Dalies:

Mākslinieku devumi Latvijas simtgades svinībās Toronto Latviešu Centrā

Mākslinieku devumi Latvijas simtgades svinībās  Toronto Latviešu Centrā
  • 14. Dec. 2018

Mākslinieku vienības LATVIS rīkotās 18. novembŗa svētku mākslas izstādes Toronto Latviešu Centrā ir sena tradicija. Arī šī gada simtgades svinībās Kanādas latviešu mākslinieki tika aicināti ņemt dalību, bet piedalijās tikai 10 mākslinieki ar 21 darbiem. To skaitā: gleznas, fotografijas, zīmējumi, metāla izstrādājumi un skulptūras. Nelielā izstāde ietvēra augstas kvalitātes darbus.

Imants Lapiņš panāca retu formu un krāsu saskaņojumu abstraktās kompozīcijās, veidotas no iluzoriski caurspīdīgām ğeometriskām formām. Māksliniekam arī izdevās humoru pilni karikatoriski tēlojumi satīriskā gleznā “Viņi ir vadītāji.”

Valda Zobena sniedza izteiksmīgus abstraktos darbus. Gleznā “Sarkanie un baltie ziedi” enerğiskie otas vēzieni un krāsu spilgtums paaugstināja dzīvības sajūtu. Pavisam citā garā gleznoja Dace Birkhāne. Viņa uztvēra atmosfēras efektus, kuŗos pazuda dabas priekšmetu skaidrība dūmakainās un miglainās impresionistiskās ainavās. Turpretīm Elviga Sebre iedziļinājās vissīkākās detaļās atdarinot deviņvīru spēka ziedus izsmalcinātos precīzos zīmējumos. Brīvāka pieeja ar māksliniecisku iztēli bija viņas akrilikas glezna “Mullein.”

Lasītākās ziņas valstī

Agnese Krūmiņa atkārtoja iemīļoto sirds motīvu jauktās technikas darbā “Iluminācija.” Mirdzoša sirsniņa aplikta ar dārgakmentiņiem apgaismoja visu apkārtejo debess izplatību.

Ivonne Vāre (Vaar) piedalijās ar raksturīgām melnbaltām fotografijām, kuŗās kontrastējošās gaismas noteica vispārejo noskaņojumu.

Juris Kornets sniedza divas impozantas krāsu fotografijas ar Havajas skatiem. Iespaidīgais telpiskais dziļums un apkārtnes greznums likās mazliet nereāls, bet tai pašā laikā savaldzinošs.

Visvalža Ozola kokgriezums attēloja koku, kuŗa zari veidoti no etnogrāfiskiem rakstiem. Mākslinieks lika just ornamentikas daiļumu un latvisko garu.

Rutas Vilsones (Wilson) izstrādātās saktas metālā bija neparastas, gan ar lielo izmēru, gan ar senātnes noskaņu.

Artūrs Lauzis piedalijās ar metāla krūšutēlu “Dziedonis” (Rock Star). Izpūrušai mūsdienu “zvaigznei” piemita brutāliska pieskaņa.

Vēl jāpiemin, ka galerijas telpās arī izstādījās Kanādas Latviešu Muzejs un Archīvs ar dažiem materiāliem sakarā ar Latvijas neatkarības proklamēšanu 1918. gadā.

Izstādes var būt mazas vai lielas, publika vēl arvien tās sagaida ar lielu interesi un apmeklē kuplā skaitā.

Lietiskās mākslas devums

Latviešu daiļamatnieku savienība Kanadā pavisam pārsteidza izstādes apmeklētājus ar tukšu telpu, ar nevienu rokdarbu. Tradicionālā gadskārtejā 18. novembŗa daiļamatnieku izstāde tika atvietota ar video lenti “Klēts” – Latvijas Televīzijas izdevumu. Apmeklētāji varēja noskatīties programmas par latviešu kultūras tēmatiem: tradicijām, ticējumiem, tautas tērpiem, dejām, u.c.

Tomēr cerēsim, ka nākamā gada 18. novembŗa svinībās mūs atkal iepriecinās ar oriğināliem rokdarbiem, gan tautas mākslas paraugiem, gan brīvo interpretāciju jaunradījumiem.

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti