Dalies:

Latvija Amerikā: Muzejs "Latvieši pasaulē" vāc līdzekļus akreditācijas darbiem

Latvija Amerikā: Muzejs "Latvieši pasaulē" vāc līdzekļus akreditācijas darbiem
  • 17. Dec. 2018

Šī gada novembra sākumā muzejs un pētniecības centrs "Latvieši pasaulē" uzsāka līdzekļu vākšanas akciju 2019. gadam, lai varētu izvest nakamā gada plānus - 1) sagatavot krājumu akreditācijai, tā lai muzejs  varētu pretendēt uz Latvijas valsts atbalstu un krājums iekļūtu valsts aizsargājamā mantojumā, 2) turpināt pieņemt jaunus materiālus, un 3) izvest plānotos darbus ar skolām (ar "Stāstu segu", "Escape room", un "Latviskās identitātes mājas lapu"). Lai plānu izvestu, vajadzīgi vismaz $20 000.

Mums par lielu prieku, viens dāsns ziedotājs pieteicās dāvināt muzejam $5000, bet tikai ja muzejs savāc ziedojumos pārējos $15 000 līdz šī gada 31. decembrim. 

Esam ļoti gandarīti, ka novembra mēnesī  esam jau savākuši apmēram pusi no vajadzīgiem līdzekļiem, lai "atslēgtu" piedāvātos piecus tūkstošus.  Milzīgs paldies visiem ziedotājiem,  it sevišķi Modrim un Valijai Galeniekiem, Vandai Daukstai, un Siatlas latviešu ev.-lut. draudzei par sevišķi dāsniem ziedojumiem.  Priecājamies par ikkatru ziedojumu, jo tikai ar mūsu visu līdzdalību varēsim sasniegt mērķi.

Lasītākās ziņas

Vienpadsmit gados muzejs ir savācis vērā ņemamu krājumu, ar apmēram 5000 vienībām no 11 valstīm, ko lieto ne tikai "Latvieši pasaulē" muzejs, bet arī citi muzeji Latvijā un dažreiz arī ārpus tās. Muzeja krājums ir deponēts Latvijas Nacionālajai bibliotēkai un atrodas bibliotēkas galvenajā ēkā. Tas aptver gan trimdas laikus un kopienas, gan arī 19. g.s. izceļotājus uz Sibiriju un citām zemēm, gan baptistu kolonijas Brazīlijā, gan arī nesenos emigrantus un citus izceļotāju viļņus un kopienas.  

Visus šos gadus muzejs ir dalījies ar savu saturu izstādēs, grāmatās, filmās, prezentācijās un rakstos, visu to paveicot ar ļoti pieticīgiem līdzekļiem. Ar katru gadu muzeja darbs ir kļuvis plašāks, daudzpusīgāks, redzamāks un aktuālāks. Priecājamies par šo dabīgo izaugsmi, kas rāda, ka "Latvieši pasaulē" muzejs ir sabiedrībai vajadzīgs. Bet tas arī uzliek lielāku pienākumu palielināt ienākumus, tā lai varam izvest visus vajadzīgos darbus.  

Uz Latvijas simtgadi muzejam bija izcili ražīgs gads. Rezumējot paveikto:

  • "Stāstu sega Latvijai" apceļo Latviju.
  • Multimediju izstāde "Es (arī) esmu latvietis" par ārzemēs dzīvojošo latviešu latvisko identitāti, iedvesmoja apmēram 8000 apmeklētāju vienā no LNB galvenām izstāžu telpām šovasar. Pašlaik tā ir redzama Daugavpilī un 4. maijā uz Baltā galdauta svētkiem tā būs Liepājā.
  • Ceļojošā izstāde "Dziesmu svētki ārpus Latvijas" papildināja 2018.g. Dziesmu un Deju svētkus Latvijā.
  • Izdevām bagātīgi ilustrētu grāmatu, "Nyet nyet Soviet" par pretpadomju demostrācijām trimdas  laikā.
  • Dokumentālā filma "Vārpa. Apsolītā zeme" izrādīta Rīgā un dažās diasporas kopienās, bet arī pārstāvēja Latviju starptautiskā dokumentālo filmu festivālā.
  • Mūsu materiāli veido daļu no kopējās izstādes Latvijas Nacionālajā Vēstures muzejā Latvijas simtgadei par godu. Tie arī tiek lietoti citās Latvijas atmiņu institūcijās, kā arī ārzemēs.
  • Visu gadu LNB apmeklētāji var iepazīties ar mūsu muzeja “Mēneša priekšmetu” un tā stāstu, kas tiek izstādīti bibliotēkas ātrijā. 
  • Katru dienu mums ienāk jauni un ļoti vērtīgi materiāli, tai skaitā trimdas sabiedrībā rosīgā un iemīļotā Ulda Gravas personīgās relikvijas.

Visi šie darbi ir paveikti ar ļoti pieticīgiem līdzekļiem, gan naudas, gan cilvēkresursu ziņā. Muzejs dzīvo no grantiem, ziedojumiem, biedru maksām un brīvprātīgo talcinieku darbu. Liels paldies grantu devējiem, muzeja diviem pusslodzes darbiniekiem, līdzstrādniekiem, atbalstītājiem, ziedotājiem, un talciniekiem! Ar akreditāciju ceram iegūt arī valsts atbalstu, kas uzliktu muzeju uz stabīlākas un paliekamākas finansiālās bāzes.

Lūdzam visus nākt talkā, lai līdz gada beigām varētu sasniegt vajadzīgos $20 000. Ar šo naudu muzeja vadība plāno pieņemt darbā krājuma apstrādes speciālistu akreditācijas darbiem un skolas projektiem. Būsim pateicīgi par jebkādu ziedojumu. Ziedot var ar naudas pārvedumu vai Pay Pal no "Latvieši pasaulē" mājas lapas. ASV  iedzīvotāji var saņemt nodokļu atlaidi rakstot čeku uz  Latvian Diaspora Museum Fund, c/o M. Voldins, 131 Langdon St, Newton, MA 02458.

Autore: Maija Hinkle
Foto: Izstāde "Es (arī) esmu latvietis" Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti