Dalies:

Latvija Amerikā: Pulkvedis Kalpaks un latviešu leģionāri mūs iedvesmo tēvzemes mīlestībai

Latvija Amerikā: Pulkvedis Kalpaks un latviešu leģionāri mūs  iedvesmo tēvzemes mīlestībai
  • 05. Apr. 2018

2018. gada 4. martā Losandželosas latviešu namā notika Kalpaka bataljona un Latviešu leģiona atcere ar ansambļa „Atkal kopā” koncertu.

Runu teica Daugavas Vanagu Dienvidkalifornijas apvienības priekšnieks Teodors Lilienšteins: „Latvijas pirmās brīvvalsts laikā Edvarts Virza sacerēja dzejoli ar mūsdienīgu paredzējumu, ko vēlos nolasīt:

Pār mums bez apstājas stāv divu tautu nievs,

Mums uzglūn ģermāņi un apdraudē mūs krievs.

Mēs esam pārpilni tik pieļāvīga gaisa,

Ka viņu domas nāk un mūsos ligzdas taisa.

Ja kādā paaudzē reiz bērnus laidīs tās,

Pie kādām krastmalām tad latvju kuģi stās?

Jo paši cēluši tad būsim mēs to tiltu,

Pār kuŗu svešie nāks un paņems mūs ar viltu.

Lai sajūt katrs to, kas latviski vēl jūt,

Ja gribam pastāvēt, mums vajag bruņās būt.

Lai tautu paglābtu no rītu dienas drāmas,

Mums sargāt robežas, kas stiepjas neredzamas,

Ko latvju tautas gars sev vilcis kādu reizi,

Lai sevi glābtu no tā, kas nepareizs.

Ģermāņi Latvijai vairs neuzglūn, bet krievi pastiprinātā kārtā to apdraud joprojām. Desmitiem tūkstošu kaŗavīru ar zemūdeņu un gaisa spēku piedalīšanos Krievijas „Zapad – 2017” manevros Baltijas jūras reģionā, kas pēc Rietumu izlūkdienesta ekspertu novērojumiem simulēja kaŗu pret NATO Eiropā un Baltijas valstu sagrābšanu, tāpat kā nelaimi vēstošo kodolieroču dislocēšanu Kaļiņingradas apgabalā nekādi nevar attaisnot ar pretterorisma nolūkiem vai ar Krievijas aizsardzību.

Pēc NATO prasības visām tās dalībvalstīm arī Latvija nule sasniegusi 2% no iekšzemes kopprodukta ieguldījumam aizsardzībai. NATO spēki tiek novietoti Latvijā, kā arī pārējās Baltijas valstīs. ASV un citas valstis ir sniegušas Latvijas aizsardzībai un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem gan financiālo, gan materiālo palīdzību. Līdz ar to tiek attīstīta Zemessardze – tās rindām augot un piepulcējoties arvien vairāk gados jaunu cilvēku.

Bet ar bruņošanos vien nepanākt Latvijas demokratijas un neatkarības nodrošināšanu. Kā E. Virza lika to saprast –

Lasītākās ziņas valstī

Mēs esam pārpilni tik pieļāvīga gaisa,

Ka viņu domas nāk un mūsos ligzdas taisa...

Jo paši cēluši tad būsim mēs to tiltu,

Pār kuŗu svešie nāks un paņems mūs ar viltu.

Krievijas militārā agresīvitāte joprojām apdraud Latviju, toties tautieši Latvijā joprojām ir pieļāvīgi krievu uzmācībai, arī jautājumos par latviešu valodas lietošanu izglītībā, ekonomiskajā un polītiskajā šantāžā, Rietumu vērtību apšaubīšanā, Krievijai simpatizējošo polītisko partiju ietekmē.

Ja vainojams ir tautiešu pašapziņas trūkums uzņemties polītisko atbildību, pašiem lemt par savu likteni, iedvesmo Kalpaka bataljona un Latviešu leģiona cīnītāji Latvijas atbrīvošanā un aizstāvēšanā. Plkv. Oskars Kalpaks savos padotajos kaŗavīros un līdz ar to plašākajā tautā aizstāja ticības plaisu Latvijas brīvības un neatkarības idejai, sarkanarmijai iebrūkot pēc Latvijas Republikas proklamēšanas. Leģionāru lielā tēvzemes mīlestība, pašaizliedzība un varonība izmisīgajās cīņās pret pārspēka ienaidnieku Otrā pasaules kaŗā, aizstāvot Latviju pret otrreizēju Padomju Savienības okupāciju, deva iespēju desmitiem tūkstošu bēgļiem izkļūt brīvībā Rietumu patvērumu zemēs, lai varētu turpināt cīņu ar citiem ieročiem Latvijas atbrīvošanai. Leģiona atceres diena 16. martā godina 15. un 19. divīzijas plecu pie pleca cīņas latviešu virsnieku vadībā, uzvarot pretinieka desmitreiz lielāku pārspēku Veļikajas upes pozicijās Krievijā 1944. gadā.

Šodien, Latvijas 100 gadu jubilejas gadā, cīnoties plecu pie pleca vienotā mērķī par Latvijas nākotni, piedaloties Saeimas vēlēšanās, tauta – arī diasporas latvieši, kuŗu balss var būt izšķiroša – var uzvarēt uzmācošās Krievijas pārspēku.

Lai Dievs mums palīdz un lai Dievs svētī Latviju!”


Teodors Lilienšteins, DV Dienvidkalifornijas apvienības priekšnieks

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Attēls: vesture.eu

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti