstrumentālistiem un orķestrim. Kanadā, Toronto Latviešu Koncertapvienība janvārī ierakstīs kompaktdisku ar 3 lielākiem Kanadas latviešu komponistiem: Jāni Kalniņu, Order of Canada laureātu Imantu Ramiņu un Tālivaldi Ķeniņu, un 28. aprīlī komponistam rīkos autorkoncertu Sv. Jāņa draudzes skanīgā dievnamā. Protams, simtgadnieks parādīsies kopkoŗa koncertā, garīgā koncertā, kamermūzikas un orķestŗa koncertā, un Valsts Akadēmiskā koŗa koncertā.

Bet pirmie koncerti jubilejas gadā būs 2. un 3. februāŗa Oakville Symphony Orchestra koncerti ar nosaukumu Musical Genius, kuŗos orķestris atskaņos Sergei Prokofiev 7. simfoniju C diez minorā, Robert Schumann klavieŗu koncertu A minorā ar izcilo Toronto pianistu Sheng Cai, un Tālivalda Ķeniņa Tautas deju, variācijas un fūgu.

Ķeniņš agrāk bija veltījis skaņdarbu divām klavierēm astoņrocīgi saviem audzēkņiem, 4 brāļiem un māsām  Ainai, Dacei, Pēterim un Tomam Zvilnām. Lietojot “Dvieļu deju” kā pamatu, Ķeniņš sacerēja ģeniālu gabalu, kuŗa ievadā ir šī tautas deja, tad 7 atšķirīgas variācijas par temu, nobeidzot, kā tēvs mēdz to darīt, ar fūgu, pašās beigās atgriežoties pie temas. Varens un skanīgs gabals!

1964. g. Kanadas Mūzikas centrs (Canadian Music Centre) pasūtināja jaundarbu no Ķeniņa, lietošanai Kanadas skolās. Vienlaikus Dr. Andris Ritmanis un Portlandes dziesmu svētku rīcības komiteja arī vēlējās jaundarbu. Ķeniņš nolēma orķestrēt esošo gabalu, un šis “jaunais” skaņdarbs vēl tiek nereti atskaņots gan skolās, gan profesionālos orķestŗos.

Oakville Symphony Orchestra mākslinieciskais vadītājs ir diriģents Roberto De Clara. Orķestra valdē kalpo Ķeniņu jaunākais dēls Indulis, kuŗš daudz gadus bija ieredzēta Toronto orķestŗa Tafelmusik valdes priekšsēdis, un no šim attiecībām nāk šīm jaukais projekts.

Koncerti skanēs 2. februārī pulksten 20.00 un 3. februārī 15.00, abi koncerti elegantā Oakville Centre for the Performing Arts, 130 Navy Street, Oakville.

Tuvāku informāciju var atrast Oakville Symphony Orchestra mājas lapā: www. oakvillesymphony.com.

Autors: Juris Ķeniņš
Foto: Publicitātes attēls
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti