Dalies:

Latvija Amerikā: Pavasarīgs ceļojums mūzikas valstībā

Latvija Amerikā: Pavasarīgs ceļojums mūzikas valstībā
  • 15. Mar. 2018

Pavasaŗa mēneša marta pirmajā dienā Toronto pensionāri savā saietā šoreiz neskatījās “Panorāmu”, jo telpā pie skatuves rīkojās zinīgi vīri, uzstādīdami sarežģītu skaņu sistēmu programmā paredzētajam koncertam.

Auseklis Zaķis īsi atskatījās uz pagājušo nedēļu, kur bija daudzi kultūrāli notikumi, sevišķi izceļot Ešenvalda koncertu. Viņš pieminēja labi izdevušos pilnsapulci, bet nepieminēja jaunās valdes amatu sadalījumu. Tomēr, paskatoties uz ar aklamāciju ievēlētās valdes locekļu atrašanos parastajās vietās, bija skaidrs, ka valdes locekļi turpinās savus ierastos pienākumus. Lai viņiem tikpat labas sekmes nākošajā darbības gadā!

Liene Martinsone ziņoja, ka nākamajā saietā viesosies mācītājs Ģirts Grietiņš ar referātu par latviešu identitāti, patriotismu un garīgumu. Šodienas programmu sniegs mūzikālā Vītolu ģimene: Alberts Vītols, viņa dzīvesbiedre operdziedātāja Marija Torbērna (Maria Thorburn) un viņu abu dēls Alastērs (Alastair), kuŗu mēs sākām redzēt kā “mazo letiņu”. Nu viņš vairs nav tik mazs, jo katru gadu koncertos vērojam viņu augumā pastiepjamies, kamēr tagad jau ir slaids jaunietis. Vītolu ģimenei pievienojās pianists Dāvids Šmits un Alastēra kollēģe no Kanadas Bērnu operas Alia Ginevra.

Alberts pastāstīja par Alastēra karjēru. Viņš ir solists Toronto Simfoniskā orķestrī, ir dziedājis operā un koncertējis. Tāpat viņš ir dalībnieks Kanadas Bērnu operā (Canadian Children’s Opera), kur programmās viņa vārds tiek rakstīts: Alastair ThorburnVitols.

Mūzikālam ceļojumam pa Eiropu jāsākas Latvijā ar Lauŗa Reinika “Tik balti”, žēlojot zemi, kuŗai būs auksti. Visas dziesmas pavadīja vai nu Dāvids pie klavieŗēm, vai Alberts ar ģitāru, vai arī abi. Skaņas saliedējās ar balsīm, jo viņi jau sen un labi saspēlējušies. Dziesmotais ceļojums turpinājās ar Alberta un Alastēra duetu, Aigaram Graubam braucot meklēt Ziemeļmeitu. Tas veda cauri Polijai, kur Dāvids spēlēja Šopēna “Polonēzi”.

Alberts un Marija neziņā jautāja: ”...uz kuŗu pusi vēji nesīs?” Tie visu ansambli aizveda uz Franciju, kopā ar Džo Dasēnu (Joe Dassin) pastaigāt pa Elizejas laukiem (Champs Elysees). Tad tēvs ar dēlu dziedāja franču komponista Šarla Trenē (Charles Trenet) iemīlēšanos “Boum!” no Džemsa Bonda filmas “Skyfall”. Alastērs pierādīja savas spējas arī uz klavierēm ar Guaraldi mūziku slidošanai, no filmas “Čārlija Brauna Ziemsvētki” (Cahrlie Brown’s Christmas).

Ceļojumā netika aizmirsta arī Īrija. Tās komponista Džona Karneja (John Carney) skumjo mīlestības dziesmu “Lēni krītot” (Falling slowly) no dziesmu spēles “Reiz” (Once) izteiksmīgi dziedāja Alberts un Alastērs.

Bērnu duetu „Tu vuo fa l’Americano” (komponists Renato Carososne) no filmas “The talented Mr. Ripley” dziedāja Alastērs un Alia, pierādot, cik spēcīga balss augumā sīkajai meitenītei. Vēlāk viņi abi dziedāja duetu no bērnu operas “Dr. Canon’s cure”, kuŗu komponists Dereks Holmans rakstījis uz pasūtinājumu Kanadas Bērnu operas korim.

Argentīnā nonākot, Marija dziedāja Astora Piazzollo tango “Balāde trakajam” (Balada para un loco), bet programma tuvojās beigām, tamdēļ Alberts un Marija Imantam Lapiņam veltīja meksikānietes Konsuelas Velaskezas (Consuelo Velasquez) skumji kaislīgo šķiršanās dziesmu “Skūpsti mani, skūpsti mani” (Besame mucho).

Puķes šoreiz saņēma tikai abas dāmas, bet ansambļa kungiem bija jāsamierinās ar sirsnīgiem “paldies!”. Liene, kā parasti, sāka tielēties par piedevām. Tās nebija tālu jāmeklē, jo katrs ceļinieks reiz atgriežas mājās. Dāvida Fostera “Lūgšanai”, kuŗa oriģināli bija rakstīta itāļu un angļu valodās, Pēteris Zariņš bija devis latviešu tekstu, ko izpildīja Alberts un Marija. Lūgšana sākās klusi un bijīgi, bet izteiksmīgi pieņēmās spēkā, lūdzot: “Vadi mūs uz drošu vietu!”

Šāda lūgšana katram nāk no sirds! 


Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Lasītākās ziņas

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti